Piątek, 30 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Przysięga wiąże i chwyta za serce [ZDJĘCIA]

2020-08-26 10:00:00 (ost. akt: 2020-08-26 09:32:17)

Autor zdjęcia: 43blp

Blisko 100 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 23 sierpnia br. wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej na terenie koszar 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.

Przysięga wiąże i chwyta za serce. Niech będzie dla Was wskazaniem życiowej drogi. Poprzez wypowiedzenie słów roty dołączacie do grona żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej i bierzecie na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie, a także obowiązek kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego –
tak dowódca 4W-MBOT płk Mirosław Bryś zwrócił się do żołnierzy, którzy ślubowali „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej”.

Przysięga wojskowa jest jedynym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dzień ten zapisuje się w kartach pamięci każdego żołnierza i ich rodzin jako szczególny, zwieńczający trud, jaki włożyli podczas całego szkolenia, ale także będący początkiem dalszej drogi jako żołnierza Wojska Polskiego.

Wstąpienie do wojska było spełnieniem moich pragnień oraz możliwością samorealizacji nie tylko na poziomie cywilnym. WOT daje nam możliwość połączenia służby dla kraju oraz życia cywilnego i rodzinnego. Rozwijania się zawodowo, jak do tej pory oraz służby Ojczyźnie. Przysięga była bardzo dużym przeżyciem nie tylko dla mnie, ale i dla całej mojej rodziny. Mimo ogromnego wysiłku podczas szkolenia podstawowego, w momencie wypowiadania słów roty przysięgi wojskowej wszystko to przestało mieć znaczenie. Przepełniała mnie duma. Jestem szczęśliwa, że mogę spełniać się w służbie wojskowej i realizować marzenia. Dążyć do samodoskonalenia, współpracować z naprawdę wspaniałymi ludźmi z pasją, ogromną wiedzą i cierpliwością do młodych żołnierzy – opowiada szer. Marlena Niemiec.Podczas składania przysięgi wojskowej towarzyszyły mi ogromne emocje. Stres, bo przecież taki dzień w życiu jest tylko jeden, ale przede wszystkim duma i zaszczyt, że jestem żołnierzem Wojska Polskiego. Na ramieniu noszę biało-czerwoną flagę, symbol Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, o którą walczyli nasi poprzednicy - dodaje szer. Elżbieta Chorzępa.

W uroczystościach udział wziął Starosta Braniewski pan Karol Motyka oraz Burmistrz Braniewa – pan Tomasz Sielicki. Wyjątkowym gościem był żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego – pan por. Jerzy Kwietniewski ps. „Siwy”, który od początku powstania Brygady, wspiera służących w niej żołnierzy.

Należy nadmienić, że żołnierze, którzy w tym dniu złożyli swoją uroczystą przysięgę, przez ostatnie dwa tygodnie czynnie brali udział w swoim pierwszym szkoleniu przygotowującym do służby w WOT – tzw. szesnastce. W trakcie szkolenia zostali zapoznani z podstawami życia żołnierskiego, regulaminami obowiązującymi w Wojsku Polskim jak i poddani ciężkiej próbie swoich możliwości podczas szkolenia taktycznego oraz strzeleckiego. Wykazując wysokie zaangażowanie, pomyślnie ukończyli „Pętlę taktyczną”. Sprawdzianowi poddane zostały umiejętności działania taktycznego w sekcji, pracy na mapie i orientacji topograficznej, poprawnego utrzymywania łączności oraz prowadzenia ognia z karabinka szturmowego. Warunkiem pozytywnego ukończenia pętli było zaliczenie wszystkich jej punktów. Warto przypomnieć, że żołnierze OT godzą służbę wojskową z pracą w środowisku cywilnym.

Za utrzymanie poziomu szkolenia oraz dyscypliny odpowiadali żołnierze zawodowi 43blp, a także wyspecjalizowani instruktorzy terytorialnej służby wojskowej. Nad szkolonym wojskiem czuwali także przyszli oficerowie Wojska Polskiego, podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy odbywają swoje praktyki dowódcze. Na czas szkolenia zostali oni przydzieleni z Dowództwa 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej do szkolenia żołnierzy szkolenia podstawowego, jako dublerzy dowódców plutonu.

43blp


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Susan Benson #2975007 | 82.102.*.* 21 wrz 2020 14:21

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub napisz do nas bezpośrednio przez WhatsApp na numer: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. X #2964625 | 87.159.*.* 26 sie 2020 16:01

  Też chce chwycić tę panią za serce i nie tylko!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Em #2964611 | 188.47.*.* 26 sie 2020 15:33

  Mięso armatnie też jest potrzebne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. RODO #2964538 | 193.46.*.* 26 sie 2020 13:20

  Nazwiska na mundurach można było pozakrywać...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Brawo dziewczyny!! #2964531 | 83.9.*.* 26 sie 2020 13:13

  Co prawda, jak byłem w wojsku, ponad 40 lat temu to żołnierki taż nazywano "dziurawym wojskiem" to teraz gdy większość "mężczyzn" woli wymądrzać się nad klawiaturą zamiast iść do wojska, wy musicie nosić karabin. Nie słuchajcie tych dupków, co będą sikać w gadzie jakby trzeba było bronić ojczyzny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (11)