Tu znajdziesz pomoc bez kolejki

2020-10-30 12:00:00(ost. akt: 2020-10-30 11:54:14)

Autor zdjęcia: K

Trudne czasy pandemii, zamknięcie w domach, często utrata pracy, spowodowały, że coraz więcej z nas potrzebuje pomocy psychologa, nierzadko nawet psychiatry. Niewiele osób jednak wie, że w Elblągu jest miejsce, w którym bez umawiania się i zupełnie za darmo można skorzystać z porady.
Centrum Zdrowia Psychicznego, bo o nim mowa, to pilotażowy program, którego działalność rozpoczęła się 1 lipca 2018 roku. Poradnia ma działać przez 3 lata. — Swoim działaniem obejmujemy miasto Elbląg i powiat elbląski, a więc 145 869 osób — tłumaczy Teresa Paszylk, koordynator CZP w Elblągu. — Każdy, kto ukończył 18 lat może się do nas zgłosić w każdej chwili bez skierowania. Działamy od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-18 w Szpitalu Miejskim im. Św. Jana Pawła II przy ul. Komeńskiego.

Takie Centra powstały w 27 miejscach w Polsce. Można skorzystać z ich pomocy zgłaszając się do punktów koordynacyjno-zgłoszeniowych bez zapisów, a pomoc w przypadkach nagłych jest udzielana w nich w ciągu 72 godzin.

Jak wyjaśnia koordynator CZP w programie Centrum znajdują się zadania polegające przede wszystkim na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychiatrycznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz kształtowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a także przeciwdziałania ich stygmatyzacji i dyskryminacji.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się osoby potrzebujące porady? — Depresja, stany lękowe, schizofrenia, ludzie mają wiele problemów — wylicza Teresa Paszylk. — Teraz, w czasach pandemii to się wzmogło, mamy wielu pacjentów, którzy mają problemy w pracy, tracą zatrudnienie, męczące jest to ciągłe zamknięcie w domach, ta niepewność. Pacjentów jest więc zdecydowanie więcej. W okresie pandemii jesteśmy dostępni w trochę innej formie. Oczywiście można do nas przyjść, ale głównie rozmawiamy z pacjentami przez telefon.

Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia kompleksową opiekę psychiatryczną w oddziale stacjonarnym, pomoc doraźną, ambulatoryjną, środowiskową i dzienną.

Jak wygląda wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego? W punkcie koordynacjyno-zgłoszeniowym czeka na nas specjalista. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani rejestrować się wcześniej. Specjalista, po rozmowie, opracuje plan leczenia. Jeśli przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji. Dzięki temu, ze z CZP współpracuje wiele oddziałów i przychodni, może się okazać, że terapia i leczenie odbędzie się blisko domu pacjenta.

Z pomocy Centrum mogą korzystać osoby pełnoletnie. Na stronie CZP czytamy, gdzie można znaleźć pomoc dla dzieci i młodzieży. Trzeba zadzwonić pod nr tel. 116 111, jest to telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny codziennie całą dobę.

W skład elbląskiego Centrum wchodzą dwa punkty zgłoszeniowo – koordynacyjne (PZK) w Elblągu czynne od godz.8.00 – 18.00 od poniedziałku do piątku: ul. Komeńskiego 35 – tel. 55 239 44 78, ul. Królewiecka 195 – tel. 55 232 67 27 oraz jeden punkt w Pasłęku: Poradnia Zdrowia Psychicznego Pasłęk ul. Kopernika 24 A – tel. 55 249 15 00.

Jak czytamy na stronie CZP „Zdrowie psychiczne, to móc budować dobre relacje z ludźmi i spełniać się w pracy i w pasjach. Reforma psychiatrii wymaga nie tylko zmian prawnych organizacyjnych i finansowych, ale też zmiany myślenia o człowieku, jego głębokich potrzebach i pragnieniach oraz o roli rodziny i sieci społecznej w procesie zdrowienia. Leczenie blisko domu pomaga nie tracić ról takich jak przyjaciel, uczeń, pracownik, syn, córka brat, kolega, sąsiadka. Pomaga nie skazywać ludzi doświadczających kryzysu jedynie na rolę osoby przewlekłe chorującej psychicznie.”

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl