Wtorek, 26 maja 2020. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Wolne sądy od polityków [ZDJĘCIA]

2019-12-01 17:08:16 (ost. akt: 2019-12-01 17:10:57)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

To jedno z haseł, jakie skandowali dziś uczestnicy marszu poparcia dla sędziego Pawła Juszczyszyna. Grupa około 40-stu osób przeszła ulicami Elbląga od Sądu Rejonowego do Sądu Okręgowego. Sędzia z Olsztyna, jako pierwszy zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia do KRS. Następstwem tego, według protestujących, było odwołanie go z delegacji do Sądu Okręgowego. Wszczęto wobec niemu również postępowanie dyscyplinarne.

- Jesteśmy za niezawisłością sądów, w obronie sędziów, którzy się przeciwstawiają zarządzeniom władzy jednopartyjnej – mówił jeden z uczestników marszu. – Obecna sytuacja bardzo nas martwi.

- Dzisiaj, w całej Polsce, ludzie wyszli na ulicę ze światełkiem dla sądów, ze wsparciem dla niezależnych, niezawisłych sędziów – mówił jeden z organizatorów elbląskiego marszu. - Akcję tę wspiera również sędzia Magdalena Modrzyńska, która tego dnia brała udział w manifestacji warszawskiej.

Przy Sądzie Okręgowym został odczytany list od sędzi Modrzyńskiej. „Nadszedł czas wezwania. Wierzymy, że nie zostawicie nas sędziów samych godząc się, żeby zamiast sędziów wyroki wydawali politycy. Sędzia Paweł Juszczyszyn, wolny sędzia RP zrobił to, co nakazuje sumienie, prawo i ślubowanie sędziowskie. Jako pierwszy wykonał orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zażądał list poparcia kandydatów do upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, by zweryfikować, czy sąd pierwszej instancji był właściwie obsadzony. Za to jest niszczony przez układ zamknięty, który stworzono w ciągu ostatnich 4 lat. (…)”

Odczytano również przekaz Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prof. Krystian Markiewicz: „Organizujemy to wydarzenie, aby wyrazić swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje obecnie w naszym kraju. Robimy to dla wszystkich Polaków. (…) Mamy wspaniałych polskich sędziów, którzy postawili na szali karierę zawodową, a także życie osobiste swoje i swoich rodzin po to, żebyśmy w różnych sprawach mieli pewność, że zwracamy się do niezależnych i bezstronnych sądów. Paweł Juszczyszyn stanął po stronie tych wartości. (…)”

Sądy w Polsce są niezależne, mówimy także o niezawisłości sędziowskiej. Okazuję się, że z tą niezawisłością różnie bywa, jest ona upolityczniona przez rządzących. Jak zgodnie twierdzili uczestnicy marszu, nie ma na to zgody.


K

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ono #2828713 | 109.241.*.* 2 gru 2019 20:18

  ...sądy były, są i będą upolitycznione, proszę pracowników wymiaru niesprawiedliwości o nie upolitycznianie protestów...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. miki #2828604 | 83.9.*.* 2 gru 2019 17:17

  Niech każdy z sędziów opowie jak dostał się do tej "nadzwyczajnej kasty". To dopiero byłaby opowieść o patologi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Anty kod #2827960 | 77.253.*.* 1 gru 2019 19:40

  Nowa aktywność ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz