Wtorek, 31 marca 2020. Imieniny Balbiny, Kamila, Kornelii

Trwa strajk w Elbląskich Tramwajach

2020-02-17 16:00:00 (ost. akt: 2020-02-17 19:44:21)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Dzisiaj 17 lutego około 60 pracowników rozpoczęło strajk. Tego dnia żaden tramwaj na trasę nie wyjechał. Na szczęście miasto zapewniło autobusową komunikację zastępczą.

Decyzję o podjęciu strajku pracownicy wyrazili w referendum strajkowym 7 lutego. Spór zbiorowy trwa od sierpnia 2019 roku i do tej pory nie przyniósł żadnych rezultatów. – Przedstawiono nam propozycję w piątek, ale była to propozycja, która niczego tak naprawdę nie rozwiązywała – informuje Roman Kluczyk, przewodniczący Okręgu Północnego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej RP. – W związku z tym postanowiliśmy rozpocząć strajk. W związku z tym od wczoraj po Elblągu nie jeżdżą tramwaje.

- Rozmowy trwały od kwietnia 2019 roku, a spór zbiorowy rozpoczęliśmy 15 sierpnia 2019 roku – wyjaśnia Roman Kluczyk. - Od tamtej pory nie dogadaliśmy się co do dwóch punktów przedmiotu sporu, czyli 500 zł podwyżki i wycofania się przez pracodawcę z porozumienia o godzinach nadliczbowych. Mój poprzednik podpisał z dyrektorem porozumienie o limicie 384 godzin w ciągu roku. To jest zdecydowanie za dużo. Ludzie są po prostu przemęczeni.

Miasto jest przygotowane na ten strajk. Od poniedziałku w miejsce linii tramwajowych uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza na liniach oznaczonych jako T2, T3, T4.

Autobusy na liniach zastępczych zatrzymują się na wszystkich przystankach autobusowych na swojej trasie. Ponadto w ciągu ul. Browarnej, Królewieckiej, Grunwaldzkiej i na ul. Marymonckiej, na wysokości przystanków tramwajowych (tam gdzie jest to tylko możliwe) ustawione są tymczasowe przystanki autobusowe.

Autobusy są oznakowane tablicami o treści „komunikacja zastępcza” oraz nazwami poszczególnych linii tymczasowych.

Dziś po południu w Urzędzie Miejskim zebrał się sztab kryzysowy. Po spotkaniu ratusz wydał oświadczenie: "W związku z rozpoczętym dziś strajkiem w spółce Tramwaje Elbląskie pragniemy zapewnić, że zależy nam na jak najszybszym rozwiązaniu sporu, który bezpośrednio uderza w mieszkańców naszego miasta. Od piątku w sposób ciągły działa sztab kryzysowy, którego zadaniem było zorganizowanie komunikacji zastępczej na czas strajku, a także analiza możliwości finansowych żądań związkowców.
Dziś w Urzędzie Miejskim odbyło się kolejne posiedzenie sztabu, podczas którego omówiono działającą od rana komunikację zastępczą. Jak wynika z informacji dyrektora ZKM działa ona sprawnie i nie ma w tej zastrzeżeń ze strony mieszkańców. Podczas posiedzenia Prezydent polecił również powołanie zespołu, który wnikliwie przeanalizuje koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej."

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. W związku z tym #2870203 | 188.147.*.* 17 lut 2020 16:20

    W związku z tym.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz