Elbląg: Oni nie będą już radnymi. Kto nie zdobył mandatu?

2024-04-08 17:54:30(ost. akt: 2024-04-11 11:00:05)
Zdjęcie ilustracyjne - archiwum DE

Zdjęcie ilustracyjne - archiwum DE

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Niektórzy z obecnych radnych starali się o ponowny wybór, jednak nie udało im się zdobyć mandatu. Kogo nie zobaczymy już w Radzie Miejskiej w Elblągu?
Wojciech Karpiński z KO uzyskał mandat. Przepraszamy za wcześniejszą pomyłkę.


Koalicja Obywatelska zdobyła w Elblągu 45,66 proc. głosów poparcia i zdobyła 15 mandatów. Oznacza to samodzielną większość w Radzie Miejskiej. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało w Elblągu 31,14 proc. wyborców, przełożyło się to na 10 mandatów. A zatem radnymi w tej kadencji będą przedstawiciele tylko dwóch partii. To pierwszy taki przypadek w historii elbląskiego samorządu.

W poprzednich wyborach w 2018 roku KO uzyskała dziewięć mandatów (32,08 proc. głosów), tyle samo mandatów zdobyło PiS (29,98 proc. głosów). Sześć mandatów miał komitet Witolda Wróblewskiego (23,42 proc. głosów), a jeden SLD Lewica Razem (10,02 proc. głosów). Po wyborach w elbląskim samorządzie rządziła koalicja KO, Lewicy i KWW Witolda Wróblewskiego.

Niektórzy z obecnych radnych starali się o ponowny wybór, jednak nie udało im się zdobyć mandatu. Kogo nie zobaczymy już w Radzie Miejskiej w Elblągu?

Jeśli chodzi o dotychczasowych radnych z KO, to z mandatem pożegnają się: Marek Kamm i Juliusz Dziewałtowski-Gintowt.

Mandatu nie zdobył też Janusz Hajdukowski z PiS, obecny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

W Radzie Miejskiej w Elblągu zasiądą przedstawiciele tylko dwóch partii: KO i PiS. A zatem nikt z kandydatów komitetu KWW RUCH SAMORZĄDOWY TAK DLA ELBLĄGA któremu patronował Witold Wróblewski, nie zdobył mandatu. To oznacza, że w Radzie Miejskiej w Elblągu nie będą zasiadali już: Marek Burkhardt, Andrzej Tomczyński, Krzysztof Konert, Krystyna Urbaniak (wszyscy w ubiegłych wyborach startowali z KWW Witolda Wróblewskiego) oraz Paweł Fedorczyk (wcześniej radny niezależny).

Mandatu nie uzyskała też Monika Dwojakowska startująca z komitetu Pawła Rodziewicza (w ubiegłych wyborach członkini KWW Witolda Wróblewskiego).

Obecna radna PiS Halina Sałata postanowiła zawalczyć o fotel radnej wojewódzkiej. Również Robert Turlej zdecydowała się powalczyć o miejsce w sejmiku. Natomiast Bogusław Tołwiński, Marek Osik, Adam Matwiejczuk i Cezary Balbuza nie kandydowali ponownie do Rady Miejskiej w Elblągu.

W przypadku ewentualnej wygranej Michała Missana w drugiej turze wyborów na prezydenta Elbląga mandat radnej w okręgu nr 5 może objąć Wioleta Stępczyńska, która zdobyła 397 głosów.