Poniedziałek, 8 marca 2021. Imieniny Beaty, Juliana, Wincentego

Nielegalne okazy zwierząt w sklepach zoologicznych

2020-11-30 11:05:27 (ost. akt: 2020-11-30 11:08:16)

Autor zdjęcia: Krajowa Administracja Skarbowa

Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze KAS sprawdzali legalność handlu zwierzętami zagrożonymi wyginięciem. Kontrole prowadzili m.in. w sklepach zoologicznych. Zatrzymali żółwia stepowego, węża boa i dwie salamandry meksykańskie.


Funkcjonariusze olsztyńskiej KAS z Elbląga wzięli udział w ogólnopolskiej operacji sprawdzania legalności obrotu zwierzętami gatunków zagrożonych wyginięciem. Czynności prowadzili m.in. w sklepach zoologicznych. W jednym z punktów stwierdzili, że do sprzedaży oferowane są okazy, na które kontrolowani nie posiadają odpowiednich zezwoleń CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem). W ramach prowadzonych działań zatrzymali żółwia stepowego, węża boa i dwie salamandry meksykańskie.

Okazy pozostały w przystosowanych dla nich warunkach u kontrolowanych, którzy złożyli pisemne zobowiązania, że do czasu zakończenia postępowania zwierzęta nie zostaną sprzedane. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, za przewożenie bez zezwolenia przez granicę UE okazu gatunku chronionego grozi odpowiedzialność karna.

st.rachm. Marta Rosiak, Oficer Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB