Rozpoczął się sezon na Kanale Elbląskim

2021-05-03 13:00:00(ost. akt: 2021-04-30 11:30:46)

Autor zdjęcia: K

Sezon w Żegludze Ostródzko-Elbląskiej rozpoczął się 1 maja. Na turystów czeka osiem statków i dwadzieścia rejsów dziennie. Czy jedna z największych atrakcji naszego rejonu nadal budzi zainteresowanie?
Żegluga nowy sezon planuje rozpocząć już 1 maja. Oczywiście wszystko ma się odbywać według wytycznych epidemiologicznych obowiązujących w danym okresie oraz z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W gotowości na wypłynięcie z portu czeka osiem jednostek pływających wyposażonych w bufet, toaletę, zadaszone miejsca siedzące chroniące przed deszczem, a także przed silnym słońcem. Statki są wyposażone w nagłośnienie umożliwiające odtwarzanie nagrania, podczas którego lektor opowiada o ciekawostkach związanych z danym rejsem. Statki będą pływać na poszczególnych trasach:
— 5 statków dwupokładowych 65 osobowych, które będą pływać po odcinku pochylniowym Kanału Elbląskiego. Jest to jedyna taka atrakcja turystyczna na świecie.
— 2 statki jednopokładowe 62 i 69 osobowe, będą pływać na trasach z Ostródy do Miłomłyna, Starych Jabłonek oraz po Jeziorze Drwęckim w Ostródzie.
— 1 ekskluzywna łódź motorowa 12 osobowa, którą można wyczarterować na kameralne eventy w scenerii przepięknego Jeziora Drwęckiego.

Nowością w tym sezonie będzie rejs po zachodniej części Jeziora Drwęckiego w Ostródzie. Jest to spora atrakcja dla miłośników przyrody, ponieważ Jezioro Drwęckie oraz rzeka Drwęca to na całej swojej długości faunistyczny rezerwat przyrody. Jest to najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce. Ponadto jezioro znajduje się w granicach obszaru sieci „Natura 2000”.

Jak zapewniają pracownicy Żeglugi, zainteresowanie rejsami jest zawsze i to nie tylko w okresie żeglugowym. Rezerwacje na rejsy dokonywane są przez cały rok. Aby mieć gwarancję odbycia rejsu w dogodnym dla siebie terminie należy dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Czekanie z zakupem biletów do ostatniej chwili często kończy się rozczarowaniem klientów z powodu braku dostępnych wolnych miejsc na dany rejs.

Poprzedni sezon był trudnym sezonem wymagającym od Żeglugi szybkiego dostosowania się do zaistniałych warunków. Wewnętrzne decyzje o zapewnieniu jak najlepszego bezpieczeństwa sanitarnego pasażerów i członków załogi związane z dezynfekcją statków ich ozonowaniem oraz dostępem do płynów dezynfekujących zaprocentowały w miesiącach wakacyjnych, podczas których przewiezionych zostało 34 398 osób czyli o 5 964 osoby mniej niż w roku 2019 r. ale o 1 836 osób więcej niż w roku 2018 r.

Kanał Elbląski był i będzie największą atrakcją turystyczną naszego regionu. Jest to unikat na skalę światową. Może dzięki pandemii i zamkniętym granicom znacznie więcej osób z Polski miało okazję poznać ten zabytek hydrotechniki, gdzie dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem — w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach, statki pokonują ok. 100 metrową różnicę poziomów na odcinku zaledwie ok. 10 kilometrów. Są one umieszczane na specjalnych wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne napędzane jedynie siłą natury. Jest to atrakcja, która niezależnie od pandemii wzbudza zachwyt w każdym kto jej doświadczył.

Karolina Król