środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

O subkulturach w PRL w Salonie Polityki

2013-03-06 15:27:33 (ost. akt: 2013-03-06 15:41:06)
Najbliższy Salon Polityki poświęcony będzie najnowszej książce Mirosława Pęczaka

Najbliższy Salon Polityki poświęcony będzie najnowszej książce Mirosława Pęczaka

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Książce Mirosława Pęczaka "Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja" poświęcony będzie specjalny Salon Polityki, który odbędzie się w środę (13 marca) o godz. 18 w Sali "U św. Ducha" Biblioteki Elbląskiej. Gośćmi salonu będą Mirosław Pęczak i Krzysztof Skiba, a w roli gospodarza i prowadzącego tym razem wystąpi Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. Wstęp wolny.

— Mirosław Pęczak, który jest gospodarzem elbląskiego Salonu Polityki, tym razem pojawi się w roli gościa — zapowiada Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej. — Podczas spotkania będzie promował swoją najnowszą książkę pt. "Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja", wydaną właśnie przez Narodowe Centrum Kultury.

Drugim gościem będzie Krzysztof Skiba – muzyk, tekściarz, satyryk i publicysta, współautor książki "Artyści, wariaci, anarchiści. Opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80." (Narodowe Centrum Kultury, 2011). W latach 80. Krzysztof Skiba był współzałożycielem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego - organizacji anarchistycznej, która powstała w Gdańsku na początku lat 80. w opozycji wobec władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.


Mirosław Pęczak (ur. w 1956 r.) jest kulturoznawcą, wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu kultury alternatywnej i młodzieżowej, stylów życia i socjologii kultury. Zajmuje się też badaniami uczestnictwa w kulturze, jest publicystą tygodnika Polityka.

Wśród publikacji jego autorstwa wymienić należy między innymi: "Mały słownik subkultur młodzieżowych", "Polska siła – skini, narodowcy, chuligani", "Spontaniczna kultura młodzieżowa" (z J. Wertensteinem-Żuławskim), "Co się lubi, co się ma – Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski" czy "Kultura miejska w Polsce".
jago

Źródło: Dziennik Elbląski