Niedziela, 18 kwietnia 2021. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Przekop Mierzei: bursztyn nie będzie wydobywany

2021-01-14 14:00:00 (ost. akt: 2021-01-14 10:02:36)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe NDI/BESIX

Na terenie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną znajduje się około 1,4 tony bursztynu. Choć początkowo zakładano wydobycie jego części, to dziś już wiadomo, że złoża pozostaną na swoim miejscu.

Na terenie całej Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton. Obliczono, że w obrębie budowanego przekopu jest 1,4 tony bursztynu o szacunkowej wartości 1,4 mln zł (przyjmując bardzo wysoki przelicznik 1000 zł/kg, z pozyskanych próbek wynika, że jest to bursztyn drobny, max. do 5 gram).

Bursztyn znajduje się w dwóch złożach – złoże A bliżej Zatoki Gdańskiej, w którym znajduje się 900 kg i 500 kg w złożu B. Pod koniec lipca 2020 roku Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni poinformowała, że planowane jest odzyskanie bursztynu ze złoża B. — Wynika to z analizy kosztów dodatkowych prac z tym związanych. Natomiast, aby nie pogorszyć parametrów gruntu pod samą budowę, nie będą prowadzone prace ziemne poniżej głębokości przewidzianych w projekcie budowlanym — mówiła.

Jak się okazuje, plany musiały ulec zmianie. Bursztyn nie będzie wydobywany z żadnego ze złóż. — Na terenie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską nie są i nie będą prowadzone żadne działania związane z wydobyciem bursztynu — poinformowała Magdalena Kierzkowska.

W komunikacie od rzeczniczki czytamy, że z uwagi na ekonomiczną nieopłacalność wydobycia, która została stwierdzona na podstawie przeprowadzonych analiz, zbadano stosunek potencjalnej ilości bursztynu i jego jakości do nakładów związanych z wydobyciem, podjęto decyzję o niewystępowaniu o koncesję na wydobycia.

— Po przeprowadzonych analizach, już po rozpoczęciu prac, nastąpiła również zmiana technologii budowy śluzy i obecnie w miejscu wykonywanej śluzy, czyli terenu na którym znajduje się obszar złoża B, z którego pierwotnie zakładano odzyskanie bursztynu, powstaje szczelna przesłona w technologii jet-groutingu — dodaje rzeczniczka. — W związku z tym, iż w trakcie tych prac wydobywane są minimalne ilości ziemi, żadne działania związane z jej przesiewaniem w celu poszukiwania bursztynu nie będą prowadzone.

— W maju zeszłego roku informowaliśmy, podczas specjalnie zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej konferencji prasowej, że dla Urzędu Morskiego w Gdyni, który jest inwestorem, priorytetem jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, a nie wydobycie bursztynu. W związku z tym, od początku brano pod uwagę wyłącznie ewentualne zasoby bursztynu, znajdujące się w obszarze, gdzie będzie odbywać się ingerencja w grunt — kończy Magdalena Kierzkowska.

Przypomnijmy: Pod koniec grudnia na budowie trwało scalanie pierwszego z dwóch mostów obrotowych. Konstrukcja będzie ważyła 500 ton. W ramach prac powstanie również sztuczna wyspa. Obecnie trwa pogrążanie ścianek szczelnych, tworzących jej obwiednię.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wyniesie blisko 23 km, natomiast przejście przez Zalew Wiślany ponad 10 km. Około 10 km wyniesie droga po rzece Elbląg, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał oraz tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Karolina Król


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. I co ? #3041911 | 83.20.*.* 15 sty 2021 11:54

  Napremier żoliborski razem ze swoim obozem rekonstrukcji historycznej sanacji szczyci się wielkimi inwestycjami publicznymi ,robotami . Lwią część tej inwestycji przecież miał przynieść bursztyn.Tak się chwalili jacy to mądrzy są jak padały pytania o finansowanie i rosn ace koszty. Następna super rzecz po centralnym porcie lotniczym

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. stani #3041698 | 178.42.*.* 15 sty 2021 08:19

  Wy się spieszcie z tym przekopem bo Róża Tun wam to zablokuje w UE

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. slayer #3041601 | 176.221.*.* 14 sty 2021 23:50

  Nawet dziecko wie ze pisze się gramów a nie gram.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. oxbecal #3041542 | 77.83.*.* 14 sty 2021 22:53

  www︎.︎Domeser︆.︆com - świetnny projjekt dla dorrosłych, którzzy chcą znnaleźc parrtnera do sseksu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Wojtek83 #3041480 | 37.30.*.* 14 sty 2021 21:41

  Ktoś "znajomy" dostał zlecenie na zabranie materiału i nie dość, że ma kasę za zabranie ziemii, to Dodatkowo zgarnie urobek z bursztynu. Zysk x kilkaset %. Takie 1000000+ dla swoich

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (18)