środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Nie ma pozwolenia na spalanie odpadów

2020-11-19 18:00:00 (ost. akt: 2020-11-19 11:33:26)

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Elblągu

16 października, około godziny 19:00 dyżurny Straży Miejskiej w Elblągu otrzymał zgłoszenie dotyczące ogromnego zadymienia z komina domku jednorodziennego przy ul. Osiedle Marynarzy. Dym miał być gęsty, a wraz z nim miał panować odór spalanych odpadów.

Strażnicy, którzy przybyli na miejsce natychmiast zlokalizowali miejsce, z którego wydobywał się duszący dym i dokonali kontroli paleniska. Sprawca wykroczenia wskazał czym pali w piecu grzewczym. To, co zostało wskazane przez mężczyznę, przerosło najśmielsze oczekiwania strażników, ponieważ niecodzienną sytuacją jest, gdy ktoś wskazuje płytę meblową, podklejone parkiety lakierowane, sklejkę meblową oraz podłogową, książki i czasopisma, jako standardowy opał.

Mężczyzna był nieświadomy popełnianego wykroczenia i nigdy wcześniej nie był notowany w systemach Straży Miejskiej w związku z czym został mu zaproponowany mandat karny w wysokości 200zł za wykroczenie z art. 191 Ustawy o odpadach - Termiczne przekształcanie odpadów poza spalarnią lub współspalarnią odpadów.

Mężczyzna skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego w, związku z czym został sporządzony wniosek do Sądu Rejonowego w Elblągu o ukaranie. Sąd nie uznał tłumaczenia mężczyzny i nałoży na niego grzywnę w wysokości 500zł czym podkreślił, że nie ma zgody na spalanie w piecach grzewczych rzeczy, które wpływają negatywnie na zdrowie nas wszystkich.
Pamiętajmy, że grzywna za powyższe wykroczenie może wynosić nawet 5000zł.

Strażnicy w tym roku podjęli prawie 400 interwencji dotyczących termicznego przekształcania odpadów, a łączna kwota mandatów karnych za to wykroczenie przekroczyła już 10 tysięcy złotych.

mł. str. Karol Hoffman, Straż Miejska w Elblągu


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszksniec #3009897 | 188.147.*.* 21 lis 2020 12:41

    Na ul tamka codziennie pala płyty i nic z tym nie robią

    ! - + odpowiedz na ten komentarz