Nowe oddziały pediatryczne w Szpitalu Miejskim w Elblągu już otwarte. Znajdują się przy ul. Komeńskiego [ZDJĘCIA]

2024-07-09 15:03:56(ost. akt: 2024-07-09 15:25:36)
W obu oddziałach znajduje się łącznie 41 łóżek dla pacjentów i pokój z łazienką dla rodziców

W obu oddziałach znajduje się łącznie 41 łóżek dla pacjentów i pokój z łazienką dla rodziców

Autor zdjęcia: EG

Szpital Miejski w Elblągu ma powody do radości. Właśnie uroczyście otwarto tam dwa nowoczesne oddziały pediatryczne. Inwestycja kosztowała ponad 8,5 mln zł. Teraz mali pacjenci będą dochodzić do zdrowia w komfortowych warunkach.
Dawny oddział psychiatryczny w Szpitalu Miejskim przy ul. Komeńskiego zamienił się w dwa nowoczesne oddziały pediatryczne. Ich powierzchnia wynosi łącznie 1364 mkw. Została ona podzielona na dwa odcinki — odcinek dla dzieci starszych (694 mkw.) i odcinek dla dzieci młodszych (670 mkw.). W obu oddziałach znajduje się łącznie 41 łóżek dla pacjentów i pokój z łazienką dla rodziców. Inwestycja pochłonęła 8,53 mln zł.

— Na same prace budowlane wydano 7,77 mln zł, z czego środki własne wyniosły 5,645 mln zł, dotacja z Urzędu Miejskiego — 1,425 mln zł, a środki z Unii Europejskiej — 700 tys. zł. Natomiast na środki trwałe i wyposażenie wydaliśmy około 800 tys. zł ze środków własnych, dotacji Urzędu Miejskiego i datków od darczyńców — wyliczył podczas uroczystego otwarcia oddziałów pediatrycznych Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.

I dodał: — Oddział pediatryczny w Elblągu funkcjonował od 1947 roku. Różne były losy tego oddziału. W 2006 roku rada miejska podjęła uchwałę o utworzeniu centrum opieki nad matką i dzieckiem. Inwestycja nie do końca została zrealizowana. Dopiero po połączeniu dwóch szpitali miejskich i uzyskaniu środków z Unii Europejskiej przy ogromnym wsparciu władz miasta udało nam się zrealizować dużą część tego zadania.

Dyrektor szpitala podkreślił, że to jeszcze nie koniec rozwoju szpitala.

— Powstały oddziały pediatryczne, wcześnie został stworzony oddział chirurgii dziecięcej, a dodatkowo mamy tu poradnie specjalistyczne dla dzieci: endokrynologiczną, neurologiczną i kardiologiczną. To jest zaczątek naszego centrum, które chcielibyśmy dalej rozwijać. W najbliższym czasie planujemy uruchomić również nocną i świąteczną pomoc lekarską dla dzieci, a w dalszej kolejności podstawową opiekę zdrowotną dla dzieci i inne poradnie specjalistyczne dla dzieci — zapowiedział.

Podczas uroczystego otwarcia oddziałów pediatrycznych głos zabrał też Jacek Wójcik, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Miejskiego w Elblągu.

— Jakieś 20 lat temu w Elblągu były cztery szpitale. Dyrektorzy tych szpitali postanowili podjąć działania zmierzające do współpracy, a nie konkurencji. (…) Postanowili zawrzeć porozumienie polegające na wymianie dotychczas świadczonych usług medycznych. I w ten sposób szpital wojskowy, a następnie szpital miejski przekazał do szpitala wojewódzkiego kontrakt w zakresie położnictwa i ginekologii oraz neurologii. Natomiast ze szpitala wojewódzkiego do szpitala miejskiego przekazano kontrakt w zakresie psychiatrii i pediatrii. Oczywiście w tzw. międzyczasie z czterech szpitali na terenie Elbląga zrobiły się tylko dwa — zniknął szpital wojskowy, zniknął szpital przy ul. Związku Jaszczurczego. Natomiast szpital miejski znacznie się powiększył i aktualnie znajduje się w czterech lokalizacjach na terenie Elbląga — przypomniał.

Zgodnie z danymi statystycznymi rocznie w szpitalu wojewódzkim na oddziale pediatrycznym leczonych było około 2,5 tys. dzieci, a w izbie przyjęć i w nocnej pomocy lekarskiej dla dzieci udzielono około 7,2 tys. porad.

Zgodnie z założeniami oddział pediatryczny zajmuje się leczeniem i diagnostyką dzieci i młodzieży od pierwszego miesiąca do 18 roku życia oraz kwalifikacją pacjentów do leczenia wysoko specjalizacyjnego w innych ośrodkach w Polsce.

Od 1 sierpnia nocna i świąteczna opieka zdrowotna pacjentów do 18 roku życia będzie realizowana tylko i wyłącznie w Szpitalu Miejskim przy ulicy Komeńskiego 35.

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku zakończył się gruntowny remont drugiego piętra w Szpitalu Miejskim przy ul. Żeromskiego w Elblągu. Teraz znajduje się tam oddział psychiatryczny, jest w nim miejsce dla 76 pacjentów. Modernizacja kosztowała prawie 11,5 mln zł. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku otworzono po modernizacji oddział rehabilitacji kardiologicznej. Inwestycja kosztowała ponad 5,7 mln zł. Oddział przeznaczony jest dla 20 pacjentów. Mieści się on teraz w budynku przy ul. Żeromskiego. Ale to nie wszystkie inwestycje, które zostały oddane w ostatnim czasie do użytku. W grudniu ubiegłego roku otwarto nowy blok operacyjny, na który składa się m.in. pięć sal operacyjnych, sala wybudzeń i centralna sterylizatornia. Koszt przedsięwzięcia to 53 mln zł.