Sobota, 8 maja 2021. Imieniny Kornela, Lizy, Stanisława

Tych kobiet poszukuje policja

2020-11-21 18:00:00 (ost. akt: 2020-11-16 08:47:52)

Autor zdjęcia: poszukiwani.policja.pl

Rejestr poszukiwanych listem gończym mieszkanek województwa warmińsko-mazurskiego liczy 49 kobiet. Mogą wyglądać niewinnie, ale wiele z nich od lat gra wymiarowi sprawiedliwości na nosie i skutecznie unika kary. Znasz którąś z nich?

Zacznijmy od tego, że choć panie popełniają znacznie mniej zbrodni niż mężczyźni, to przestępczość wśród kobiet wcale nie jest nowym zjawiskiem. Jak w jednej ze swoich publikacji zauważa Elżbieta Sitek, dziennikarka miesięcznika „Policja 997”, do połowy lat 90. kobiety były sprawczyniami około 4 procent ogólnej liczby przestępstw, przez następne kilkanaście lat 7-8 procent, a od jakiegoś czasu obserwuje się wzrost liczby popełnianych przez panie przestępstw do 10-11 procent wszystkich czynów, a w przypadku zabójstw nawet do 13 procent.

Według opublikowanych przez Sitek informacji kobiety były sprawczyniami 38 z ujawnionych w 2017 roku 304 zabójstw, rok później spośród 355 morderstw ujawnionych w Polsce, za 58 odpowiedzialne były właśnie panie.

Mrożące krew w żyłach historie pamięta i nasze województwo. Jedna z nich miała miejsce w Olsztynie, gdzie w 2013 doszło do zabójstwa niepełnosprawnego Piotra G., które zaplanowała jego żona Joanna. W popełnieniu zbrodni pomógł jej kochanek i jego znajomy. W nocy z 29 na 30 kwietnia Joanna pod pretekstem wspólnego spaceru wyprowadziła męża z domu na pustkowie między Jarotami a Nagórkami. To właśnie tam według śledczych na małżeństwo czekał Jacek P. — kochanek Joanny i jego kolega, Łukasz K. —Mężczyźni najpierw dusili Piotra G. paskiem, aż stracił przytomność, potem jeszcze bili i kopali po głowie. Bezwładne ciało porzucili w zaroślach, 15 metrów dalej pozostawili wózek inwalidzki należący do ofiary — mówił w 2013 Krzysztof Wasyńczuk, oficer prasowy KMP w Olsztynie.

Okazuje się, że kobiety są nie tylko w stanie zaplanować morderstwo, ale i go dokonać. W sylwestrową noc 31 grudnia 2018 z okna jednego z mrągowskich budynków wypadł młody mężczyzna, który zmarł z powodu odniesionych obrażeń. Początkowo uważano, że 26-latek popełnił samobójstwo, prawda wyszła na jaw dopiero po 10 miesiącach. To właśnie wtedy narzeczona chłopaka, 24-letnia mieszkanka Morąga, przyznała się, że to ona wypchnęła swojego partnera z okna.

W 2015 natomiast w elbląskim sądzie do przerażającej zbrodni przyznała się 23-letnia mieszkanka Miłakowa (powiat ostródzki). W lipcu 2014 Weronika K., która wychowywała już samotnie 5-letnie dziecko, urodziła zdrowego syna. Zaraz po porodzie kobieta zakryła usta dziecka ręką, a następnie przykryła jego główkę ręcznikiem, jedną ręką ucisnęła twarz noworodka, a drugą szyję. W następstwie tych działań 23-latka połamała kości czaszki swojego nowo narodzonego dziecka, na skutek czego syn kobiety zmarł. Morderczyni wsadziła ciało swojej ofiary do wiaderka po farbie, które następnie ukryła w chlewie. Pępowinę i łożysko spaliła w piecu, by zatrzeć ślady.

Kobieta przyznała, że morderstwa dokonała ze względu na swoją trudną sytuację finansową. — Oskarżona na sali sądowej wyraziła także szczery i ogromny żal za czyn, którego się dopuściła — informował w 2015 sędzia Michał Lasota. Choć groziło jej nawet dożywocie, Weronika K. skazana została na 10 lat więzienia.

Rejestr mieszkanek województwa warmińsko-mazurskiego poszukiwanych listem gończym liczy aktualnie 49 kobiet. Na szczęście nie znajdziemy wśród nich morderczyń. Najwięcej jest oszustek, bo na tej podstawie poszukiwanych jest ponad 20 kobiet z listy, ale warmińsko-mazurscy policjanci poszukują też pań, które dopuściły się kradzieży, przywłaszczeń, wyłudzeń, czy poświadczenia nieprawdy. Najniebezpieczniejsze wydają się jednak te, które na swoim koncie mają włamania, rozboje, pobicia, a nawet znęcanie się nad bliskimi.

https://m.wm.pl/2020/11/orig/collage-2-659062.jpg
Od lewej: Justyna Ćwiek, Beata Grabas

Urodzona 17 września 1976 Justyna Aneta Ćwiek, córka Józefa i Ewy (nazwisko panieńskie — Stusio) ostatnio zameldowana była w Nowej Wsi Kętrzyńskiej. KWP w Olsztynie poszukuje 44-latki za dopuszczenie się czynu określonego w art. 207 § 1 ze szczególnym okrucieństwem. Justyna Ćwiek powinna zatem odpowiedzieć przed sądem za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą, która pozostawała zależna od niej w stałym lub przemijającym stosunku. W związku z tym, że jej czyn połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, grozi jej kara pozbawienia wolności od roku do nawet 10 lat.

Kolejną poszukiwaną za fizyczne lub psychiczne znęcanie jest urodzona 27 grudnia 1978 Beata Grabas. Ścigana ma około 166-170 centymetrów wzrostu, ciemne oczy i włosy. Córka Franciszka i Jadwigi (nazwisko panieńskie — Bednarek) ostatni raz zameldowana była w lokalu mieszkalnym przy ul. Tczewskiej 24 w Olsztynie.

Angelika Cacan urodziła się w Sztumie, ale ostatni raz zamieszkiwała osadę Wojtkowo w powiecie bartoszyckim. Urodzona 21 czerwca 1978 córka Adama i Marzeny (nazwisko panieńskie — Dłużniewska) poszukiwana jest za kradzież z włamaniem i oszustwo.

https://m.wm.pl/2020/11/orig/collage-3-659063.jpg
Od lewej: Dominika Patalan, Angelika Cacan

Za kradzież z włamaniem poszukiwana jest również urodzona w Suwałkach Dominika Patalan, która ostatni raz zameldowana była we wsi Jagodno Małe położonej w powiecie giżyckim. Dominika ma obecnie 24 lata, a za to, co zrobiła, grozi jej kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Ostatni raz zameldowana w Kętrzynie przy ul. Pocztowej Marta Ewelina Kluska urodziła się 7 czerwca 1986 roku. Córka Stefana i Czesławy (nazwisko panieńskie — Jackiewicz) poszukiwana jest na podstawie art. 280 § 1, co oznacza, że dopuściła się zbrodni określanej mianem rozboju.

https://m.wm.pl/2020/11/orig/collage-4-659064.jpg
Od lewej: Ewelina Kluska, Sofia Wloch

Artykuł 299 kodeksu karnego opisuje zbrodnie związane z tak zwanym praniem brudnych pieniędzy. Urodzona 4 kwietnia 1985 Sofia Wloch poszukiwana jest za dopuszczenie się czynu określonego w 1 lub 2 paragrafie wspomnianego artykułu. Ponadto kobieta działała w porozumieniu z innymi osobami. Poszukiwanej grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Określenie „alimenciarz” kojarzy nam się głównie z unikającymi finansowej odpowiedzialności mężczyznami, ale, wśród poszukiwanych na Warmii i Mazurach kobiet, są dwie panie ścigane właśnie na podstawie art. 209 § 1, który mówi o uporczywym uchylaniu się od wykonania ciążącego na sprawcy z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej, lub innej osoby i przez to narażanie jej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

https://m.wm.pl/2020/11/orig/collage-5-659065.jpg
Od lewej: Monika Żuk, Irena Kaczmarek

Mowa o urodzonej 20 lipca 1972 w Iławie Monice Żuk i 56-letniej Irenie Kaczmarek, która ostatni raz zameldowana była przy ul. Traugutta 24 w Olsztynie.

Pełny rejestr osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości, znajdziecie na www.poszukiwani.policja.pl. — Prezentowana na stronie internetowej lista i dane, które się tam znajdują, są aktualne — zapewnia młodszy aspirant Tomasz Markowski. — Poszukiwania prowadzą poszczególne jednostki, w zależności od tego, który sąd wyznaczył za daną osobą list gończy. Działamy również we współpracy z zagranicznymi organami ścigania, komendami wojewódzkimi lub powiatowymi z innych województw, próbując doprowadzić do tego, by te osoby zostały zatrzymane i odpowiedziały przed wymiarem sprawiedliwości — wyjaśnia rzecznik olsztyńskiej policji.

Co, jeżeli podejrzewamy, że mieliśmy lub mamy kontakt z osobą z listy? Po pierwsze możemy to zgłosić poprzez wyżej wspomnianą stronę internetową. — Mając uzasadnione podejrzenie, że widzimy osobę, której dane bądź rysopis zgodne są z informacjami zawartymi w liście gończym, możemy zgłosić to również, dzwoniąc pod numer alarmowy. Tego typu zgłoszenia składać można nawet anonimowo — informuje Tomasz Markowski.

Kamila Kornacka
k.kornacka@dziennikelblaski.pl


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bibek #3011654 | 195.136.*.* 25 lis 2020 05:52

  Kobieta czy mężczyzna , mówimy o przestępcach to proste. Trzeba zarazę tępić.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. destroyer #3010556 | 31.60.*.* 22 lis 2020 21:26

  dwie sa z nke juz przegladalem wczesniej...byla jeszcze jakas blondi stamtad ale jak widac jzu ja zlapali...a w sumie sprawdze czy ktos jeszcze z nke dalej jest w tym rejestrze

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kOORDYNATOOOR #3010432 | 77.114.*.* 22 lis 2020 17:27

  Cała Polska Patologia ma swój kraj obiecany HOLANDIA ZWANA TERAZ Niderlandy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kobieta Olsztyna #3010426 | 37.30.*.* 22 lis 2020 17:14

   Naprawdę zaczynacie robić się śmieszni z tymi artykułami. Poziom tvpis.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nauczyciel #3010358 | 83.20.*.* 22 lis 2020 14:37

   Chyba "te kobiety"

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (13)