Niedziela, 18 kwietnia 2021. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Pół wieku klaryski modlą się w intencji elblążan

2010-02-19 00:00:00Codziennie kilkanaście próśb o modlitwę o udaną operację, o zgodę w rodzinie o trzeźwość otrzymują siostry klaryski w Elblągu.
— Wiara autorów próśb w skuteczność naszej modlitwy podnosi nas na duchu szczególnie w trudnych chwilach — mówi siostra Maria Gaudia, matka przełożona elbląskich klarysek.Od pół wieku istnieje w Elblągu Klasztor Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji. Początkowo mieścił się przy ulicy Tczewskiej w jednej z willi. W 1997 roku siostry przeniosły się do klasztoru, przy ulicy Bema, obok Urzędu Skarbowego. Tam są do dzisiaj.
— Jesteśmy zakonem kontemplacyjnym. Naszym głównym zadaniem jest adoracja Jezusa Eucharystycznego także w nocy — wyjaśnia. — Za murami klasztoru w pewnym sensie odgradzamy się od świata, by nic nie przeszkadzało nam w realizowaniu naszego charyzmatu. Zdaję sobie sprawę, że trudno to zrozumieć. Nawet, gdy przyjeżdża rodzina nie możemy razem pójść do kościoła. Musimy pozostać w klasztorze.

 Przychodzą także chwile zwątpienia

 Za murami klasztoru żyje 18 sióstr i jedna kandydatka na mniszkę. Od marca pojawia się jeszcze jedna.
— Więc tłoku nie ma — komentuje siostra Maria Magdalena, mistrzyni nowicjatu. — Nasze powołanie wiele wymaga od kandydatek. Decyzja o zostaniu klaryską i wytrwanie w tym postanowieniu nie jest łatwe. Odcięcie się od świata, modlitwa w dzień, a nawet w nocy nie oznacza, że wiarę  mamy daną i nie musimy o nią walczyć . Przychodzą także chwile zwątpienia. Trzeba umieć sobie z tym poradzić. Nie każda z sióstr przez tę próbę przechodzi zwycięsko.
Pomimo przebywaniu tylko w klasztorze klaryski znają problemy codziennego życia za murami. Otrzymują tradycyjne listy, maile z prośbami o modlitwę.
 — Przeważnie w intencji udanej operacji, o zdrowie dla bliskich, pracę, zgodę w rodzinie — wylicza siostra Maria Gauda. — Nie zapomnę prośby alkoholika trzeźwego, by modlić się o siły dla niego w walce z nałogiem. Wiara tego mężczyzny w skuteczność naszej modlitwy podniosła mnie na duchu. Jeśli on tak wierzy w nas to bardzo podnosi na duchu.
Siostry modlą się nie tylko w intencji tych, którzy proszą o modlitwę.
— Podczas nocnego czuwania przed Jezusem Eucharystycznym usłyszałyśmy, że ktoś nas niepokoi. Okazało się, że kilku mężczyzn chce nam ukraść rynny — wspomina siostra Maria Gaudia. — Od razu rozpoczęłyśmy modlitwę w ich intencji o zmianę stylu życia. Nie potępiamy tych nieproszonych gości, może życie ich do tego zmusiło. Oczywiście tak jak każdy na naszym miejscu zawiadomiłyśmy policję.

 

Elbląskie klaryski zapraszają nie tylko do składania próśb o modlitwę, ale także do wspólnej adorację Najświętszego Sakramentu do kościoła Świętego Jerzego, znajdującego się obok klasztoru.
— Od godziny szóstej rano do 20.30 — mówi siostra Maria Magdalena. — Zapraszamy także do nocnej adoracji. Gdy ktoś się zdecyduje prosimy o zawiadomienie nas telefonicznie.
Z tej propozycji korzystają nie tylko elblążanie, ale także mieszkańcy innych miast.
— Mają możliwość przenocowania u nas. Mamy specjalnie przygotowane pokoje — mówi siostra Gaudia. — Pobyt u nas sprzyja wyciszeniu. Modlitwa przed Jezusem Eucharystycznym jest spotkaniem z miłością. W sercu rodzi się radość, odzyskuje się sens życia.
Prośby o modlitwę sióstr można przesłać pocztą elektroniczną santaclara.elblag@gmail.com, telefonicznie 55 237 05 93, 55 235 9914 lub osobiście w klasztorze, przy ulicy Bema, obok Urzędu Skarbowego. Informacje o życiu w klasztorze i historii zakonu są umieszczone na stronie internetowej www.klaryski.elblag.pl. 

 Modlitwa jest najważniejszą częścią dnia sióstr klarysek w Elblągu. 
Program dnia 
5.30 pobudka 
6.05 – medytacja
7 – Jutrznia i Godzina Przedpołudniowa
7.45 – śniadanie; po śniadaniu – do 9 praca
9 – lekcja formacyjna
9.40 – 11.05 – praca
11.15 – Godzina Południowa i różaniec
12– Eucharystia
12.45 – obiad
13.25 – rekreacja
14.15 – praca
15 – czytanie duchowne
15.30 – lekcja formacyjna dla sióstr z nowicjatu
16 – praca
17 – Godzina Popołudniowa, Nieszpory i Godzina Czytań
17.45 – kolacja
19 – rekreacja
19.55 – Kompleta
Każda z sióstr codziennie przez godzinę adoruje Najświętszy Sakrament. Adoracja trwa także nocą.
 
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
Tagi: a