Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Podziel się:

Podziel się:

Czy Gdańsk przyjmie islamistów za pieniądze z Brukseli

Media od wielu tygodni informują ,że Prezydent Miasta Gdańska zadeklarował przyjęcie do Gdańska uchodźców z Syrii gdy miasto otrzyma środki z UE mimo wyraźnego sprzeciwu w tym względzie Rządu RP.

Media od kilku dni informują ,że Prezydent Miasta Gdańska zadeklarował przyjęcie do Gdańska uchodźców z Syrii gdy miasto otrzyma środki z UE mimo wyraźnego sprzeciwu w tym względzie Rządu RP.

Rząd PiS, jak wiadomo, stanowczo sprzeciwia się przyjmowaniu przez Polskę uchodźców, ale włodarze Gdańska wychodzą mu naprzeciw. Deklaracja miasta zaskakuje.

Paweł Abramowicz, prezydent Gdańska, podjął trudną decyzję. Zadeklarował, iż przyjmie uchodźców. Trudno szacować, ilu Gdańszczan popiera tę decyzję. Wiadomo jednak, że Polacy ogółem, co wynika z badań opinii, są przeciwni przyjmowaniu uchodźców.

Gdańsk skorzysta z programu „Relaunching Europe Bottom-Up”, w myśl którego to samorządy będą decydowały o relokacji uchodźców. Jednocześnie to do ich kas spłyną unijne pieniądze, można dowiedzieć się z lokalnej prasy.

Program omija rządy centralne dzięki czemu ma być skuteczniejszy. Często miasta i regiony radzą sobie z relokacją lepiej niż władze państw. Poparcie dla programu wyraziły już samorządy Niemiec, Polski, Szwecji, Portugalii i Grecji.

“Model Integracji Imigrantów w Gdańsku” - a w skrócie po prostu “model” - ma być przedstawiony mieszkańcom Gdańska i z nimi konsultowany w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Miasto poinformuje mieszkańców, dlaczego chce być dla imigrantów i uchodźców dobrym i przyjaznym gospodarzem, dlaczego są oni dla miasta ważni, co wniosą do naszego życia, i jak ten proces integracji będzie konkretnie wyglądał w praktyce.

Jaki mogą być korzyści z integracji imigrantów i uchodźców w Gdańsku? W dokumencie przeczytamy, że “otwartość na procesy migracyjne może przyczyniać się do koniunktury ekonomicznej, wzrostu konkurencyjności, rozwoju wiedzy i nowych kompetencji, wzmacniania demograficznego i rozszerzania kompetencji kulturowych”. Dalej przeczytamy także, że “w Gdańsku różnorodność jest ceniona, różnice wzbogacają miasto i są jego potencjałem. Mieszkańcy Gdańska są otwarci i przyjaźni wobec nowych gdańszczan. Imigranci znajdują w Gdańsku swój dom, czują się bezpiecznie, są szanowani i doceniani. Poczucie bezpieczeństwa zapewnia im legalna praca, dostęp do opieki zdrowotnej i wsparcia społecznego, możliwość uzyskania mieszkania oraz łatwy dostęp do usług i informacji”.

To oczywiście nie razie teoria, choć przecież imigranci już w Gdańsku są. Proces wzajemnego dostosowywania się migrantów i społeczeństwa polskiego ma mieć charakter dwustronny, co znaczy, że obie strony mają akceptować swoje kultury i uczyć się od siebie nawzajem. Miasto nie chce, by przyjezdni utracili swoją tożsamość; nie chce też gett, więc opcje mieszkaniowe mają być rozproszone. W modelu przeczytamy, jakie punkty obsługi i centra informacji będą musiały wkrótce powstać, by proces integracji zadziałał. Podkreśla się też rolę wolontariatu w całym procesie.

Integracja to proces złożony, za który w głównej mierze odpowiada sam imigrant i oraz społeczność przyjmująca – tłumaczy na ramach prasy Piotr Olech z Wydziału Rozwoju Społecznego UM. - Do integracji nie podchodzimy więc w Gdańsku jak do procedury, ale raczej jak do procesu, który należy stymulować. Dokument nie jest więc prostą "instrukcją obsługi imigranta", ale raczej pokazuje, jak miasto może wspierać proces zachodzący między imigrantami a gdańszczanami.

Dokument wkrótce ujrzy światło dzienne. Wtedy też wszyscy, którzy będą chcieli się na jego temat wypowiedzieć, będą mieli taką szansę. Po pierwsze, na stronie gdansk.pl poza samym dokumentem, pojawi się także kwestionariusz i ankieta, dotyczące integracji imigrantów. Po drugie, portal gdansk.pl zorganizuje czat z wideprezydentem miasta Piotrem Kowalczukiem oraz dwoma imigrantami, w trakcie którego będzie można zadać im wszelkie pytania (prawdopodobnie 5 maja, data jeszcze do potwierdzenia). Odbędą się także dwa duże spotkania z mieszkańcami Gdańska: jedno w ECS (prawdopodobnie 14 maja), drugie w CSW Łaźnia (4 czerwca). Tam też będzie można wyrazić swoje uwagi, wątpliwości, obawy i sugestie; bądź ewentualny sprzeciw. Równolegle do tych spotkań ma się odbyć szeroka debata pod hasłem “Imigracja: fakty i mity”, Czy gdańska opozycja ma zamiar odrzucić pomysły miasta jeszcze przed konsultacjami? Grzegorz Strzelczyk, szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, mówi, że czeka na dokument: - Mam nadzieję, że to będzie kompleksowa instrukcja postępowania z imigrantami. Mam też nadzieję, że dowiemy się, po co nam są imigranci. Ja nie wykluczam, że są potrzebni w niektórych grupach zawodowych. Nie przesądzam w jedną czy drugą stronę. Teraz wszyscy słysząc hasło "imigranci", myślą "uchodźcy islamscy", i od razu mówią "nie"! Natomiast do tego trzeba podejść poważnie, bez wstępnych zahamowań. Wszystko zależy od tego, jakie treści będą w tym modelu przedstawione. Czekamy, wypowiemy się merytorycznie, bez uprzedzeń.

– Na razie mamy na szczęście duże grono Ukraińców. Ale co dalej? To są kwestie bardzo pragmatyczne, ważne dla biznesu - pisze lokalna prasa.

Tyle elita polityczna skupiona wokół Prezydenta Gdańska tj PO i KOD-u. A co na to sami mieszkańcy Gdańska. Oto niektóre wypowiedzi internautów zamieszczone na portalach internetowych - cytaty :

„S...stwo, to mieszkańcy Gdańska powinni zadecydować a nie jakiś pajac który będzie odseparowany od "problemu" zapewne murem własnej posiadłości. Ciekawe ile mu zapłacili... zdrajca.”

„Od kiedy Prezydent miasta może decydować za Straż Graniczną ?

„nie wierze w ani jedno słowo JEŚLI JEDNAK TEN PAJAC FAKTYCZNIE TO ZROBIŁ NALEZY GO NATYCHMIAST ARESZTOWAĆ I POSTAWIĆ PRZED SĄDEM ZA ZDRADĘ a Gdańsk ma korzenie słowiańskie tylko teraz rządza nim zdrajcy i szwabskie sługusy kto wie co na to mieszkańcy tego starego słowiańskiego grodu „

„"Ci" z Westerplatte przewracają sie w grobie na pewno na myśl co sie po przyjęciu "imigrantów" może tam wydarzyć.. smutne to sprzedać życia ludzkie za pieniądze..”

„Mamy szpiega i wichrzyciela... Odpowiednie służby powinny się nim zająć.”

„Wolne Miasto Gdańsk! odważnie podejmuje trudne zadanie. Chapeau bas dla prezydenta Adamowicza !!!”

Elity polityczne skupione wokół lewackich wartości a patriotycznie nastawieni gdańszczanie sobie. Kto zatem komu służy ? elity sobie samym realizując partykularne cele polityczne nie akceptowalne przez mieszkańców, czy też polityczne samobójstwo. Tę kwestię pozostawiam samym wyborcom. Rozumiem, że jeżeli staną przed wyborcza urną zastanowią się kogo wybierają – swoich przedstawicieli czy aparatczyków politycznych spod znaku KOD-u.

Rozumiem, że Prezydent miasta Gdańska winien realizować zgodnie z obowiązującym prawem politykę Polskiego Rządu w innym przypadku powinien natychmiast stracić stanowisko i ubiegać się o adekwatne ale w ….Aleppo !
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej Przybylski
Oceń artykuł:

(0)