Inwestowanie na giełdzie, jak zacząć. Dla początkujących.

2021-04-20 12:12:18(ost. akt: 2021-04-27 16:40:08)
Ostatni rok charakteryzował się niewiarygodną aktywnością świeżo upieczonych inwestorów giełdowych. Po kwietniu 2020 roku liczba utworzonych kont maklerskich pobiła wszelkie rekordy. Niestety, ale większość statystyk jest bezlitosna - ponad 90% uczestników giełdy odnosi straty, stając się dawcami kapitału dla większych graczy. Aby nie skończyć tak, jak oni, warto zapoznać się z podstawowymi regułami, jakie rządzą rynkiem.

Absolutne podstawy
Giełda papierów wartościowych to skomplikowany mechanizm, który rządzi się pewnymi prawami. Aby je opanować potrzeba większej ilości czasu. Jednak od samego początku można ograniczyć ryzyko do minimum. Warto zadbać o dobry rachunek inwestycyjny. Inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na opłaty i prowizje, które będzie ponosić podczas zakupu i sprzedaży instrumentów finansowych. Może się wydawać, że to groszowe sprawy, ale w przypadku wielu transakcji różnice mogą być spore. Przekłada się to bardzo na stopę zwrotu osiągniętą przez inwestora. Warto sprawdzić wysokość opłat za prowadzenie konta lub utrzymywanie depozytu. Inną kategorię stanowią usługi dodatkowe - biuletyny informacyjne, analizy i raporty, za które również trzeba zapłacić. W przypadku wyższych obrotów klient może liczyć na niższą prowizję lub dodatkowe możliwości.

Arkusz zleceń
Po wybraniu odpowiedniego biura maklerskiego przyszedł czas na zaznajomienie się z arkuszem zleceń. Jest to podstawa do nabywania instrumentów finansowych - akcji, obligacji i innych walorów. Arkusz jest tabelą, która przedstawia zlecenia kupna i sprzedaży, które wprowadza inwestor. W każdej kolumnie arkusza znajdują się informacje, które mówią o ilości, cenie instrumentu i rodzaju zleceń. Te ostatnie pokazują taktyki, którymi może posłużyć się inwestor podczas gry giełdowej:

PKC - czyli po każdej cenie - priorytetem jest jak najszybsze zrealizowanie transakcji, niezależnie od panującego kursu dla instrumentu,
Zlecenie z limitem ceny - w tym przypadku zlecenie nie zostanie wykonane, jeśli cena rynkowa przekroczy wartość limitu ustaloną przez inwestora. Może to być cena maksymalna w przypadku kupna i minimalna dla zleceń sprzedaży. W ten sposób można się zabezpieczyć przed sprzedażą np. akcji zbyt tanio, lub ich kupnem po zbyt wysokiej cenie.
PCR - po cenie rynkowej - oznacza realizowanie zleceń po najlepszej możliwej cenie rynkowej w danym momencie. Jeśli zlecenie nie zostanie wykonane w całości, to będzie oczekiwać w kolejce niezrealizowanych zleceń. Dzieje się tak w przypadku, gdy po drugiej stronie rynku (popytu lub podaży) nie ma równoległej oferty, czyli ktoś nie chce sprzedać tyle ile chce kupić dany inwestor.
Istnieje jeszcze kilka taktyk i możliwości działania w arkuszu zleceń. Jego opanowanie jest niezbędne do prowadzenia skutecznej gry giełdowej. Stanowi giełdowe abecadło. Po więcej zapraszamy na aktiendepotkostenlos.de

Ostrzeżenie: Inwestowanie na rynkach finansowych jest obarczone wysokim poziomem ryzyka. Używanie mechanizmu dźwigni oraz kontraktów na CFD może przyczynić się do utraty całości zainwestowanego kapitału lub nawet kwoty przekraczającej kapitał początkowy.