Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Przekop Mierzei Wiślanej: prace idą zgodnie z harmonogramem [ZDJĘCIA]

2020-01-23 13:20:07 (ost. akt: 2020-01-23 13:49:24)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Na terenie przekopu nadal trwają prace organizacyjne. Mimo, że budowa na dobre jeszcze się nie rozpoczęła, to już słychać głosy, które mówią, że koszty całego przedsięwzięcia będą wyższe niż zakładano. Czy budowa przekopu dojdzie do skutku?- Zgodnie z harmonogramem prac, Generalny Wykonawca, czyli polsko-belgijskie konsorcjum firm NDI i Besix, aktualnie prowadzi prace organizacyjne i przygotowawcze – mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jak informuje Magdalena Kierzkowska oczyszczanie części lądowej z obiektów ferromagnetycznych, takich jak niewybuchy i niewypały, zostało już zakończone. Odnaleziono ponad 7000 elementów, w tym pozostałości po działaniach militarnych w czasie II Wojny Światowej, m.in. resztki skrzynek amunicyjnych i łuski. Nadal trwają prace w obszarze projektowanego toru podejściowego na Zalewie Wiślanym. Kontynuowane jest również usuwanie karpin. Zakończono zbieranie humusu, trwa wyposażanie zaplecza budowy.


- Prace typowo hydrotechniczne, tj. związane w pierwszej kolejności z budową nabrzeża przeładunkowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz ziemne ruszą prawdopodobnie pod koniec stycznia – dodaje Kierzkowska. - Wykonawca oczekuje na dostawy niezbędnych materiałów budowlanych. Termin zakończenia prac i uruchomienie kanału żeglugowego pozostaje bez zmian, czyli koniec 2022r.

O opinię na temat przekopu zapytaliśmy senatora Jerzego Wcisłę. - Ta inwestycja będzie droższa, ponieważ koszty, które były przewidziane na cały kanał pochłonie tylko pierwszy etap. Zostaje jeszcze tor wodny na Zalewie Wiślanym i tor wodny na rzece Elbląg. Ja znam takie szacunki, które mówią, że ten kanał będzie kosztował od 1,5 miliarda do 2 miliardów zł. A przypominam, koszt był szacowany na około 900 mln zł plus 150 mln zł. na przystosowanie portu elbląskiego.

- O przekop walczyłem pawie 20 lat – dodaje senator. - Tylko, że ten kanał, o który walczyłem, to nie jest ten kanał, który jest teraz budowany. To miał być kanał o znaczeniu gospodarczym i transportowym, czyli miał się kończyć na porcie w Elblągu i miał umożliwiać przeładunki, około 1,5 miliona ton przeładunku docelowo. Według naszych badań było to do osiągnięcia w ciągu 6 lat po wybudowaniu kanału. W tej formule, w której jest budowany teraz, te złożenia są nieosiągalne. Te przeładunki transportowe nie będą osiągane, a korzyść z kanału będzie iluzoryczna, zyska na tym turystyka, może w niewielkim stopniu transport.

Jak dodaje Jerzy Wcisła, dodatkowo są też problemy środowiskowe, które nie są pouzgadnianie. - Są środowiska, które złożyły zastrzeżenia do budowy kanału i ciągle nie mają odpowiedzi – mówi senator. - Między innymi zarząd województwa pomorskiego i komisja europejska. Także grozi nam konflikt z wieloma środowiskami, w tym z Komisją Europejską.

Według resortu gospodarki morskiej, budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

K

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jimi ziomal elblag #2872907 | 31.11.*.* 21 lut 2020 06:58

  zdrajca wciela zamknij nie i wstydu oszczędź ....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obserwator #2863084 | 88.156.*.* 6 lut 2020 08:26

  CZUBY I MENDY , TCHORZE POPOSLUSZNE KONFIDENCI , POPOZYTECZNE PACHOŁKI MOSKWY I UNJI EUROPEJSKIEJ POLSKA JEST WOLNA , PIS POKAZAŁ I ROBI CO JEST DLA POLSKI POTRZEBNE I DOBRE

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. OLSZTYNIAK #2863081 | 88.156.*.* 6 lut 2020 08:21

   BRAWO PIS , OLEWAJCIE POPOZYTECZNYCH POPOSŁUSZNYCH PACHŁKOW KONFIDENTOW MOSKWY I UNJI EUROPEJSKIEJ , ROBCIE CO DLA POLSKI JEST DOBRE

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Durnowata Kichawa z Plońska powiedziala tak - #2857989 | 88.156.*.* 28 sty 2020 14:45

   "Gdyby Natura chciała zeby tam by ł przekop - to by był" ....i na taka Idiotkę wyszczżoną Polska wyda 19 milionów złotych. Kpac i to szybko, bo jeszcze ta Idiotka Kichawa z Płońska zablokuje - bo to durnowata baba

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Kampania wyborcza Kichawy z Płońska #2857987 | 88.156.*.* 28 sty 2020 14:39

   będzie na skosztował a...19 mln złotych - 19 mln złotych . Kopać i nie oglądać si nie miernoty Totalnych Przygłupów sKO ko po ko

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (18)