Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Jesienią Olimpia zagra w III lidze?

2020-04-06 10:11:45 (ost. akt: 2020-04-06 10:12:19)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Z pomysłem zmiany nazewnictwa polskich lig wystąpił Zbigniew Boniek. Jeśli sugestia prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej zostałaby przyjęta, to już od nowego sezonu trzema najwyższymi klasami rozgrywkowymi mogłyby być Ekstraklasa, II liga i III liga.

„Od kilkunastu lat używamy nazewnictwa lig seniorskich, które jest mylące, gdyż nie odzwierciedla rzeczywistego szczebla danych rozgrywek. Aktualny, zaczerpnięty z wzorów angielskich i obowiązujący od lat, podział na Ekstraklasę, 1. ligę, 2. ligę i pozostałe klasy został - moim zdaniem - wprowadzony, aby sztucznie zawyżyć prestiż rozgrywek i poziom sportowy uczestniczących w nim klubów” – zauważył w liście skierowanym do wojewódzkich związków prezes Boniek, proponując aby „nowa struktura była jasna i przejrzysta, nie pozostawiająca wątpliwości co do rzeczywistego poziomu poszczególnych rozgrywek”.
„Co ważne, zmiana polegałaby jedynie na nowym nazewnictwie, co nie wymagałoby ustalania nowych zasad prowadzenia rozgrywek czy też zasad awansów i spadków” – podkreślił Zbigniew Boniek. Szefowie wojewódzkich związków mają ustosunkować się do jego pomysłu do 8 kwietnia.
Gdyby propozycja Bońka weszła w życie, to struktura rozgrywek w Polsce, poczynając od góry, wyglądałaby tak:
– Ekstraklasa lub Ekstraklasa 1. Liga (nazwa w zależności od decyzji organu prowadzącego rozgrywki)
– II liga (zamiast dotychczasowej I ligi)
– III liga (za dotychczasową II ligę)
– Liga Międzywojewódzka (czyli dotychczasowa III liga)
– Liga Wojewódzka (dotychczasowa IV liga)
– Liga Okręgowa
– Klasa A
– Klasa B
– Klasa C (jeśli dany związek prowadzi takie rozgrywki)

Jeśli chodzi o drużyny z Warmii i Mazur, to – w razie wprowadzenia tych zmian – Stomil Olsztyn grałby w II lidze, Olimpia Elbląg w trzeciej, a Concordia Elbląg, Znicz Biała Piska i Kaczkan Huragan Morąg – w Lidze Międzywojewódzkiej. Z kolei liderujący w dzisiejszej III lidze Sokół Ostróda po ewentualnym awansie rywalizowałby w... III lidze. pes

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB