Piątek, 19 grudnia 2014. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Napisali do nas: To był udany rok pełen tanecznych sukcesów

2012-01-10 20:15:21 (ost. akt: 2012-01-10 19:58:17)

Autor: CSE Światowid

Rok 2011 w elbląskim tańcu był bardzo udany. Taneczne sukcesy odnosili zarówno tancerze indywidualni, jak i formacje. Ogrom pracy, wysiłku i zaangażowania przekłada się na wyniki na turniejach ogólnopolskich i w konfrontacji z zagranicznymi tancerzami.

- To był bardzo udany rok - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" i trener taneczny. - Cieszę się z sukcesów osiągniętych przez Formację Standardową LOTOS-Jantar oraz „Jantar II", ale również z wysokich wyników, jakie zdobyły pary indywidualne na turniejach. Tym bardziej, że pary te są w najróżniejszym wieku od najmłodszych tancerzy, którzy szybko się rozwijają i osiągają coraz to wyższe klasy, po seniorów. Dobre wyniki świadczą, bowiem o poziomie nauczania, jaki reprezentuje Elbląski Klub Tańca „Jantar".

W październiku na Mistrzostwach Polski Formacji Standardowych obie Formacje Standardowe: „LOTOS - Jantar" i „Jantar II" stanęły na najwyższym podium zdobywając dwa złote medale. Starsza Formacja nie ma sobie równych w uzyskiwaniu tytułu Mistrza Polski, zdobyła go po raz siedemnasty z rzędu. Młodsi tancerze z zespołu „Jantar II" wykazali się niezwykłą pracowitością i profesjonalizmem, bowiem uczestnicząc po raz pierwszy w turnieju, o tak wysokiej randze, nie byli gorsi od swoich starszych kolegów.

Na powyższych zawodach, tancerze wywalczyli sobie prawo do reprezentowania naszego kraju
na Mistrzostwach Świata Formacji Standardowych w Niemczech. Tam, Formacja „LOTOS - Jantar", miała bronić tytułu Mistrza Świata zdobytego w 2010 roku. Ponieważ większość członków Formacji w ubiegłym roku rozpoczęło studia poza Elblągiem, trudno było zebrać tancerzy i przeprowadzić treningi. Decyzja o wyjeździe do Niemiec zapadła w ostatniej chwili i niewiele czasu zostało na przygotowania do udziału w zawodach. Pomimo tego w Brauschweigu, 26 listopada, tancerzy wytańczyli srebrny medal i tytuł Wicemistrza Świata.

Aby jednak tancerze mogli rozsławiać nasze miasto swoimi triumfami niezbędne jest wsparcie finansowe, które od 2005 roku udziela Formacji „LOTOS-Jantar" jej główny sponsor Grupa LOTOS S.A. Udział formacji w Mistrzostwach Polski i Świata został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a wyjazd formacji LOTOS-Jantar na Mistrzostwa Świata wsparł finansowo Urząd Miasta w Elblągu.

Wiele powodów do dumy w minionym roku przysporzyły również sukcesy par tanecznych. Pary brały udział w najważniejszych zawodach sportowych takich, jak: Grand Prix Polski, Grand Prix Polski Par Dorosłych, WDSF International. Z Grand Prix Polski dwie pary, Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk oraz Mateusz Papużyński i Katarzyna Czyżyk, które rywalizowały w dwóch różnych kategoriach wiekowych w stylu standardowym, przywiozły dwa złote medale. Na turnieju Grand Prix Polski Par Dorosłych, elbląscy tancerze Mateusz Papużyński i Katarzyna Czyżyk byli najlepsi spośród 18 par biorących udział w zawodach i zdobyli pierwsze miejsce na podium. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Tańca BALTIC CUP ta sama para uzyskała wysokie szóste miejsce w kategorii WDSF International Standard, jednocześnie zdobywając nagrodę dla najlepszej elbląskiej pary tanecznej. Natomiast para Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz zdobyli, m.in. drugie miejsce w kategorii Under 21 w klasie Open.

Pary indywidualne, ciężkimi treningami pracują na swoją pozycję w rankingu Światowej Federacji Tańca Sportowego (WDSF) oraz Polskiego Towarzystwa Tanecznego. 12 grudnia 2011 r. ukazał się Ranking Grand Prix Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego - w kategorii Dorośli w stylu standard, na 2 pozycji uplasowała się para Mateusz Papużyński, Katarzyna Czyżyk, na 8 miejscu Bartłomiej Szkutnik z Alicją Minkiewicz, natomiast w kategorii Młodzież w stylu standard na 2 pozycji znaleźli się Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk.

Oprócz naszych najlepszych par, zdobywających wysokie miejsca w finałach mistrzostw polski i świata, są też pary, które godnie reprezentują, Elbląg na turniejach ogólnopolskich, w różnych kategoriach wiekowych. Wśród nich mamy pary powyżej 35 roku życia, które swoją przygodę z tańcem rozpoczęły później, a mimo to osiągają znaczące sukcesy. Elbląska para Agnieszka i Mariusz Dziurawiec zajęła I miejsce podczas II Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o puchar prof. Mariana Wieczystego, w kategorii Senior Hobby. Natomiast pary Jarosław i Anna Kraińscy oraz Maria i Piotr Jankowscy najwyższe miejsca na podium zdobyli podczas ubiegłorocznego turnieju Grand Prix Seniorów i Grand Prix Polskich Seniorów, gdzie startowali w różnych klasach i stylach. Jarosław i Anna Kraińscy przywieźli trzy złote medale i jeden srebrny, Maria i Piotr Jankowscy srebrny medal.

Wśród młodzieży, która triumfuje w zawodach ogólnopolskich należy wymienić takie pary jak: Adam Popowski i Paulina Karpińska, Damian Tkaczuk i Paulina Sosnowska oraz Łukasz Pierwienis i Małgorzata Tkaczuk. Młodsi tancerze, którzy mogą się poszczycić najlepszymi wynikami w turniejach to: Grzegorz Ślusarki i Sandra Szczepańska, Mateusz Wawro i Justyna Lipa, Paweł Beńko i Dorota Lis.

Tancerze Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar" od dawna są nie tylko wizytówką naszego miasta i kraju, ale również jego ambasadorami w kraju, jak i poza jego granicami - dodaje Antoni Czyżyk. - Zarówno pary indywidualne, jak i Formacja Standardowa LOTOS-Jantar i „Jantar II" to marka sama w sobie. Mamy nadzieję, że rok 2012 będzie dla nich równie pomyślny i pełen sukcesów.
Zyta Wrzos

Skład Formacji Standardowej LOTOS - Jantar:
Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Mariusz Pilipczuk i Paulina Misiak, Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk, Mateusz Papużyński i Katarzyna Czyżyk, Michał Jedynak i Katarzyna Lesz, Krzysztof Taurogiński i Dorota Jedynak, Paweł Jacewicz i Izabella Gierulska
Karolina Smolińska.

Skład Formacji Standardowej „Jantar II":
Mateusz Wawro i Justyna Lipa, Grzegorz Ślusarski i Dorota Lis, Grzegorz Kraiński i Agnieszka Jankowska, Paweł Beńko i Sandra Szczepańska, Damian Tkaczuk i Agata Pietrowska, Michał Groblewski i Judyta Nowaczyk, Tomasz Łobocki i Magdalena Czuba, Kordian Zagaja i Adrianna Sosik, Dawid Piotrowski i Karolina Sobocińska.
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Antoni Czyżyk

Ocena: - (brak głosów)

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie