Sobota, 8 maja 2021. Imieniny Kornela, Lizy, Stanisława

Ratujemy się, jak możemy [ROZMOWA]

2021-01-12 12:00:00 (ost. akt: 2021-01-12 12:23:55)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Restauracja Vegan Spot działa w Elblągu od 2,5 roku i jest to jedyny lokal w mieście oferujący wyłącznie dania kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Jak obecną sytuację ocenia właściciel knajpy?

Jednym słowem — tragedia — mówił nam w minionym tygodniu Adam Wiśniewski. — Akurat wróciłem od księgowej i powiem szczerze, że nawet ona jest załamana. Okazuje się, że niewiele lokali będzie miało szansę załapać się na pomoc z tarczy. Wymagany jest bowiem 40-procentowy spadek obrotów w stosunku do przychodu z października, listopada i grudnia 2019, a jeżeli chodzi o branżę gastronomiczną, to wiadomo przecież, że zimowe miesiące zawsze wypadają gorzej. Gdyby porównano te lepsze, może udałoby nam się dostać wsparcie, tymczasem nie załapaliśmy się na żadną pomoc — przyznaje właściciel Vegan Spot.

Okazuje się, że mimo wsparcia klientów, sytuacja nadal jest trudna. — Jestem załamany, chociaż muszę przyznać, że nasi goście nas wspierają. Zorganizowali się na święta i sylwestra, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się z dużej ilości zamówień. Jest nam bardzo miło z tego powodu, ale nasza sytuacja mimo ich starań nie jest najlepsza — informuje pan Adam.

— W tym miesiącu wchodzimy na tzw. duży ZUS, więc wszystko spadło naraz. Robimy jednak, co możemy — zaczęliśmy nawet sprzedawać przetwory i świeże warzywa. Sala stała właściwie pusta, więc otworzyliśmy warzywniak. I tak korzystamy z warzyw, a tak przynajmniej się nie marnują. Na starówce nie ma żadnego sklepiku tego typu, więc sąsiedzi chętnie korzystają z naszych usług. Próbujemy się ratować z każdej strony, ale i tak jest coraz gorzej — mówi Adam Wiśniewski.

I dodaje: — Wszyscy mówią, że po dwóch latach prowadzenia działalności można tak naprawdę odetchnąć. I faktycznie tak było, że lato, nawet mimo panującej sytuacji, było fajne, odwiedzało nas więcej gości, a grono stałych klientów rosło. Odłożyłem trochę pieniędzy z myślą o remoncie lub innych inwestycjach, ale jak nas znowu zamknęli, to trzeba było za coś opłacić rachunki. Teraz jest zero, i to totalne, a funkcjonujemy jedynie dzięki temu, co zarabiamy na bieżąco.

Czy Vegan Spot przetrwa? — Do dziś myślałem, że tak. Teraz? Nie wiem. Nie jesteśmy nawet zwolnieni ze składek ZUS, więc może być ciężko. Jeszcze do 17 stycznia dalibyśmy radę, ale jeżeli lokale gastronomiczne pozostaną zamknięte na dłużej, to będę musiał się poważnie zastanowić nad naszą przyszłością — mówił w rozmowie z nami Adam Wiśniewski.

Sprawdził się jeden z czarniejszych scenariuszy. Restauracje mają pozostać zamknięte do końca stycznia.

Vegan Spot podjął w związku z tym kolejny krok, by ratować swoją sytuację. — Pandemia nas nie oszczędza, dlatego zakładamy zrzutkę, na której możecie wesprzeć nas, ale też zdobyć wspaniałej jakości produkty — bardzo fajne gadżety, kubki, koszulki, bluzy i czapki — przekazuje restauracja.

Więcej informacji o tym, jak można wesprzeć elbląski lokal, znajdziesz tutaj.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. flinimot #3040912 | 77.83.*.* 14 sty 2021 12:36

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projjekt dla dorrosłych, którzy chcą znnaleźć parrtnera do sseksu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wocenpho #3040694 | 137.74.*.* 14 sty 2021 09:20

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projekt dla dorrosłych, którzy chcą znnaleźc parrtnera do ssekssu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. thirsmondhar #3040552 | 77.83.*.* 14 sty 2021 05:10

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetny projekt dla dorosłych, którzzy chcą znnaleźć partnera do sseksu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. beiryndi #3040284 | 77.83.*.* 13 sty 2021 18:36

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetny projekt dla dorrosłych, którzy chcą znaleźć parrtnera do ssekssu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. alprophbas #3040144 | 176.126.*.* 13 sty 2021 15:50

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetny projjekt dla dorrosłych, którzzy chcą znnaleźc parrtnera do ssekssu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)