Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Czy w Elbląskich Tramwajach będzie strajk?

2020-02-12 09:48:52 (ost. akt: 2020-02-12 09:56:02)
ZKM Elbląg

ZKM Elbląg

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

17 lutego ma się rozpocząć strajk pracowników Elbląskich Tramwajów, którzy decyzję o jego podjęciu wyrazili w referendum strajkowym. Spór zbiorowy trwa od sierpnia 2019 roku i do tej pory nie przyniósł żadnych rezultatów. Czy 17 kwietnia tramwaje wyjadą na elbląskie ulice?

Referendum w Elbląskich Tramwajach odbyło się w piątek, 7 lutego. Wzięło w nim udział ponad 90 spośród 136 pracowników. 60 osób biorących udział w referendum opowiedziało się za strajkiem.

O strajku, który ma się rozpocząć 17 luteg poinformował Roman Kluczyk, przewodniczący Okręgu Północnego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej RP w oficjalnym piśmie. Roman Kluczyk pisze w nim: „Zgodnie z przeprowadzonym referendum strajkowym w dniu 7.02.2020 r., gdzie załoga opowiedziała się z aprobatą za podjęciem strajku w związku z nie podpisaniem porozumienia kończącego spór zbiorowy, informuję, na podstawie art. 20.3 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, że zarząd Z.O.Z. ZZPKM w RP podjął decyzję o rozpoczęciu strajku w poniedziałek 17.02.2020 r. od godz. 0.00.”

- Rozmowy trwały od kwietnia 2019 roku, a spór zbiorowy rozpoczęliśmy 15 sierpnia 2019 roku – wyjaśnia Roman Kluczyk. - Od tamtej pory nie dogadaliśmy się co do dwóch punktów przedmiotu sporu, czyli 500 zł podwyżki i wycofania się przez pracodawcę z porozumienia o godzinach nadliczbowych. Mój poprzednik podpisał z dyrektorem porozumienie o limicie 384 godzin w ciągu roku. To jest zdecydowanie za dużo. Ludzie są po prostu przemęczeni.

- Składaliśmy wnioski do Państwowej Inspekcji Pracy o naruszenia – dodaje Roman Kluczyk. - Kontrole wykazały nieprawidłowości. Przeszliśmy przez cały proces sporu zbiorowego łącznie z mediatorem. Żadnej wiążącej propozycji dla nas ze strony dyrekcji spółki nie było. Zdecydowaliśmy o tym, że podejmiemy akcje strajkową. Referendum wykazało, że załoga jest gotowa do strajku zbiorowego.

- Już są poczynione kroki, żeby straszyć załogę - opowiada Kluczyk. - Dostałem dziś informację, że na terenie spółki zrobiono listę osób, które nie przystąpią do strajku. Uważam, że jest to forma zastraszania.

Co musiałoby się stać, żeby do strajku nie doszło? - Musimy mieć przede wszystkim kogoś do rozmowy. Musimy prowadzić dialog, a nie mówić do ściany. Inwestuje się w nową komunikację tramwajową, a za chwilę decydujemy, że robimy cięcia w rozkładach jazdy. Nie wiemy więc do końca, czy to jest rozwój komunikacji tramwajowej, czy to ma być sukcesywne wygaszanie działalności. Komunikacja miejska jest dla elblążan, a nie dla władzy i budżetu.

K

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wieś Olsztyn koło wsi Elbląg #2867183 | 79.187.*.* 12 lut 2020 15:07

    Strajkować będą bo pozazdrościli nowych suuuper ,pięknych,limonkowych tureckich tramwajów które już są tuż ,tuż w Olsztynie????

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kolo #2867145 | 188.147.*.* 12 lut 2020 14:16

    NA SZCZĘŚCIE W OLSZTYNIE JEST SUPER KONIUNKTURA NA TRAMWAJE - KASY NA NIE JAK LODU - STRAJK NIE GROZI

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz