Były piłkarz Tomasz Frankowski walczy o reelekcję do Parlamentu Europejskiego

2024-06-06 20:19:10(ost. akt: 2024-06-06 20:22:34)
Były reprezentant Polski w piłce nożnej walczy o drugą kadencję w Parlamencie Europejskim

Były reprezentant Polski w piłce nożnej walczy o drugą kadencję w Parlamencie Europejskim

Autor zdjęcia: Marcin Kocemba

Tomasz Frankowski, były reprezentant Polski w piłce nożnej odwiedził Elbląg. Na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zachęcał mieszkańców do udziału w tym bardzo ważnym głosowaniu.
Spotykamy się w Elblągu w czasie kampanii powoli się kończącej, do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Najpierw chciałbym złożyć moje kondolencje rodzinie zmarłego żołnierza, który dzisiaj niestety po wielodniowych próbach ratowania przez lekarzy zmarł. Jest to tragiczna sprawa, która pokazuje, że jednak granice Polski muszą być jeszcze bardziej chronione i wydaje się, że konsultacje społeczne, które się toczą w sprawie buforowej strefy i Tarczy Wschód, które ogłosił premier Donald Tusk w połowie maja, są jak najbardziej zasadne. Życie polskich obywateli musi być chronione — rozpoczął konferencję w Elblągu eurodeputowany Tomasz Frankowski.

Europoseł mówił o tym, co udało mu się wynegocjować w Parlamencie Europejskim za czasów jego pierwszej kadencji.

— Jestem dzisiaj w Elblągu na kampanijnym szlaku. Po raz kolejny odwiedzam to miasto, województwo warmińsko- mazurskie. Ponieważ jako kandydat województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego odwiedziłem wszystkie powiaty. Podobnie identycznie jak podczas pięcioletniej kadencji w Parlamencie Europejskim, która właśnie się kończy. Pracując w Komisji Kultury, Edukacji, Sportu oraz Komisji Transportu i Turystyki, wynegocjowałem i udało się powołać dwa duże programy z budżetami znacznie zwiększonymi niż w przeszłości. Jest to program Erasmus Plus i program Kreatywna Europa. Program Erasmus plus dla studentów, młodzieży i kadry Nauczycielskiej został podwojony do kwoty 100 miliardów złotych i właśnie studenci z województwa warmińsko-mazurskiego wraz z uczniami kadrą nauczycielską korzystają z tego programu. Podobnie jak z programu Kreatywna Europa, która również została wynegocjowana, w kwocie 10 miliardów złotych i twórcy, przedstawiciele kultury, sztuki, muzyki, filmu z województwa naszego może z tych funduszy korzystać — wyliczył.

Były reprezentant Polski w piłce nożnej, a teraz eurodeputowany walczy o drugą kadencję w Parlamencie Europejskim.

— W nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego, będą ponownie negocjowane te obydwa budżety. Parlament Europejski potrzebuje doświadczonych polityków w zakresie tych tematów. No i jeden z takich stoi tutaj właśnie przed państwem. Z racji tego, że byłem sportowcem, do tego zawodowym byłem też przewodniczącym grupy Sport jako jeden z dwóch w Parlamencie Europejskim z 705 posłów. W ramach sportu amatorskiego wynegocjowałam kwotę pięciuset milionów euro, czyli ponad 2 miliardy złotych na sport amatorski, żeby stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe i podmioty z naszego województwa mogły korzystać z tych programów. Zorganizowałem również konferencję, dla tych stowarzyszeń, no i wiem, że kilka podmiotów skorzystało z tej inicjatywy, dofinansowując swoje rozpoczęte projekty — przekonywał Tomasz Frankowski.

Eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej mówił też o nadchodzącej kadencji w Parlamencie Europejskim.

— Jeżeli chodzi o nadchodzącą kadencje, będzie stała oczywiście pod znakiem obronności. Wiemy, jak ciężkie są czasy Wojna na Ukrainie i agresja Rosji spowodowała zmianę polityki i zdecydowanie więcej nakładów będziemy przeznaczać na obronność. Nasza wschodnia granica jest mocno zagrożona, więc będę dążył oczywiście jako przedstawiciel regionu, żeby powstała Komisja do spraw obronności oraz komisarz za to odpowiedzialny — zakończył eurodeputowany.
MK