Pochodzący z Elbląga Tomasz Lewandowski, znany jako VNM jest jednym z najlepszych raperów w Polsce

2024-06-21 14:29:20(ost. akt: 2024-06-30 20:10:00)

Autor zdjęcia: Arch. organizatora

VNM jest raperem, którego wyróżnia technika i emocjonalne, bardzo osobiste teksty, a także żądlące jak osa wersy.
Pochodzący z Elbląga artysta Tomasz Lewandowski, znany szerzej jako VNM jest jednym z najlepszych raperów w Polsce. Tomasz Lewandowski urodził się w Elblągu 25 stycznia 1984 roku. W 2011 roku raper został sklasyfikowany na 11 miejscu listy 30 najlepszych raperów w kraju według magazynu Machina.

Venom jako pierwszy raper bez oficjalnego debiutu płytowego trafił na okładkę hip-hopowego pisma, to jest Magazynu Hip Hop, numer 52 z grudnia 2007 roku. Tomasz Lewandowski jest jednym z prekursorów nowej szkoły rapu w Polsce. Raper inspiruje się takimi postaciami jak Drake czy J Cole.

Pierwszym składem hip-hopowym, w którym VNM zaczynał swoją przygodę z rapem, jeszcze w czasach nastoletnich był skład K2F, czyli Konekcji Dwóch Flaga. Następnie kontynuował rapowanie w składzie 834. W sumie w tych dwóch zespołach wydał 7 niezależnych wydawnictw. W 2005 roku ze wspomnianym wcześniej zespołem 834 wygrał konkurs na najlepsze demo organizowanym przez legendarną, szczecińską audycję radiową WuDoo.
W kolejnych latach VNM zdecydował się na karierę solową. Przeniósł się z Elbląga do Warszawy, w międzyczasie pracując w Anglii.

Album „Na szlaku po czek” ugruntował pozycję elbląskiego rapera na podziemnej scenie i odbił się szerokim echem w polskim środowisku rapowym. Venom został dostrzeżony przez legendę warszawskiej i polskiej sceny Wojtka Sosnkowskiego znanego jako Sokół. Był to niewątpliwie przełom w życiu rapera z Elbląga.

17 stycznia 2011 roku VNM wydał swój legalny debiut De Nekst Best w ramach warszawskiej wytwórni Prosto. Wydawał następnie Etenszyn Drimz Kamyn Tru, Pro Pejn, Klaud N9JN, Halflajf, Czuz tu daj najs, Hope for the Best i Exit 2020.

Venom sprzedał ponad 65 tysięcy płyt i zdobył trzy złote płyty.