Wtorek, 5 lipca 2022. imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Wypalanie traw. Wiosenna zmora strażaków powraca

2013-03-06 17:05:01 (ost. akt: 2013-03-06 13:50:40)
Wiosenne wypalanie traw to prawdziwa zmora strażaków


Wiosenne wypalanie traw to prawdziwa zmora strażaków


Autor zdjęcia: archiwum KP PSP w Braniewie

Do tego, że wypalanie traw i nieużytków jest szkodliwe, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Płomienie zabijają mikroorganizmy i zwierzęta, mające pozytywny wpływ na jakość gleby i plony. Rolnikom, którzy wypalają swoje pola, grożą też poważne konsekwencje finansowe. Mimo tego problem nie maleje.

W poniedziałek strażacy z naszego regionu dwukrotnie gasili płonące trawy - w Krościenku koło Pasłęka i w miejscowości Węgle-Żukowo pod Elblągiem. Dla nich "gorący" sezon już się rozpoczął.


— Ciężko powiedzieć, czy liczba zdarzeń związanych z wypalaniem traw maleje. To będziemy mogli stwierdzić dopiero po zakończeniu sezonu — mówi ogn. Jarosław Kucewicz z PSP w Elblągu. — Duży wpływ ma na to pogoda. Jeśli jest sucho, trawy częściej płoną. Wilgotna aura sprawia, że trawy szybciej się zazieleniają i wtedy pożarów jest mniej.

Zdaniem strażaka, nie można uogólniać i winę za wszystkie pożary traw, czy nieużytków zwalać na rolników.

— Często sprawcami podpaleń jest młodzież — dodaje ogn. Kucewicz.

Zdaniem przedstawicieli biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Elblągu, świadomość rolników dotycząca konsekwencji wypalania nieużytków jest coraz większa. Rolnicy korzystający z unijnych dopłat mogą bowiem otrzymać pomniejszone płatności od kilku do nawet 20 procent.


— Pracuję w elbląskim biurze ARiMR od 2000 roku i dotąd nie zdarzyło się, aby którykolwiek z rolników został ukarany za wypalanie — mówi jeden z urzędników. — Kiedyś wypalanie było nagminne, teraz jest tego coraz mniej.

Poza tym, żeby ukarać za coś takiego rolnika, konieczne byłoby złapanie go na gorącym uczynku. Co prawda wyjałowienie gleby w efekcie pożaru można stwierdzić również podczas przeprowadzanych kontroli, ale...


— Rolnicy wnioski o dopłatę składają od 15 marca do 15 maja. Kontrole są przeprowadzane po zakończeniu składania wniosków — wyjaśnia pracownik ARiMR. — Tak więc ślady ognia mogą być już dawno zatarte.

Według danych agencji, w 2011 r. w całym kraju wypalanie na gruntach rolnych stwierdzono u 114 rolników, przy czym tylko 10 zrobiło to celowo. 
Wypalanie traw i nieużytków jest zabronione prawem. Grozi za to kara aresztu lub grzywna do 5 tys. zł. W przypadku spowodowania większego zagrożenia życia lub zdrowia podpalaczowi może grozić kara nawet 10 lat więzienia.
Rafał Maliszewski

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DO ZALEWO #1014088 | 80.52.*.* 7 mar 2013 09:18

  JAK SAMI PODPALACIE TO TAK JEST

  odpowiedz na ten komentarz

 2. j #1013422 | 176.97.*.* 6 mar 2013 18:17

  Jak co roku powtarzam, zagospodarujcie nieużytki i po problemie, ale jak ktoś myśli jajami to tak jest

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Zalewo #1013421 | 212.244.*.* 6 mar 2013 18:16

  OSP Zalewo pow. Iławski, gmin Zalewo wyjeżdżało już 4 razu do palącej się trawy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz