Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Czy doczekamy się Europarku?

2020-06-23 14:00:00 (ost. akt: 2020-06-23 10:29:25)
Góra Chrobrego

Góra Chrobrego

Autor zdjęcia: fot. archiw. Marek Lewandowski

Miał być wielofunkcyjny park rekreacyjny. Wszystko szło zgodnie z planem, aż w 2010 roku okazało się, że na budowę nie ma pieniędzy. Dziś już wiemy, że Europarku szybko nie zobaczymy. Podczas środowej sesji Radni mają głosować nad uchyleniem uchwały sprzed lat dotyczącej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Dwie uchwały, jedna z 2003 roku, druga z 2004 roku, dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Europarku w Elblągu zostały podjęte na podstawie nieaktualnych na stan dzisiejszy wersji ustawy.

Jaki plan miało miasto w 2003 roku? „Do sporządzania tego planu przystąpiono, aby stworzyć szansę realizacji w Elblągu wielofunkcyjnego parku rekreacyjnego „Europarku”, który mógłby stanowić atrakcję nie tylko dla miasta, ale również w skali regionalnej, a nawet ponadregionalnej. Plan miejscowy miał umożliwić rozpoczęcie procesu stopniowej rozbudowy niezbędnej infrastruktury technicznej oraz budowy kolejnych obiektów rekreacyjnych, sportowych i rozrywkowych, a także zapewnić prawną ochronę wszystkich terenów przed wprowadzeniem funkcji degradujących krajobraz.” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

„Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sporządzono wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i przedstawiono na posiedzeniu Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej w październiku 2010 roku do zaopiniowania. MKU-A zaopiniowała projekt pozytywnie.” – czytamy dalej. „Dalszych prac proceduralnych nie podjęto z uwagi na uwarunkowania finansowe.”

Dziś kontynuacja prac nad projektem wymagałaby aktualizacji uchwały intencyjnej. Jednak, jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, jest to bezzasadne, ponieważ budowy Europarku nie uwzględniono w Wieloletnich Prognozach Finansowych Gminy Miasto Elbląg, nie ma więc na ten projekt pieniędzy. „W związku z powyższym, uzasadnione jest uchylenie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego” – czytamy na końcu uzasadnienia.

Przypomnijmy: Europark miał znajdować się na obszarze położonym między zespołem basenów przy ul. Moniuszki na zachodzie, lasem komunalnym Bażantarnia na północnym-wschodzie, a terenem dawnej cegielni Dębica i ulicą Łęczycką na południowym-wschodzie. Miał zajmować powierzchnię 250 ha.

na

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ło matko #2938281 | 176.221.*.* 24 cze 2020 06:20

  ale ruina

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MADRY ZYD WYBIERA #2938161 | 88.156.*.* 23 cze 2020 20:21

  DR, A , DUDE DLA DOBRA POLSKI I SPOŁECZNOSCI POLSKIEJ , , A IDIOTA WYBIERA POPOPELINE TRZASKOWSKIEGO

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. er ce #2938052 | 79.186.*.* 23 cze 2020 17:11

  Chcemy z powrotem sprawny stok narciarski!!! Przecież on promował nasze miasto-też.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz