Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Podziel się:

Podziel się:

Pensjonat na górce

Zieleniec to jeden z najlepszych w Polsce i jeden z największych kurortów narciarskich na Dolnym Śląsku. Infrastruktura narciarska i hotelowa, doskonale przygotowane stoki oraz wyjątkowa atmosfera tego miejsca zachęcają do spędzenia tu wielu chwil. Zachęcam zatem gorąco miłośników zimowych i letnich sportów oraz wypoczynku do planowania także dłuższych pobytów w tym a nie innym kurorcie, tym bardziej, że wiąże się to z możliwością szusowania po zielenieckich stokach zupełnie za darmo.

Zieleniec to jeden z najlepszych w Polsce i jeden z największych kurortów narciarskich na Dolnym Śląsku. Infrastruktura narciarska i hotelowa, doskonale przygotowane stoki oraz wyjątkowa atmosfera tego miejsca zachęcają do spędzenia tu wielu chwil. Zachęcam zatem gorąco miłośników zimowych i letnich sportów oraz wypoczynku do planowania także dłuższych pobytów w tym a nie innym kurorcie, tym bardziej, że wiąże się to z możliwością szusowania po zielenieckich stokach zupełnie za darmo.

Zieleniec to nie tylko stacja narciarska

O urokach pobytu w malowniczym Zieleńcu ( 950 mn.p.m) położonego na stokach Serlicha (1026 m n.p.m.) i Zielonego Grabu (1026 m.n.p.m) pisałem już wielokrotnie w swoich artykułach - jest on jednym z największych ośrodków narciarskich w Sudetach, wyposażonych w supernowoczesną infrastrukturę narciarską np. jak kanapy podgrzewane itp. To nie jest tylko narciarski kurort, ale wręcz idealne miejsce choćby na sobotnio – niedzielny wypoczynek dla całej rodziny.

Wspominałem także o tym jedynym miejscu w Polsce z klimatem przeniesionym wprost z Alp i regenerującym szybko nasz organizm. Wspominałem także, iż pokrywa śniegu zalega tutaj co roku od końca listopada do kwietnia. W samym Zieleńcu funkcjonuje około 30 wyciągów narciarskich częściowo oświetlonych, na których jest możliwa jazda do godziny 22.00.

Wszystkie trasy narciarskie są tak usytuowane by można było na nich przejechać cały Zieleniec bez potrzeby zjazdu w dół do wyciągu. A jeden karnet może obsługiwać wszystkie wyciągi narciarskie w całym Zieleńcu. Wiele punktów gastronomicznych, hoteli i moteli oraz pensjonatów usytuowanych jest obok siebie. Parkingi są tutaj darmowe. Są tutaj bardzo dobrze przygotowane trasy do jazdy na rowerach górskich czy spacerach z widokami zapierającymi dech w piersiach. Nie ma tłumów na szlakach każdy tutaj poczuje się bezpiecznie i posiada tak potrzebny komfort ciszy, którą zmącają śpiewy ptaków i szum drzew.

Zieleniec jest nie tylko rajem dla narciarzy czy snowboardzistów, to także wspaniale przygotowane trasy biegowe i piesze szlaki, łączące się z trasami po czeskiej stronie. Zieleniec w ostatnim okresie czasu, po realizacji wielu inwestycji przedłużających trasy narciarskie, rozbudowie bazy hotelowej np. Hotelu Zieleniec, czy wielu pensjonatów, stał się bardzo dobrą alternatywą i konkurencją dla podobnych stacji narciarskich usytuowanych w Czechach czy Austrii.

Dlaczego warto tutaj przyjechać.

Z kilku istotnych powodów:

Ważnym elementem jest sam dojazd do Zieleńca usytuowanego w Kotlinie Kłodzkiej w rejonie Dusznik Zdroju. Można tam dojechać samochodem, autobusem lub PKP. Planując wyjazd najlepiej na mapie obrać punkt odniesienia Wrocław - Kłodzko. Do Wrocławia dojedziemy niemal z każdego miejsca w kraju autostradami lub drogami szybkiego ruchu, tam dalej wjazd na obwodnicę (3-4 pasy ruchu w jedną stronę), którą objedziemy praktycznie całe miasto Wrocław w niespełna kilkanaście minut. Z Wrocławia do Kłodzka prowadzi droga E 67 (Wrocław - Kudowa Zdrój).

Wyjeżdżamy z obwodnicy Wrocławia i kierujemy się na drogę E-67 - to droga krajowa dość wąska, w zimę często odśnieżana o wielu ostrych zakrętach, uwaga na zaspy śnieżne zimą. Do przejechania do celu pozostało nam około 100 km. Po drodze mijamy malownicze Ząbkowice Śląskie, Kłodzko ze wspaniałą twierdzą, ciekawe Bardo (duże wzniesienia i mocne spadki drogi- uwaga na TIRy, blokują nieraz drogę) oraz Polanicę Zdrój i Duszniki Zdrój.

Za Dusznikami Zdrój jedziemy około 4 km pod górę drogą E-67 na kierunku Kudowa Zdrój po przejechaniu tego odcinka zjeżdżamy na oznaczony skrętem w lewo lewy pas drogi i ostro kierujemy się w lewo pod górę na drogę krajową nr 8 (po lewej stronie drogi stoi tablica informacyjna Zieleniec). Uwaga! Zimą przy dużych opadach śniegu i deszczu występuje oblodzenie i wymagane jest na tym odcinku drogi posiadanie łańcuchów na koła - warto zatem je mieć w bagażniku. Policja zatrzymuje i prosi o ich założenie w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia.

Droga do Zieleńca jest niezwykle malownicza, dużo w niej ostrych zakrętów, podjazdów i zjazdów - widoki zapierają dech w piersiach, czujemy się jak w Alpach. Po lewej stronie i przejechaniu odcinka około 6 km zobaczymy oznaczone miejsce widokowe z panoramą na Duszniki Zdrój, warto zatrzymać się na chwilę by podziwiać widoki i zrobić kilka pamiątkowych fotografii. Droga dojazdowa do Zieleńca zimą jest odśnieżana przez firmy prywatne praktycznie co chwila i jest zawsze przejezdna. Jest ona dość wąska i dlatego uwaga z wyprzedzaniem ! jeszcze kilka zakrętów i wjeżdżamy do Zieleńca.

Z dowolnego miejsca w Polsce do Zieleńca nie dojedziemy bezpośrednio PKP, dojeżdżamy do Dusznik Zdroju i z dworca PKP busikami odjeżdżającymi praktycznie co godzinę dojedziemy do samego Zieleńca. Można skorzystać z PKS, ale odchodzi dwa razy dziennie z przystanku obok stacji PKN Orlen. Można pojechać taxi ustalając wcześniej cenę za kurs (należy i warto negocjować ceny).
Choć Zieleniec jest już znanym w całym kraju kurortem, coraz odważniej konkurującym z innymi ośrodkami w Polsce, chcąc przyciągać coraz większe rzesze fanów białego szaleństwa,stawiać na rozwój i nowe inwestycje. Jedną z nich jest zrealizowana w 2015 r. nowoczesna 4-osobowa kolej krzesełkowa w Ośrodku Mieszko, która już pod koniec tego roku otwarta zostła dla narciarzy. To bezpieczna i komfortowa kolej krzesełkowa.

Zieleniec Ski Arena to przeszło 24 kolei i wyciągów narciarskich oraz ponad 21 kilometrów tras narciarskich. Bogata infrastruktura, ukształtowanie terenu oraz specyficznym klimat Zieleńca powodują, że mile widziani są tu zarówno doświadczeni w narciarskim boju pasjonaci, jak i rodziny z maluchami, które debiut na dwóch bądź jednej desce mają dopiero przed sobą.

Ośrodek Mieszko.

Nowoczesna infrastruktura, bezpieczne stoki wiele nowych inwestycji tak wygląda dzisiaj Zieleniec. W 2015 r. wybudowano tutaj super nowoczesny wyciąg typu TATRALIFT-SLF4pg kanapowy na stokach " Mieszko"

4-osobowe kanapy typu TATRALIFT-SLF4p na stoku „ Mieszko” w Zieleńcu z taśmą do wsiadania pozwalają obecnie na przewożenie do 2400 osób na godzinę. Kolej pokonuje odległość 501 metrów oraz 91 wysokości, natomiast średnie nachylenie terenu wyniesie 18 procent. Wzdłuż wyciągu dostępne są trasy zjazdowe o długości 520 metrów oraz dwie w jej najbliższym sąsiedztwie - do 650 metrów o różnym stopniu trudności dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy.

Co jednak niezwykle istotne, to że kolej krzesełkowa jest jedynie częścią projektu rozwoju całej infrastruktury w Ośrodku Mieszko. Jego drugim, niezwykle istotnym elementem była rozbudowa dostępnego zimowego placu zabaw dla najmłodszych, który wzbogacony został o 70-metrowej długości talerzykowy wyciąg szkoleniowy. Uruchomienie całego kompleksu szkoleniowego wraz z nową koleją krzesełkową nastąpiło po koniec 2015 roku.

Znany i lubiany Ośrodek Narciarski "Mieszko"w Zieleńcu to zimowa kraina dla czynnych pasjonatów sportów zimowych, jak również dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z narciarstwem. Oferują nam właściciele tego miejsca wspaniały i bezpieczny zimowy wypoczynek, szczególnie rodzinom z małymi dziećmi. Stacja została przygotowana także i z myślą o najmłodszych oraz o wszystkich stawiających pierwsze kroki na białym puchu. Jedzenie jest domowe po prostu przepyszne serwowane przez najlepszych kucharzy. Wypożyczalnie sprzętu zimowego oferują chętnym sprzęt wysokiej klasy serwisowany i bezpieczny. Dla posiadaczy własnego sprzętu do uprawiania "zimowego szaleństwa" wykonywane są dla chętnych usługi serwisowe tego sprzętu na wysokim poziomie technicznym.

Do dyspozycji narciarzy oraz snowbordzistów znajdują się są profesjonalnie zadbane i przygotowane bezpieczne ioraz przyjazdne stoki Mieszko, jak sam zaobserwowałem i doświadczyłem oferują one głównie :

- nowoczesną 4 osobową kolej linową oraz 4 wyciągi talerzykowe na stokach o różnym stopniu trudności (poziom początkujący, średnozaawansowany, zaawansowany)

- 3 km starannie przygotowanych ratrakami tras zjazdowych, zapewniających bezpieczeństwo i komfort jazdy

- jeden karnet na wszystkie wyciągi gwarantujący swobodę poruszania się po całym terenie

- dogodną komunikację z innymi trasami narciarskimi w Zieleńcu z systemem wspólnego karnetu

- nowoczesny system sztucznego naśnieżania stoków, zapewniający dobre warunki śniegowe przez cały sezon zimowy

- oświetlenie nocne na wszystkich stokach umożliwiające jazdę do późnych godzin wieczornych (do 22:00)

- Zimową Chatkę Zabaw z Zimowym Placem Zabaw dla dzieci, gdzie maluchy powierzone wykwalifikowanym opiekunom mogą wesoło i bezpiecznie spędzać czas

- Szkołę Narciarską i Snowboardową zajmującą się profesjonalnym nauczaniem narciarstwa i jazdy na desce snowboardowej na wszystkich szczeblach zaawansowania technicznego (od nauczania początkowego po jazdę sportową) zarówno w systemach indywidualnych, jak i grupowych

- dwie Wypożyczalnie sprzętu zimowego doskonale wyposażone w sprzęt narciarski i snowboardowy oraz profesjonalny serwis sprzętu

- bezpłatne miejsca parkingowe na naszych parkingach położonych przy górnych stacjach wyciągów wzdłuż drogi głównej

- na terenie ośrodka 2 lokale gastronomiczne z drink-barem w Mieszko I i Mieszko II oraz Restaurację w Hotelu Zieleniec*** czynne od 9:00 do 22:00.

Baza noclegowa w samym Zieleńcu jest dla każdej niemal kieszeni dla studenta czy osoby wymagającej luksusu z basenami. W lecie za 35 zł każdy tutaj może się dobrze wyspać a i zakosztować niebywale smacznej i zdrowej góralskiej kuchni. Takich specjałów nie skosztujecie w żadnym mieście.To tradycyjna kuchnia tego regionu pachnąca górami, ziołami alpejskim powietrzem przyprawiona słońcem ale jest przede wszystkim ZDROWA.

Osobiście wraz z moją rodziną i znajomymi wybieramy jadąc co roku do Zieleńca latem i zimą spośród wielu pensjonatów i hoteli wybieramy Pensjonaty "Mieszko" lub Hotel "Zieleniec" dlaczego? Co tutaj dużo na ten temat pisać czujemy się w tym miejscu po prostu jak w domu. Ciepło, miło wspaniali uśmiechnięci ludzie, jedzenie pychota wszędzie blisko i stoki obok pensjonatów. Wstajesz i jedziesz. Gdy stamtąd wracamy wypoczęci i zadowoleni już planujemy kolejny pobyt oczywiście, że w Zieleńcu i w naszych ulubinych miejscach.

Zimą, głównie wieczorami, to sama poezja - kolorowe światła migające na stokach odbijające się od płatków śniegu sprawiają wrażenie bajecznej krainy z naszym snów i marzeń. Dzieci są zauroczone i nie chcą wracać do pokoi. W takt muzyki niejednokrotnie z pochodniami można zjeżdżać ze wspaniale przygotowanych stoków na wszystkim co tylko mamy. Wypożyczalnie sprzętu zimowego - a jest ich kilkanaście - oferują sprzęt i wyposażenie do uprawiania sportów zimowych najlepszych marek świata i to za niewielkie pieniądze, oczywiście wraz z serwisem dla posiadających swój własny sprzęt.

Latem wjedziesz wyciągiem wraz z rowerem na same szczyty i jeździsz do woli a jakie widoki – to już czyta poezja. Klimat sprawia,ż e nie czujesz się zmęczony, dopisuje apetyt i jest tak jakoś inaczej bezstresowo. Cudowny wypoczynek i relaks czeka każdego w tych okolicach. Wiem bo sam tego doświadczyłem i doświadczam co roku.

Zabytki Zieleńca.

W centrum Zieleńca zobaczymy kamienny Kościół Świętej Anny ze wspaniałą historią jego powstania od roku 1762 jest on niesamowicie wtopiony w krajobraz i otoczenie gór i pensjonatów. Jest to najwyżej położony kościół w Sudetach. Posiada on bardzo bogate wyposażenie wnętrza: kamienne ołtarze i ambona z 1905 r., chrzcielnica kamienna z 1905 r. ze starszą późnobarokową pokrywą z 1790 r., rzeźby drewniane i kamienne z początku XX w. oraz obrazy olejne z XIX i początku XX w. Przy kościele stoi kamienna kolumna maryjna z figurą Matki Boskiej z 1862 r. i krzyż z 1866 r. Sprawia to niesamowite wrażenie przy grze świateł i promieni słonecznych wewnątrz kościoła. Często w kościele można usłyszeć kapelę góralską – niesamowite przeżycie.

Sam Zieleniec założony został w 1719 r. i znany był jako najwyżej położona osada w Prusach. W tym czasie w Zieleńcu istniały i pracowały cztery młyny wodne, tartak i katolicka szkoła. Turyści opanowali ten region już od 1762 r. W połowie XIX wieku do Zieleńca zaczęli tłumnie przyjeżdżać kuracjusze i turyści z Dusznik zdroju. Bywał tutaj I wypoczywał także Fryderyk Chopin korzystając z zielenieckiego klimatu.

Zieleniec posiada klimat z sercem.

Tak piszą o tym miejscu w turystycznych poradnikach i ja się z tym całkowicie zgadzam. Nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o sam niepowtarzalny klimat sprzyjający pracy sera i regeneracji organizu ale o gorące serca samych gospodarzy.

Nikt z tego miejsca, jak ocenia wielu, nie wyjedzie niezadowolony. Uśmiech, radość i jest w Zieleńcu na co dzień i to dosłownie a nie w przenośni „jak u mamy”. Osobiście wraz z moją rodziną doświadczam tego serca gospodarzy zielenieckich od wielu lat przyjeżdżając tutaj co roku nie tylko na narty czy spacery ale w jedyne magiczne święta Bożego Narodzenia. W tę magiczną noc w Zieleńcu spełniają się marzenia. Wiem o tym od wielu osób, które przyjeżdżają do Zieleńca z całej niemal Europy (o czym wspominałem także we wcześniejszych artykułach). Moje marzenia też tutaj się spełniły.

Bywałem i bywam w wielu wspaniałych miejscach górskiego wypoczynku we Francji, Austrii czy Włoszech ale do Zieleńca wracam zawsze i gdzie ? - wiadomo do Pensjonatów "Mieszko"
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej Przybylski
Oceń artykuł:

(0)