Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Nowe tramwaje ruszą na trasę już w lutym [ZDJĘCIA]

2020-01-21 15:00:57 (ost. akt: 2020-01-21 13:38:13)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Są zielono-żółte, mają aż 26 miejsc siedzących i są całkiem nowe – dziś dwa nowe tramwaje zasiliły tabor elbląskich tramwajów. I nie koniec na tym, bowiem kolejne dwa dotrą do nas pod koniec tygodnia, a piąty będzie gotowy w przyszłym roku. Ponadto miasto zmodernizowało dwa starsze tramwaje.


- Gdyby udało nam się zrealizować wszystkie nasze plany, to w przyszłym roku w podstawie mielibyśmy tylko nowe i zmodernizowane tramwaje w kolorze żółto-zielonym – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

- Początkowo zakładano, że będą 3 albo 4 nowe tramwaje – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. - Dzięki wsparciu środków unijnych i środków własnych będziemy mieć aż 5 nowych tramwajów. Dwa już są w Elblągu, niedługo przyjdą następne dwa, a piąty będzie w przyszłym roku. Nowe tramwaje będą teraz testowane i przygotowywane do wyjazdu na tory. Do końca stycznia zakończona zostanie również modernizacja hali wraz z urządzeniami infrastruktury i miejscem na tramwaje. Zadania te realizowane są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020 pn. „Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga”. Zmodernizowano również dwa tramwaje, które są już w elbląskim taborze. Na całość przeznaczono około 26 mln zł.

O nowych tramwajach opowiadał Andrzej Sawicki, dyrektor Zarządu Spółki Tramwaje Elbląskie – Te wagony mają wiele zalet. Jest tu wejście niskopodłogowe, jest dużo większy komfort podróżowania – w tym wagonie jest 26 miejsc siedzących, estetyka, komfort pracy motorniczego – to główne zalety tego nowego wagonu. Koszt nowego tramwaju to około 2 mln zł. netto.

Nowe wagony objęte są 3-letnią gwarancją i mogą jeździć po wszystkich torach w naszym mieście. Nie ma żadnych ograniczeń w tym względzie. Jak wszystkie tramwaje te również mogą osiągnąć maksymalną prędkość 70 km/h. Jeszcze nie wiadomo na jakich liniach będą jeździły. Najpierw muszą przejść odbiory techniczne, później odbędą się szkolenia techniczne i na początku lutego ruszą w trasę.

- W tej chwili trwają też rozmowy z Łodzią, żeby jeszcze dodatkowo dwa tramwaje zmodernizować, oczywiście pod warunkiem, jeśli uda nam się znaleźć na to pieniądze – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. – To zadanie możemy jednak zrealizować tylko ze środków własnych. Gdyby nam się to udało, to wtedy w podstawie mielibyśmy tylko nowe i zmodernizowane tramwaje w kolorze żółto-zielonym.

Jesteśmy miastem, które idzie z prądem czasu i wychodzi naprzeciw ekologicznym potrzebom środowiska. - Zawsze powtarzaliśmy, że chcemy być miastem eko – dodawał Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miasta. - Bardzo się cieszymy, że ten tabor się zwiększa. Cały czas mamy na względzie dyrektywy unijne, które będą mówiły o tym, żeby te alternatywne środki transportu znalazły się w miastach i w środkach transportu publicznego. To chyba najlepszy znak, że idziemy w tym kierunku i tą elektromobilność realizujemy. Mamy pomysły i plany na przyszłość, które chcielibyśmy zrealizować.

Elbląskie tramwaje mają bogatą historię. W 1895 roku uruchomiono dwie pierwsze linie tramwajowe. Dwa lata później kolejną, trzecią. W 2002 roku otwarto kolejne dwie linie. Wszystkie pięć linii działa do dziś. W tym roku, za sprawą nowych wagonów, elblążanie będą mogli korzystać z tego środka transportu publicznego w bardziej komfortowych i nowoczesnych warunkach.

K

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przestańcie tak cukrzyć #2854386 | 109.241.*.* 22 sty 2020 21:57

  Pesy już są na wykończeniu. A Konstala sieją spustoszenie i tylko czekać na tragedię.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. grzegorz #2853620 | 83.0.*.* 22 sty 2020 07:32

  Cofam poprzedni wpis. Nie doczytałem, że to Elbląg. Kamień mi spadł z serca. :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. grzegorz #2853614 | 83.0.*.* 22 sty 2020 07:30

   Czy ja dobrze widzę??!! Te nowe trampki mają drzwi tylko z jednej strony. Przecież w Olsztynie nie ma krańcówek do obsługi takich trampków. U nas trampki nie zawracają ino zmieniają kierunek. Nadto mamy różnostronne przystanki. Tak jak jestem całym sercem zwolennikiem tramwajów tak sądzę, że ktoś tu chyba nieźle umoczył.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. qwe #2853504 | 89.230.*.* 21 sty 2020 21:05

   jak w tych czasach można kupić tramwaje wysokopodłogowe?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. TROL WARMIŃSKI #2853443 | 79.184.*.* 21 sty 2020 19:52

    Panie Prezydencie trzeba szybko zmieniać Olsztyn, bo banda oszołomów chce zatrzymać rozwój Olsztyna. Ma być normalnie, czyli nic się nie dziać. Mają za to być organizowane imprezki dla motłochu, rozdawane mieszkanka socjalne i dyżurujący Prezydent Czesław Jerzy który wysłucha każdego oszołoma !!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (8)