Niedziela, 7 marca 2021. Imieniny Flicyty, Kajetana, Pauli

Do lasu idźmy z głową

2020-04-20 16:30:42 (ost. akt: 2020-04-20 15:52:30)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Od dziś część obostrzeń została zniesiona. Można między innymi znowu wchodzić do lasów i korzystać ze spacerów wśród zieleni. Pamiętajmy jednak, żeby zachować podstawowe środki ostrożności i z dobrodziejstw lasu korzystać z głową.


Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg udziela kilku rad jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw lasu: - Oprócz podstawowych ograniczeń, które obowiązują w lasach w całym kraju w Nadleśnictwie Elbląg w dalszym ciągu obowiązuje zakaz palenia ognia, także na miejscach do tego celu przeznaczonych. Tak jak dotychczas sugerujemy jednostronny ruch na ścieżce przyrodniczo-historycznej w Kadynach, w ten sposób, że ze schodów korzystamy w trakcie podejścia pod górę klasztorną.

- Prosimy o rozważne korzystanie z lasu, nie gromadzenie się na parkingach leśnych – dodaje Jan Piotrowski. - Aby znaleźć bardziej ustronne miejsce polecamy korzystać z lokalnej aplikacji turystycznej Kraina Buka, w której można znaleźć mapę lasów oraz szlaki turystyczne, lub z aplikacji Bank Danych o Lasach gdzie także są dostępne różne mapy leśne, również z informacjami na temat zagrożeń czy ograniczeń w dostępie do lasów.

Ważna jest też kwestia suchej ściółki. – Musimy pamiętać również o tym, że ściółka w lesie jest bardzo sucha, co powoduje duże zagrożenie pożarowe – informuje Jan Piotrowski. - Dotychczas w bieżącym roku w Nadleśnictwie Elbląg mieliśmy jeden pożar lasu w leśnictwie Żuławy. Jednak ze względu na brak opadów apelujemy o ostrożne zachowywanie się w lesie i przypominamy o tym, że zarówno w lesie jak i 100 m od lasu zgodnie z ustawą o lasach nie można korzystać z otwartego ognia. Prosimy także o nie zastawianie wjazdów do lasu i dróg leśnych samochodami, gdyż pełnią one także funkcję dróg przeciwpożarowych.

W Nadleśnictwie Elbląg w tym okresie ustalone są całodobowe dyżury przeciwpożarowe, funkcjonuje Punkt Alarmowo Dyspozycyjny oraz prowadzana jest stała obserwacja lasu poprzez system kamer wysokiej rozdzielczości zainstalowanych na masztach, na Mierzei Wiślanej przekazujących obraz do automatycznego systemu rozpoznawania pożaru, zainstalowanego w siedzibie nadleśnictwa.

k

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB