Reklama

Kibice Olimpii nie zostali ukarani

01/02/2021 12:15

Kibice Olimpii przemarszem upamiętnili pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń grudniowych. Ich przemarsz policja uznała za zbiegowisko i skierowała sprawę do sądu. Ten z kolei odmówił wszczęcia postępowania. Dlaczego?

18 grudnia 2020 r., w Elblągu przy ul. 1 Maja doszło, w ocenie policji do zbiegowiska publicznego. Grupa kibiców Olimpii Elbląg przemaszerowała tego dnia pod pomnik "Ofiar Grudnia 70" odpalając race. Policja, która osłaniała przemarsz, pod pomnikiem wezwała uczestników do rozejścia. W związku z nie wykonaniem polecenia policja wystąpiła o ukaranie uczestników na podstawie wykroczenia z art. 54 k.w. w zw. z par. 1 Rozporządzenia Wojewody Warmińsko- Mazurskiego z dnia 21 października 2013 r., w sprawie ograniczeń używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko- mazurskiego.

Jak informuje mec. Michał Pietrzak, Sąd Karny w Elblągu odmówił wszczęcia postępowania, argumentując swoją decyzję tym, że obchody wydarzeń grudniowych odbywają się rokrocznie w Elblągu, często z udziałem różnych grup społecznych. Corocznie także obchody rocznicy tych wydarzeń organizowane są przez włodarzy miasta Elbląga, co miało miejsce również w dniu 18 grudnia 2020 r. Nie ulega zatem wątpliwości, iż przemarsz grupy ludzi nie miał przypadkowego charakteru i nie był zwykłym zbiegowiskiem w rozumieniu art. 50 k.w. Poza tym sąd wskazał, iż par. 26 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 r., w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nie ma charakteru ustawy, a zgodnie z Konstytucją RP jedynie w formie Ustawy można ograniczać swobody obywatelskie zgromadzeń, co czyni podstawie prawną niezgodną z Konstytucją.

oprac. K


[ewydanie=DZEL]
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama