"Wszystko zaczyna się w naszych głowach". Siłą Klubu Rotary Elbląg jest różnorodność zawodów, zainteresowań i losów życiowych

2024-05-31 10:00:00(ost. akt: 2024-05-26 22:41:07)
Przekazanie służby – uroczystość powołania obecnego zarządu klubu, czerwiec 2023

Przekazanie służby – uroczystość powołania obecnego zarządu klubu, czerwiec 2023

Autor zdjęcia: RC Centrum Elbląg

Rotary jest najstarszą i jedną z najliczniejszych organizacji służebnych na świecie łączącą liderów różnych profesji i zawodów. W Elblągu działa m.in. Rotary Club Elbląg Centrum. Jego członkinie to ekspertki – każda w swoim fachu.
Ta historia sięga niemal dekady wstecz. Oficjalne, uroczyste zaprzysiężenie inaugurujące powstanie Rotary Club Elbląg Centrum jako drugiego w Elblągu Klubu Rotary odbyło się we wrześniu 2015 roku.

— Dla wstępujących do organizacji 22 kobiet otworzyły się nowe możliwości działania. W przeróżnej formie. Czasem celowanych dofinansowań, innym razem akcji tematycznych. Często okazywało się, że można pomóc bez dużych nakładów finansowych – swoją pracą i poświęconym czasem, np. organizując korepetycje przedmiotowe dla dzieci z Domu Dziecka lub czytanie książek w przedszkolach. Przez prawie już 9 lat naprawdę sporo się wydarzyło — podkreśla Ilona Nowacka, przedstawicielka RC Elbląg Centrum.

Jak dodaje, siłą Klubu Rotary jest różnorodność: zawodów, zainteresowań i losów życiowych. To powoduje, że każda z członkiń jest niejako ekspertką w jakiejś dziedzinie. Każda jest silna w czymś innym i na czymś innym się doskonale zna. Daje to ogromny wachlarz możliwości znajdowania rozwiązań szybko i skutecznie.

— Nasza działalność to mieszanka kreatywności, dobrej woli, wolnego czasu i chęci zmieniania świata na lepsze. Obecnie jest nas w klubie osiemnaście. Wszystko zaczyna się w naszych głowach. Tam powstaje pomysł, plan i realizacja. Upewniamy się, że robimy coś naprawdę fajnego, wywołujemy uśmiech na twarzach i dajemy nadzieję. To niesamowite. Każda kolejna akcja, każdy kolejny uśmiech… Nie sposób tego przecenić — podkreśla nasza rozmówczyni.
Akcja „Przekaż Rower”
Fot. RC Centrum Elbląg
Akcja „Przekaż Rower”

Co przez ten czas panie z klubu centrum osiągnęły?

— Nasz klub działa głównie lokalnie. Oczywiście angażujemy się w rotariańskie projekty ogólnopolskie i światowe – dokładamy się np. co roku do obozów dzieci z Ukrainy, wspomogłyśmy też uchodźców po wybuchu wojny. Lecz choć wspieramy też, w razie potrzeby, zaprzyjaźnione kluby w ich akcjach, nasza główna uwaga skupia się na rozpoznawaniu i wychodzeniu naprzeciw potrzebom lokalnym. Mamy na swoim koncie kilka akcji, które z dumą możemy nazywać cyklicznymi. Dzięki „Zdrowym Ząbkom”, we współpracy z dentystami, zwiększamy od kilku lat wiedzę i świadomość najmłodszych, dotyczącą higieny jamy ustnej. Do tej pory odwiedziłyśmy w ten sposób (podczas dwóch edycji akcji) ok. 2500 dzieci w ponad 30 placówkach na naszym terenie, wręczając przy okazji każdemu dziecku pakiet: szczoteczka, pasta, kubeczek i kolorowy kalendarz mycia ząbków. Projekt ten cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i z czasem przedszkola same zaczęły się do nas zgłaszać z prośbą, aby odwiedzić też ich dzieci — opisuje pani Ilona.

Panie od ząbków, śnieżynki Mikołaja

Ponadto od 9 lat elbląskie rotarianki organizują w mieście zbiórkę słodyczy, z których w grudniu robią paczki dla dzieci z niepełnosprawnościami, domów dziecka oraz seniorów z lokalnego Domu Pomocy Społecznej. Słodycze zbierane są w różnych punktach w mieście, panie dokładają do nich drobne upominki i rozdają je wraz ze Świętym Mikołajem.
. Akcja „Zdrowe ząbki” – Rotarianki z dentystką podczas prezentacji zasad higieny jamy ustnej i zdrowego żywienia
Fot. RC Centrum Elbląg
. Akcja „Zdrowe ząbki” – Rotarianki z dentystką podczas prezentacji zasad higieny jamy ustnej i zdrowego żywienia

— To bardzo kolorowa, radosna i co roku coraz lepiej przygotowana i przez nas i przez dzieci akcja. Do tej pory przygotowałyśmy i rozdałyśmy blisko 5 tys. paczek i na pewno na tym nie przestaniemy. Od kilku lat rozszerzyłyśmy tę akcję o ufundowanie konkretnych prezentów dla dzieci z domów dziecka. Wychowankowie napisali listy do Mikołaja i zgodnie z nimi kupiłyśmy im prezenty — wspomina przedstawicielka RC Centrum.
Czerwiec 2024 – akcja mikołajkowa w SOSW nr 2 w Elblągu
Fot. RC Centrum Elbląg
Czerwiec 2024 – akcja mikołajkowa w SOSW nr 2 w Elblągu

— Zawsze jesteśmy blisko dzieci i dlatego też nasza działalność jest związana przede wszystkim z nimi. Fundujemy stypendia dla utalentowanej młodzieży m.in. z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu, współpracujemy z zespołem „Diamenty” oraz „Szalone Małolaty”. Wspieramy też lokalnych sportowców. Nie zapominamy o seniorach. Akcja mikołajkowa w lokalnym DPS „Niezapominajka” zapoczątkowała kolejną – Dzień Babci i Dziadka, podczas którego rozdajemy drobne upominki i przepiękne laurki, przygotowane specjalnie na tę okazję przez dzieci z elbląskich szkół podstawowych oraz dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami.

Wszystkie te działania sprawiły, że dziś dużo więcej osób rozpoznaje Rotary Club nie tylko jako Rotary, ale też kojarzy z konkretnymi działaniami.

— Jesteśmy więc „paniami od zdrowych ząbków, które były w przedszkolu”, albo „śnieżynkami Mikołaja”, kiedy rozdajemy dzieciom paczki świąteczne. Na hasło Rotary teraz otwierają się drzwi i serca, nie wątpliwości. Zyskaliśmy, jako klub, w lokalnych służbach, organizacjach i stowarzyszeniach wielu przyjaciół, na których współpracę i wsparcie możemy zawsze liczyć. A to ważne, bo nie wszystko samemu można zorganizować, nie wszędzie dotrzeć. To cenne mieć wokół siebie ludzi tak życzliwych, a przy tym zarażających kreatywnością energią i radością — podkreśla Ilona Nowacka.

Na tym nie koniec. Klub przez 9 lat istnienia dofinansował swoim beneficjentom zakup przeróżnego sprzętu rehabilitacyjnego, wspomógł remonty i wyposażenie sal do fizjoterapii oraz do integracji sensorycznej. Wyposażył też w nowe meble, pościele, koce i inne wyposażenie lokalny Dom Dziecka. Przekazałyśmy też darowizny na zakup łóżek medycznych dla Zakładu Opieki Leczniczej przy Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu oraz zakupu fantomu do resuscytacji dla Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, oraz darowiznę dla Oddziału Onkologii tego Szpitala.

— Czynnie wspieramy zarówno instytucje, jak i indywidualne osoby. Zorganizowaliśmy warsztaty muzyczne dla ponad 200 dzieci z lokalnych szkół, cztery koncerty w celu pozyskania funduszy na nasze cele. Co roku organizujemy Charytatywny Bal Andrzejkowy, podczas którego zbierane są środki na założony wcześniej cel. Nasze działania są bardzo zróżnicowane, włączamy się w ogólnopolskie akcje. I tak w ramach ogólnopolskiego dnia sprzątania świata, sprzątałyśmy z mieszkańcami miasta lokalny las „Bażantarnia” oraz włączyłyśmy się też już na stałe w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku z Fundacją DKMS. We współpracy z lokalnym samorządem przekazałyśmy do szkół podstawowych i ponadpodstawowych „różowe skrzyneczki”, które samorząd zaopatruje w materiały higieniczne dla dziewcząt — opisuje nasza rozmówczyni.

Rowerowa akcja

Z kolei od dwóch lat, we współpracy z Salonem Serwisem Rowerowym Wadecki, organizowana jest akcję „Przekaż Rower” w ramach której mieszkańcy Elbląga i okolic mogą pozbyć się nieużywanego roweru, oddając go do salonu, gdzie jest naprawiany i gdzie dostaje drugie życie.

— Rowery następnie trafiają do podopiecznych rodzin zastępczych, a oddający rower w zamian otrzymuje zniżkę na przegląd rowerowy w salonie. W zeszłym roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem; udało nam się przekazać kilkanaście rowerów, dlatego wznowiliśmy ją w tym roku. A potrzeby są ogromne. Zachęcamy do włączenia się — zaprasza pani Ilona.


Jak zostać członkiem klubu?

Jeżeli jesteś osobą kreatywną, z otwartym sercem i chęcią niesienia pomocy, zapraszamy do kontaktu; zawsze się cieszymy, kiedy zyskujemy w swoim gronie osobę chętną do aktywnego włączenia się w nasze działania.

Trzeba przy tym pamiętać, że Rotary ciągle absorbuje swoich członków w przeróżne aktywności, jest ogromnym polem do działania i przez to często zabiera sporo czasu. Specyfiką i siłą naszego klubu jest angażowanie nie tyle dużych środków, co własnej pracy, pomysłów i dobrej organizacji. W oparciu o ten ludzki fundament udaje się osiągnąć więcej, niż można się czasem spodziewać.

raz