Jak poradzić sobie z depresją?

2023-09-23 14:11:25(ost. akt: 2023-09-26 06:23:20)   Artykuł sponsorowany
Depresja obecnie postrzegana jest jako choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się wiele milionów osób na świecie. To zaburzenie psychiczne w znaczny sposób dezorganizuje życie i wiąże się z silnie negatywnym postrzeganiem siebie. Dlatego osoby cierpiące na depresję są narażone na wysokie ryzyko samobójstwa. Mimo rosnącej świadomości na temat objawów tego zaburzenia, a także znaczenia zdrowia psychicznego, nie sposób poradzić sobie z depresją samodzielnie – wymaga ona wsparcia specjalisty z zakresu psychoterapii, a nierzadko również psychiatrii.

Uszczelka do kabiny prysznicowej – jak wybrać odpowiedni model?


Jeśli zależy nam na oszczędności w trakcie remontu łazienki, uszczelkę do kabiny prysznicowej możemy jak najbardziej zamontować samodzielnie. Choć nie jest to szczególnie wymagające zadanie, warto wiedzieć, jak wybrać odpowiedni model, jakich akcesoriów będziemy potrzebować, a także, od czego należy zacząć.

Jak walczyć z depresją? Jakie są objawy tego zaburzenia?


Depresja określana obecnie jako choroba cywilizacyjna dopiero w ostatnim czasie traktowana jest z należytą powagą przez społeczeństwo. Do niedawna częściej można było spotkać się z opinią, że symptomy tego zaburzenia są wyolbrzymiane – wiele osób utożsamiało je ze smutkiem, a nawet lenistwem. Stoi to w sprzeczności z doniesieniami naukowymi, opinią specjalistów, a także subiektywnymi odczuciami pacjentów.

Smutek odczuwany w przebiegu depresji jest przygnębiający, towarzyszy mu płaczliwość, a często również przejmujący lęk. Osoba cierpiąca na to zaburzenie nie ma energii na wykonywanie najprostszych czynności, a także nie czerpie przyjemności z aktywności, które dotychczas były jej źródłem. Pojawiają się trudności w obszarze snu, żywienia, koncentracji, a do objawów psychicznych nierzadko dołączają fizyczne – na przykład pod postacią nerwobóli.
Pacjentom mogą towarzyszyć niska samoocena, przekonanie o bezsensowności życia oraz myśli samobójcze. Z tego względu leczenie depresji nierzadko uwzględnia zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię.

Leczenie depresji – na czym polega?


Uważa się, że najskuteczniejsze leczenie depresji polega na połączeniu oddziaływań psychoterapeutycznych z przyjmowaniem odpowiednio dobranych leków. Dowiedziono, że objawy mają duży związek z brakiem równowagi neuroprzekaźnikowej lub problemami w tym zakresie.
Jednocześnie przyczyna występowania zaburzenia jest trudna do określenia jednoznacznie – często stoją za nim również błędne przekonania na temat siebie i świata czy nieadaptacyjne schematy zachowań. W związku z tym leki przepisane przez psychiatrę mają na celu przywrócić równowagę neuroprzekaźników oraz ustabilizować nastrój, zmniejszając jednocześnie ryzyko popełnienia samobójstwa.

Natomiast psychoterapia powinna pomóc wypracować skuteczne strategie radzenia sobie z codziennym funkcjonowaniem oraz nowe, adaptacyjne schematy i przekonania. Leczenie depresji prowadzone w ten sposób przez doświadczonych specjalistów ma duże szanse powodzenia.
Leczenie depresji w Warszawie – depresja endo- i egzogenna
Jak zostało wspomniane, przyczyny depresji są naprawdę zróżnicowane. W praktyce oddziaływania środowiska oraz nierównowaga neuroprzekaźników bardzo często idą ze sobą w parze.

W przypadku, gdy przyczyna choroby jest zewnętrzna i leży na przykład w traumatycznych przeżyciach, mówimy o depresji egzogennej. Jeżeli natomiast jego przyczyny są nieuchwytne, dany przypadek jest określany jako endogenny – więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.ihatedesign.pl/czy-depresja-endogenna-jest-uleczalna/.
Oba rodzaje zaburzenia są możliwe do zniwelowania, jednak wymagają specjalistycznej opieki ze strony psychoterapeuty oraz psychiatry, a także zaangażowania ze strony pacjenta. Leczenie depresji w Warszawie odbywa się zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie.

Diagnoza i leczenie depresji w Warszawie – jak przebiegają?


Diagnostykę depresji warto rozpocząć od wizyty u psychiatry, który przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. W przypadku, gdy jest to konieczne, skieruje również na psychoterapię.
Leczenie depresji pod względem farmakologicznym opiera się najczęściej na przyjmowaniu leków z grupy SSRI. Warto mieć świadomość, że o ile okazują się one niezwykle skuteczne w długoterminowej perspektywie, na samym początku przyjmowania mogą pogarszać stan pacjenta. Natomiast pełen efekt terapeutyczny będzie widoczny po około 3 tygodniach.
Należy więc zaufać specjalistom, uzbroić się w cierpliwość, sięgać po pomoc najbliższych oraz być dla siebie wyrozumiałym..