Reklama

L4 na wypalenie zawodowe? Wkrótce będzie możliwe [SONDA]

16/09/2021 14:28

Od przyszłego roku według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych wypalenie zawodowe będzie uznawane za chorobę. Czy to oznacza, że lekarz będzie mógł wypisać zwolnienie osobie na nie cierpiącej?

Objawy wypalenia zawodowego mogą być bardzo różne — od uczucia pustki i braku sił, przez odczuwanie nieustannego stresu, po obniżoną ocenę własnych dokonań. Trzeba przyznać, że takie emocje potrafią negatywnie wpływać na nasze funkcjonowanie w miejscu pracy.

Co ciekawe, WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, której Polska jest członkiem od początku jej działalności, podjęła decyzję o tym, że wypalenie zawodowe to choroba już w 2019 i postanowiła wpisać ją do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (z angielskiego: International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems — w skrócie ICD).

ICD-11 ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. W porównaniu z poprzednią listą — ICD-10, która zawierała ok. 14,5 tysiąca kodów oznaczających jednostki chorobowe, ICD-11 posiada ich aż 55 tysięcy.

Wpisanie wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oznacza, że osoby, które cierpią na to schorzenie, będą mogły otrzymać zwolnienie lekarskie, czyli tzw. L4.

[poll]3313[/poll]

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama