Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz: Będzie rozbudowa portu w Elblągu

2024-05-11 11:21:01(ost. akt: 2024-05-11 11:32:17)

Autor zdjęcia: PSL/ zrzut ekranu

Władysław Kosiniak-Kamysz podczas posiedzenia Rady Naczelnej PSL zorganizowanej z okazji startu kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, zapowiedział, że port w Elblągu zostanie rozbudowany.
Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że przekop Mierzei Wiślanej nie będzie efektywny bez rozbudowy portu w Elblągu i pogłębienia wejścia do portu.

— Port w Elblągu i przekop Mierzei Wiślanej jest dzisiaj atrakcyjnym punktem do obserwowania. Ale port jest niewykorzystany, bo wejście do portu i głębokość tego portu nie ma 6 metrów. Rozmawiałem o tym wielokrotnie z byłym prezydentem Witoldem Wróblewskim. Poprzednia władza była w stałym konflikcie pomiędzy rządem a samorządem. My tę współpracę odtworzyliśmy i chcę dziś zapewnić: będzie rozbudowa portu w Elblągu, będzie wejście do portu umożliwiające korzystanie z niego przez największe i najważniejsze jednostki — powiedział w sobotę w Warszawie Kosiniak-Kamysz.

Wciąż jednak nie wiemy, czy poza pogłębieniem toru wodnego prowadzącego do elbląskiego portu i budową obrotnicy dla statków, port w Elblągu otrzyma dodatkowe fundusze na faktyczną rozbudowę infrastruktury portowej.

O tym, że projekt zmian w wieloletnim programie "Budowa nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" zakłada zwiększenie o 33 mln zł środków na pogłębienie ostatniego odcinka toru wodnego do portu w Elblągu, informował ostatnio wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. A zatem dodatkowe środki oficjalnie przeznaczone będą na dokończenie przekopu Mierzei Wiślanej, a nie na budowę nowej infrastruktury portowej.