Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Kiedy, gdzie i ile kosztuje – wszystko o przeglądzie technicznym

2020-06-26 13:04:52 (ost. akt: 2020-06-26 14:15:14) Artykuł sponsorowany

Polscy kierowcy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie – jest to udowodnione statystycznie. W związku z tym ich stan techniczny często odbiega od idealnego, a czasem nawet umożliwiającego bezpieczne użytkowanie. Jak zadbać o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów? Odpowiedzią jest badanie techniczne, które pozwala sprawdzić stan pojazdu. Sprawdź, ile kosztuje przegląd auta w 2020 roku i kiedy trzeba je wykonać.

Przegląd techniczny a obowiązkowe badanie techniczne
W kontekście sprawdzania stanu pojazdu, Polacy często używają zamiennie terminów “przegląd samochodu” oraz “badanie techniczne”. Jest to znaczne uproszczenie, ponieważ są to zupełnie dwie różne kwestie. Badanie techniczne odnosi się do obligatoryjnego badania technicznego samochodu, które każdy pojazd zarejestrowany w naszym kraju musi przejść raz do roku. Z definicji, przegląd samochodu to po prostu sprawdzenie stanu samochodu – jest dobrowolne. W efekcie często mówi się o obowiązkowym badaniu technicznym używają terminu przeglądu samochodu.

Przegląd techniczny – cena i terminy
W swoim kalendarzu kierowcy z pewnością zaznaczają dwie ważne daty dla swojego pojazdu. Pierwszą z nich jest dzień opłacenia składki OC samochodu, czyli obowiązkowego ubezpieczenia, które musi być wykupione, nawet jeśli auto stoi w garażu. Drugą jest termin obowiązkowego badania technicznego. Co do zasady, większość pojazdów musi przejść taki przegląd raz do roku, z uwagi na rocznik oraz liczbę przejechanych kilometrów. Po wykonaniu przeglądu stosowna informacja z datą kolejnego jest umieszczana w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki temu kierowcy mogą przypomnieć sobie w dowolnym momencie, kiedy czeka ich kolejne badanie.

Niestety, zarówno OC, jak i przegląd techniczny to dodatkowy koszt dla posiadaczy samochodu. Na szczęście badanie techniczne jest znacznie tańsze od składki ubezpieczenia komunikacyjnego, którego średnia cena w 2020 roku wynosiła ponad 600 złotych. Obecnie koszt przeglądu samochodu jest uzależniony od tego, czy posiada on instalację LPG/CNG.

Pojazdy nieposiadające takiej instalacji zostaną poddane badaniu technicznemu za 99 złotych. Przegląd samochodu z instalacją gazową kosztuje już 162 zł – 98 zł za podstawowe badanie, 1 zł opłaty CEPiK oraz 62 zł za specjalistyczne badanie instalacji gazowej. Powyższe ceny oczywiście dotyczą samochodów osobowych, czyli tych o masie do 3,5 t. Opłatę uiszcza się z góry, przed rozpoczęciem przeglądu technicznego.

przegląd samochodu cena

Dlaczego warto wykonywać badanie techniczne w terminie?
Nie bez powodu data jest umieszczana w dowodzie rejestracyjnym i warto o niej pamiętać. Nie chodzi tylko o prawo oraz bezpieczeństwo – wykonanie badania po terminie może kosztować więcej. Jeśli przegląd samochodu wykonamy z opóźnieniem większym niż 45 dni, koszt wzrośnie aż o 50%. Łagodniejszy wymiar kary jest stosowany dla kierowców spóźniających się z badaniem technicznym do 30 dni – wówczas opłata wynosi 126 zł.

Co zrobić, jeśli auto jednak nie przeszło pomyślnie badania technicznego? Cóż, na naprawę usterek mamy 14 dni – warto wrócić potem do tej samej stacji diagnostycznej. Zapłacimy tylko 20 zł za badanie jednego elementu, a nie cały przegląd.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB