Superliga piłkarek ręcznych. Start Elbląg siódmym zespołem w kraju

2023-05-18 13:57:47(ost. akt: 2023-07-02 06:19:25)

W miniony weekend zakończył się sezon 2022/2023 dla piłkarek ręcznych grających w PGNiG Superlidze kobiet. Mistrzem Polski, i to z rekordowym wynikiem 28 zwycięstw, bez straty punktu, zostało Zagłębie Lubin. Start Elbląg wywalczył siódme miejsce w kraju.
Piłkarki ręczne Zagłębia Lubin, wygrywając w ostatnim spotkaniu z Piotrcovią Piotrków Tryb. 37:23, przypieczętowały sobie tytuł mistrzowski za sezon 2022/2023. Drużyna „Miedziowego Zagłębia” prowadzona przez trenerkę Bożenę Karkut, zakończyła rozgrywki bez straty punktu, co jest historycznym wyczynem dla rozgrywek w tej najwyższej lidze – Superlidze. Wcześniej takiej sztuki w Ekstraklasie dokonał jedynie Montex Lublin. W ostatniej chwili tytuł wicemistrzowski wywalczył Fun Floor Lublin, który przy remisie 24:24 w rzutach karnych pokonał KPR Kobierzyce 4:3. Pozostałe trzy zespoły: Piotrcovia Piotrków Tryb., Eurobud Jarosław i Galiczanka Lwów odbiegały znacznie poziomem od tej trójki, więc one znalazły się poza podium w przedziale miejsc 4-6. Po rundzie zasadniczej w strefie spadkowej znalazł się Start Elbląg.

Podopieczne trenera Romana Monta przez większą część tych rozgrywek mocno napsuły nerwów swoim kibicom (i nie tylko) i dopiero na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek usadowiły się na siódmym miejscu w tabeli i na tej pozycji dojechały do końca rozgrywek. Po sezonie pozostał pewien niedosyt z zajętego miejsca, ale także z przeciętnej i nierównej gry w całym sezonie. Tuż za elblążankami uplasował się beniaminek Urbis Gniezno i jest to sportowy sukces tego klubu. Z Superligi spadł Ruch Chorzów. Natomiast o pozostaniu w tej lidze walczą Młyny Stoisław Koszalin. Już w ten piątek do niedzieli w Płocku rozgrywany będzie Turniej Mistrzyń I ligi, w którym wystąpi drużyna koszalińska. Jej rywalami będą: Handball Warszawa, Energa Szczypiorno Kalisz oraz AL-KO AZS Poznań.

Do Superligi awansują dwa zespoły. W tę sobotę na zakończenie sezonu odbędzie się w Gnieźnie finałowy mecz Orlen Pucharu Polski, w którym obrońca tego tytułu Zagłębie Lubin zmierzy się z Eurobudem JKS Jarosław. Będąc przy Superlidze kobiet, w klubach odbywają się już roszady kadrowe. Jedne zawodniczki z klubów odchodzą, a w ich miejsca przychodzą inne, nowe piłkarki. Tak też jest w elbląskim Starcie. W nowym sezonie zabraknie bramkarki Aleksandry Hypki, Nikoli Szczepanik (szukają klubów), Nikoliny Kneźević (powrót do Czarnogóry) oraz Marty Gęgi (zakończyła karierę sportową). Natomiast nowymi zawodniczkami na obecną chwilę są: 24-letnia bramkarka Nevena Rodojcić (Serbia), która w ostatnim czasie występowała w AS Cannes (Francja), a także broniła barw narodowych swojego kraju w kategorii wiekowej juniorek i seniorek. Kolejnymi zawodniczkami pozyskanymi w okienku transferowym są: 18-letnia rozgrywająca Paulina Kuźmińska (SPR Pogoń Szczecin), która w I lidze zdobyła 58 bramek, oraz obrotowa 24-letnia Klaudia Grabińska (Ruch Chorzów).