Czwartek, 4 marca 2021. Imieniny Adrianny, Kazimierza, Wacława

Szlabany utrudniają medykom pracę. Kiedy to się zmieni?

2021-02-23 14:00:00 (ost. akt: 2021-02-23 12:21:52)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: fot. archiw. Michał Skroboszewski

Problem zamkniętych szlabanów jest od dawna w centrum zainteresowania elbląskich radnych. Czy w końcu uda się znaleźć wyjście z tej sytuacji? O stan obecny zapytał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Jak czytamy w pytaniu, które zadał przewodniczący Rady Miejskiej, „szlabany, których coraz więcej w całym mieście, utrudniają życie wszystkim służbom miejskim. Co prawda, niektóre z nich mają prawo zniszczyć szlaban w stanie wyższej konieczności, ale dużo łatwiej jest je otworzyć. Problemem natomiast jest fakt, że nie wszystkie służby mają piloty do szlabanów w mieście. I tu przydałoby się konkretne rozwiązanie.”

Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych ponad rok temu rozpoczęła działania nad wyposażeniem służb w uniwersalny pilot. — Może, póki jesteśmy na etapie prac, poprowadzić działania w innym kierunku — zauważał Antoni Czyżyk. — Proponuję wyposażyć służby w aplikację na smartfona, za pomocą której ratownicy będą mogli błyskawicznie otworzyć domofon, szlaban czy bramę ogrodzenia osiedla.

Przewodniczący zadał konkretne pytanie: — Na jakim etapie są prace nad wyposażeniem służb w uniwersalny pilot, który mógłby otworzyć wszystkie szlabany w mieście?

Odpowiedzi udzielił Janusz Nowak, wiceprezydent miasta. — Tematyka ujednolicenia systemu otwierania szlabanów w mieście poruszana była przez radnych i służby już od wielu lat — poinformował. — Niestety, proponowane rozwiązania, choć technicznie możliwe, okazały się za drogie, trudne do zrealizowania, ze względu na brak możliwości dofinansowania podmiotów prywatnych przez urząd czy też brak zainteresowania ze strony zarządców.

W 2019 roku powrócono do tematu. Najtańsze rozwiązanie zaproponowała firma „Polaris”. W listopadzie 2019 roku zaproszono do urzędu przedstawiciela firmy i zarządców nieruchomości i przedyskutowano wszelkie możliwe techniczne rozwiązania. Wówczas zdecydowano o systemie uniwersalnych pilotów. — Rozwiązanie to powoduje niskie, akceptowalne koszty po stronie zarządców — wyjaśniał Janusz Nowak. — Po stronie urzędu miał pozostać koszt zakupu pilotów dla służb za symboliczną złotówkę. Od tej pory rozpoczęły się konsultacje biznesowe pomiędzy firmą a zarządcami. Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego monitorował proces, który utrudniony był przez pandemię. System, choć nie we wszystkich szlabanach, jest już gotowy, a wykonawca systemu, jest w trakcie dodawania kolejnych urządzeń. Być może jeszcze w lutym odbędzie się przekazanie pilotów i system zacznie formalnie funkcjonować. Szlabany działające w systemie zostaną specjalnie oznakowane. Uruchomienie systemu podziała motywująco na zarządców, którzy jeszcze nie przystąpili do niego, na co złoży się presja ich mieszkańców. Firma Polaris zapewnia, że ich rozwiązanie sprawdzi się w stu procentach, a dodatkowe zastosowanie innych rozwiązań nie spowoduje żadnych zakłóceń i może być również w przyszłości wdrożone. Istnieje również możliwość zastosowania pilotów do otwierania drzwi wejściowych do klatek schodowych.

Przewodniczący zwrócił także uwagę na fakt, że często jednostki OSP zabezpieczają Elbląg, gdy potrzebna jest większa ilość sił i środków. — Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej otrzyma dodatkową ilość pilotów, które trafią do jednostek OSP Milejewo, Jegłownik, Krzewsk, Markusy i Nowakowo — poinformował wiceprezydent.

Karolina Król


[highlight]Czytaj e-wydanie Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerzeKliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. andrzej6 #3061107 | 195.191.*.* 23 lut 2021 16:45

    OLsztyn wprowadził piloty dla służb , można od nich wziąść jak to zrobić.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz