Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Pensji nie obniżą, ale zredukują etaty

2020-05-27 18:00:00 (ost. akt: 2020-05-28 10:17:20)

Autor zdjęcia: archiwum SP 11

Pensje pracowników szkół pozostają bez zmian — zapewniały niedawno władze Elbląga. Sami zainteresowani uważają jednak, że sytuacja jest zupełnie inna.

Swoimi spostrzeżeniami na temat przeprowadzanej standaryzacji zatrudnienia w elbląskich placówkach podzieliły się z nami pracownice Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu. — Redukcja w przypadku naszej jednostki wyniesie 5,5 etatu. Jest to wynik przeliczenia metrażu szkoły i liczby uczącej się w nich dzieci — informuje jedna z nich. — Pan Wróblewski nie patrzy na to, że SP 11 to jedyna szkoła, która pracuje od 6 do 22 — zauważa. — W weekendy osoby z zewnątrz mogą u nas wynajmować aulę i halę sportową, z czego miasto ma bardzo duże pieniądze — mówi kobieta.

Jak przyznaje nasza druga rozmówczyni, pracownicy już teraz często nie dają sobie rady z nadmiarem obowiązków. — We wszystkich szkołach światła gasną o 18-19, a nasza tętni życiem do 22. Nikt tego nie bierze pod uwagę. Podobnie jak tego, że mamy tutaj rozległy teren, które same musimy uporządkować — mówi jedna z zatrudnionych w SP 11. — W tej standaryzacji liczy się jednak tylko metraż i ilość dzieci. To chyba za mało? — pyta.

— Dotychczas w placówkach było duże zróżnicowanie, które narosło w ciągu 10 lat i dotyczyło placówek o bliźniaczej budowie i powierzchni. Np. SP 11 — 23,5 etata obsługi, w SP 9 — 19 etatów, I LO — 10 etatów, IV LO — przy większej powierzchni — 8,75 etatów — mówił podczas konferencji wiceprezydent Janusz Nowak.

Sytuację SP 11 skomentował elbląski Departament Edukacji. — 18 etatów obsługi to bardzo wysoka liczba biorąc pod uwagę inne szkoły. Uczniowie nie uczą się w szkole od godziny 6 do 22, maksymalny czas to 16.15. Co do wynajmów, ceny wynajmów powinny pokryć koszty zatrudnienia przy wynajmach. Co do zasady, sprzątanie po najemcach jest odrębnym zadaniem, które powinno wchodzić w koszty najmu. Nie godzimy się na wykorzystywanie pracowników samorządowych do wykonywania prac, które nie leżą w ich obowiązkach — czytamy w nadesłanym stanowisku.

Pracownicy szkoły: — Łatwo się mówi, gorzej z praktyką. W takim razie, dlaczego sprzątanie po najmach należy do naszych obowiązków w trakcie godzin naszej pracy? Kto bierze za to pieniądze? – pytają.

Pracownicy niepedagogiczni szkół przedstawili 26 maja swoje stanowisko w sprawie standaryzacji zatrudnienia, które skierowali do prezydenta miasta. W piśmie wyrażają „głębokie oburzenie i brak akceptacji dla polityki dewastacji zatrudnienia w elbląskich placówkach oświatowych”. Jak zauważają, Wróblewski wprowadza redukcję etatów bez konsultacji z „branżą oświatową”, a odpowiedzialnością za te działania obarcza dyrektorów. Przypominają również, że w liście, który skierowali do prezydenta w lutym tego roku, zwracali uwagę na problem nieracjonalnego zrównania poziomu płac administracji i obsługi, która przyczyniła się do dyskryminacji płacowej.

— Nasz niepokój budziły także plany redukcji etatów administracji w szkołach, przy jednoczesnym obarczaniu nas dodatkowymi obowiązkami, pozostającymi w placówkach w wyniku reorganizacji i utworzenia Elbląskiego Centrum Usług Wspólnych — informują.

Według ich relacji, w lutym ówczesny wiceprezydent Edward Pietrulewicz zapewnił ich, że nie są planowane żadne redukcje etatów. Pracownicy odwołują się również do słów Małgorzaty Sowickiej, dyrektorki Departamentu Edukacji z końca lutego.
— Nic nie wiem na temat dodatkowych obowiązków. Pracownicy płacowi i księgowi przechodzą ze swoim zakresem obowiązków do ECUW. Jeżeli organizacja pracy w szkołach była inna, np. były połączone kadry i płace, to było to niezgodne z prawem. Nie wiem, o jakich dodatkowych obowiązkach mowa? — pytała wówczas Sowicka. A jak twierdzą pracownicy, nikt o wyjaśnienia ich nie poprosił.

Jak informują autorzy pisma, na początku marca otrzymali od prezydenta Wróblewskiego obietnicę podwyżek, które miały zostać przyznane w maju tego roku. Pomimo tego, że środki na ten cel miały być zabezpieczone, 14 kwietnia decyzja o przyznaniu podwyżek została bezterminowo zawieszona.

Jak komentują standaryzację zatrudnienia? „To nie jest żadna standaryzacja, tylko redukcja etatów w dobie Covid-19, gdzie reżim sanitarny wymaga od nas dużo większych nakładów pracy. Pan zdecydował dokonać redukcji etatów wśród najniżej uposażonej i najsłabszej grupy zawodowej w oświacie” — piszą w liście do prezydenta. Dotychczas na jeden etat sprzątaczki przypadało 600 mkw., a według nowo wprowadzonej normy już 1000.

Jak informują pracownicy niepedagogiczni elbląskich placówek oświatowych, czują się nieustannie dyskryminowani. Ich niepokój budzi ponowne uruchomienie jednostek, które wiązać się będzie z dodatkowymi obowiązkami dotyczącymi m.in. dezynfekcji. Obawiają się, że zmniejszenie obsady przyczyni się do tego, że pracownicy nie będą w stanie należycie wypełniać wszystkich czynności. Jak piszą, takie działania wprost zagrażają życiu i zdrowiu wychowanków.

kk


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jonasz #2926420 | 85.219.*.* 28 maj 2020 08:08

  wywalić połowę na bruk, a reszta po 40 godzin robić, jeszcze jakieś postulaty mają!!! w doopach się poprzewrocało, pokończyli jakieś śmieszne pedagogiki czy inne syfy i wielka inteligencja, wywalić!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wyborca #2926374 | 81.190.*.* 28 maj 2020 00:04

   To nie możecie iść truskawki zbierać?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nauczyciel biologii #2926280 | 37.30.*.* 27 maj 2020 20:02

   Coronawirus to narzędzie do zniewolenia człowieka

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. X #2926248 | 37.47.*.* 27 maj 2020 18:03

   A dlaczego nie zredukują etatów posłów i senatorów ????? ???????????

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz