Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Zalety wynajmowania mieszkania

2020-02-06 13:44:01 (ost. akt: 2020-02-06 13:46:07) Artykuł sponsorowany

Kupować mieszkanie, czy może zdecydować się na wynajem? Prawdopodobnie wiele osób stwierdzi, że lokal na własność to lepsze rozwiązanie, ze względu na lokatę środków i budowę własnego majątku. Okazuje się, że dla niektórych oczywistym jest odwrotny wybór. Jakie zalety ma wynajem mieszkania?

Niższe koszty wynajmu
Wynajem mieszkania to przede wszystkim opcja bardziej oszczędna. Nie chodzi tu bynajmniej tylko o koszty kredytu hipotecznego. Nowe mieszkanie wymaga urządzenia, co może pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Natomiast lokal z rynku wtórnego zwykle wymaga odświeżenia. Tym samym już na starcie konieczne jest poniesienie wysokiego kosztu dodatkowego. Do tego dochodzą jeszcze opłaty wstępne, których nie sposób uniknąć.

Jeżeli chodzi o opłaty stałe, w przypadku wynajmu stanowią je:
czynsz dla właściciela mieszkania
ewentualny czynsz do administracji
opłaty za media, takie jak prąd czy woda.

Pozornie mogłoby się zatem wydawać, że jest to rozwiązanie mniej opłacalne, ponieważ posiadacz mieszkania na własność nie musi płacić odstępnego za to, że zajmuje mieszkanie. Jednak nie jest już zwolniony z płacenia czynszu administracyjnego, ani z wyrównywania opłat za media. Co więcej, jeśli wysokość czynszu administracyjnego wzrośnie, najemca może po prostu zmienić lokal, natomiast właściciel ponosi po prostu wyższe koszty. Do tego dochodzą pewne koszty, które nie pojawiają się co prawda każdego miesiąca, jednak ze względu na cykliczność można je uznać za stałe. Mowa tutaj przede wszystkim o:

renowacjach mieszkania –– ściany, meble, dywany czy armatura łazienkowa ulegają zużyciu. Aby zachować zadowalającą estetykę mieszkania niezbędne są regularne remonty oraz wymiana wyposażenia domowego.
naprawy usterek –– poza zużyciem, urządzenia domowe i wyposażenie ulegają niespodziewanym awariom. Naprawy wymagają natomiast nie tylko poświęcenia czasu, ale również środków pieniężnych.

Brak zobowiązania na lata
Kolejną bezsprzeczną zaletą wynajmu mieszkania jest brak zobowiązania finansowego. Mało kogo stać dzisiaj na kupno mieszkania z własnych środków. Niezbędny jest kredyt hipoteczny, który zaciąga się zwykle co najmniej na kilkanaście lat. Często jednak zakup własnego lokalu to zobowiązanie na 30, a nawet 40 lat. Niewątpliwie zatem jest to obciążenie, które ciąży nad nabywcą niemal przez całe życie. Powoduje to szereg niedogodności. Przykładowo, trudno zdecydować się na ryzyko rezygnacji z niesatysfakcjonującej pracy, zdając sobie sprawę z konieczności spłaty wysokiego zobowiązania. W wypadku mieszkań w wynajmie instytucjonalnym (jak choćby w Resi4Rent) okres wynajmu może być krótszy nawet niż 12 miesięcy, to duża elastyczność i większa swoboda.

Wynajem nie wymaga od lokatora ponoszenia tak wysokich kosztów, aby konieczne było zaciąganie kredytu. Co więcej, w gorszych czasach, np. w przypadku utraty pracy, lokator może po prostu zmienić mieszkanie na tańsze. Sprzedaż mieszkania nie jest już natomiast tak prosta. Co więcej, wiele osób nie decyduje się na nią ze względu na nakłady pracy wniesione w urządzenie swojego lokalu.

Mobilność, którą daje najem
Zakup mieszkania to pewne przywiązanie do konkretnego miejsca. Jak już wcześniej zauważono, sprzedaż mieszkania nie jest tak prostą sprawą, aby można było w dowolnym momencie zmienić miejsce pobytu. Wynajem daje natomiast wolność. Umożliwia zmianę miejsca zamieszkania w niemal dowolnym momencie. Najem nie ogranicza w żaden sposób, gdyż mieszkanie wynająć można w zasadzie w dowolnym miejscu na świecie. Wydaje się zatem, że jest to bardzo kusząca opcja zwłaszcza dla osób, które pracują zdalnie, przez co nie ogranicza ich miejsce zatrudnienia, oraz nie mają dzieci, chodzących do szkół i przedszkoli.

Najem mieszkania może być lepszym rozwiązaniem niż zakup własnej nieruchomości. Niemniej jednak ostatecznie każdy powinien ocenić, czy bardziej zależy mu na stabilności i ulokowaniu własnych środków, czy też na ponoszeniu mniejszych kosztów i większej niezależności.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. autoso #2954949 | 5.173.*.* 31 lip 2020 19:31

    Ja nie widzę zalet wynajmu… od kilku lat tak mieszkam i mam dość, aktualnie z pomocą Góralczyk Nieruchomości szukam własnego mieszkania. Mam dość wydawania kasy na obce mieszkanie, którego nawet nie można urządzić po swojemu i szkoda w nie inwestować własne pienidządze, bo w każdej chwili można zostać na lodzie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz