Robert Turlej: To dobry czas dla Elbląga. Do obowiązków elblążanina będą należały kwestie związane z funduszami unijnymi

2024-05-15 10:15:12(ost. akt: 2024-05-15 10:29:30)
Doświadczenie, które zdobyłem w samorządzie, będzie procentowało w mojej pracy. Obiecuję pracę dla całego województwa, ale i naszego miasta — mówi Robert Turlej

Doświadczenie, które zdobyłem w samorządzie, będzie procentowało w mojej pracy. Obiecuję pracę dla całego województwa, ale i naszego miasta — mówi Robert Turlej

Autor zdjęcia: EG

Robert Turlej, nowo wybrany członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego ma odpowiadać za pozyskiwanie środków unijnych dla naszego regionu. Zapowiedział, że priorytetem będzie dla niego rozwój infrastruktury okołoportowej w Elblągu, w tym drogowej i kolejowej. Nie wyklucza też powrotu Kolei Nadzalewowej.
Na wtorkowym posiedzeniu Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego radni wybrali Marcina Kuchcińskiego (KO) na marszałka województwa. Wybrano też wicemarszałków: Sylwię Jaskulską (PSL) i Katarzynę Sobiech (KO), natomiast członkami zarządu zostali: Maria Bąkowska (PSL) oraz Robert Turlej (KO). Nowym przewodniczącym sejmiku został Bogdan Bartnicki z PSL.

— W ostatnim czasie Elbląg ma sporo szczęścia. To może nieobiektywna ocena, ale najpierw wybory 15 października, później wybory samorządowe, a dziś po 10 latach Elbląg ma znów członka Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego — powiedział Michał Misaan, prezydent Elbląga.

Podkreślił, że wybór elblążanina na to stanowisko jest bardzo ważny dla naszego miasta: — Za chwilę ruszają konkursy na otrzymanie nowych środków unijnych. Taki układ władz, jaki teraz mamy z pewnością przyniesie pożytek dla Elbląga i jego mieszkańców.

Swojego zadowolenia z objęcia stanowiska członka Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie krył też sam Robert Turlej.

—To dobry czas dla Elbląga. Mamy bardzo dobrego prezydenta, radę, która jak wiemy, będzie dobrze współpracowała z prezydentem, Sejmik Województwa i Zarząd. Nie ukrywam, że to wielkie wydarzenie w moim życiu, Coś się zmienia. Zarekomendował mnie marszałek Kuchciński, ale to radni większością głosów wybrali mnie na to stanowisko. Doświadczenie, które zdobyłem w samorządzie, będzie procentowało w mojej pracy. Obiecuję pracę dla całego województwa, ale i naszego miasta — podkreślił Turlej.

Elblążanin ma odpowiadać za pozyskiwanie środków unijnych dla naszego regionu.

— Jestem po rozmowie z marszałkiem Kuchcińskim. Do moich obowiązków będą należały kompetencję związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Jestem przekonany, że ścisła współpraca z prezydentem Elbląga będzie korzystna dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców naszego miasta — poinformował.

Michał Missan i Robert Turlej zapowiedzieli, że jednym z priorytetów będzie rozwój infrastruktury okołoportowej w Elblągu.

— Pieniądze Funduszy Europejskich były zarezerwowane na inwestycje portowe. Dziś wiemy, że budowa obrotnicy i pogłębienie toru wodnego zostaną wykonane przez stronę rządową. Przed nami negocjacje, na jakie cele będziemy mogli przeznaczyć te środki. Najważniejsze, aby port w Elblągu miał drożną sieć drogową, aby można było na kołach przywieźć i wywieźć towary z portu. Dzisiejsza sieć z pewnością nie udźwignie tych obciążeń, które planujemy w porcie po pogłębieniu toru wodnego — wyjaśnił Michał Misaan.

W przestrzeni publicznej nie brakuje głosów, że drugie pod względem wielkości miasto w województwie powinno mieć swojego wicemarszałka.

— Podobnie jak w mieście mamy pierwszego czy drugiego wiceprezydenta, to z punktu widzenia prezydenta jest to mniej istotne, a właściwie symboliczne — przecież wszyscy wykonują pracę w swoim zakresie. Nie przywiązywałbym się do tych tytułów, ale dziś mamy członka zarządu województwa, który będzie działał na rzecz Elbląga. Cieszmy się z tego, to przyniesie wymierne efekty, które mieszkańcy sami ocenią za jakiś czas — stwierdził prezydent Missan.

A Robert Turlej dodał: — Cały Zarząd Województwa jest jedną wielką drużyną. Jest podział na stanowiska, ale wspólnie działamy i jesteśmy jednym zgranym zespołem.

Robert Turlej to były elbląski radny. W radzie Miejskiej w Elblągu zasiadał w latach 2010-2024. W 2024 roku w wyborach samorządowych wystartował do Sejmiku Województwa z listy KO. Zdobył mandat, uzyskując ponad 16 tysięcy głosów, najwięcej spośród wszystkich kandydatów w okręgu nr 3.