Parki miejskie w Elblągu: Bażantarnia

2024-06-15 10:00:00(ost. akt: 2024-06-14 15:26:47)
Park po zakończeniu wojny i włączeniu Elbląga do Polski został nazwany przez nowych mieszkańców Bażantarnią ze względu na dużą ilość tego ptactwa w lesie

Park po zakończeniu wojny i włączeniu Elbląga do Polski został nazwany przez nowych mieszkańców Bażantarnią ze względu na dużą ilość tego ptactwa w lesie

Autor zdjęcia: Zygmunt Gawron

Nazywana Bieszczadami północy Bażantarnia jest zabytkowym parkiem położonym na skraju Wysoczyzny Elbląskiej wpisującym się również w miejskie struktury Elbląga.
Park założony w 1811 roku zajmuje powierzchnię 369 hektarów. Przez Bażantarnię przepływa rzeka Srebrny Potok. Bażantarnia wchodzi w skład miasta od 1911 roku.

Dawni mieszkańcy Elbląga nazywali ją Ptasim Śpiewem od niemieckiego Vogelsang.

Park w pierwotnej wersji podzielony był na obszar chroniony i obszar użytkowy.

Las poza funkcją rekreacyjną pełnił również zaplecze gospodarcze miasta.

W latach 1810- 1811 August Abbeg wybudował karczmę, która istnieje do dziś jako Restauracja Myśliwska i jest zabytkiem.

Park po zakończeniu wojny i włączeniu Elbląga do Polski został nazwany przez nowych mieszkańców Bażantarnią ze względu na dużą ilość tego ptactwa w lesie. Bażanty można było jeszcze w początkach lat 90. spotkać w parku w znacznych ilościach.
Jednym z najpopularniejszych miejsc w Bażantarni jest Parasol. Ten symbol Bażantarni został odtworzony przez Nadleśnictwo Elbląg w 2005 roku.
Fot. Zygmunt Gawron
Jednym z najpopularniejszych miejsc w Bażantarni jest Parasol. Ten symbol Bażantarni został odtworzony przez Nadleśnictwo Elbląg w 2005 roku.

W parku występuje drzewostan mieszany z przewagą drzew liściastych, takich jak buki, olchy, graby, klony, brzozy, wiązy czy lipy. Jeżeli chodzi o drzewa iglaste, przeważają świerki, występują również sosny, jodły oraz modrzew.

Cecha charakterystyczną parku ze względu na roślinność są ogromne skrzypy dochodzące nawet do dwóch metrów wysokości oraz duża ilość paproci.

Na terenie Bażantarni możemy spotkać rzadkie w regionie, typowe dla terenów górskich i podgórskich gatunki roślin, takich jak czosnek niedźwiedzi, tojad dzióbaty, żywiec cebulkowy, wspomniany wyżej skrzyp olbrzymi, widlak wroniec, kosmatka gajowa, pióropusznik strusi, żebrowiec górski, bez koralowy, kozłek bzowy i przetacznik górski.

Park zamieszkują takie zwierzęta jak dziki, jelenie, sarny, lisy, borsuki, zające, kuny, tchórz, łasica, wiewiórka czarna i ruda.

Jeżeli chodzi o ptactwo, możemy zaobserwować takie ptaki jak słowiki, czarne bociany, jastrzębie, sowy czy dzięcioły. Park jest również miejscem wylęgowym dzikich kaczek, które przenoszą się głównie nad jezioro Drużno.

Zabytki występujące w parku Bażantarnia to budynek Restauracji Myśliwskiej, muszla koncertowa pałac Augusta Abbega.

Przez las przebiega pięć szlaków turystycznych: Szlak Kopernikowski, Szlak Okrężny, Ścieżka Jaszczurek, Szlak Żółty, Szlak Świętego Jakuba.

Bażantarnia jest unikatowym obszarem dla miasta Elbląga. Odbywają się w niej różnego rodzaju imprezy sportowe i nie tylko. Elblążanie oraz turyści odwiedzający miasto bardzo chętnie spędzają w niej czas wolny, który można spędzić aktywnie na świeżym powietrzu lub całkowicie leniwie oddać się pięknu przyrody.