Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

O początkach Elbląga w świetle źródeł archeologicznych

2013-03-06 20:04:46 (ost. akt: 2013-03-06 15:50:12)
Grażyna Nawrolska: Promocja mojej książki odbędzie się 18 marca o godzinie 17.30 w Ratuszu Staromiejskim

Grażyna Nawrolska: Promocja mojej książki odbędzie się 18 marca o godzinie 17.30 w Ratuszu Staromiejskim

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W swojej książce staram się pokazać obraz Elbląga z XIII wieku, różne aspekty rozwoju miasta i codziennego życia mieszkańców w tamtych czasach — mówi Grażyna Nawrolska, autorka książki "Początki Elbląga w świetle źródeł archeologicznych". O książce tej z elbląską archeolog rozmawia Jarosław Grabarczyk.

— Drukarnię opuściła właśnie Pani książka zatytułowana "Początki Elbląga w świetle źródeł archeologicznych". Jej promocja odbędzie się 18 marca o godzinie 17.30 w Ratuszu Staromiejskim. Proszę powiedzieć, o czym będziemy mogli przeczytać w tej publikacji?

— Przede wszystkim o najstarszych dziejach Elbląga. W swojej książce staram się pokazać obraz miasta z XIII wieku, jego różne aspekty. Na temat Elbląga z tamtych czasów zachowało się stosunkowo niewiele źródeł pisanych, jednak blisko trzydziestoletnie badania archeologiczne, jakie prowadziliśmy na elbląskiej starówce, przyniosły mnóstwo nowych informacji na temat XIII-wiecznego miasta. Efekty tych badań ukazują nam najdawniejszy Elbląg w zupełnie nowym, nieznanym dotąd świetle. W książce przedstawiam to, co można uznać za elementy, które mówią nam coś o przeszłości miasta. Dość obszernie omawiam między innymi takie zagadnienia, jak proces lokacji, kształtowanie się przestrzeni miejskiej, sprawy związane z funkcjonowaniem miasta, piszę o drewnianych budowlach, o obiektach użyteczności publicznej, o ulicach, pierwszych latrynach, o tym, jak na przykład wyglądał w tamtych czasach problem zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków. Dużo miejsca poświęcam również zabytkom ruchomym, czyli różnego rodzaju wyrobom z ceramiki, ze szkła, metalu, skóry, drewna itp. Obecność wielu z nich mówi nam dużo m.in. o ówczesnych kontaktach handlowych Elbląga, o gospodarce, rzemiośle.

— Czy ta książka adresowana jest bardziej do środowiska naukowców, czy do wszystkich, którzy interesują się historią Elbląga?

— Mam nadzieję, że zainteresuje wszystkich, którym bliskie są dzieje Elbląga. Starałam się pisać ją takim językiem, by była w miarę zrozumiała i ciekawa dla każdego czytelnika. Jej dodatkowym atutem jest z pewnością 90 ilustracji, które są doskonałym uzupełnieniem wielu zawartych w publikacji informacji. Myślę, że każdy znajdzie w tej książce coś, co szczególnie go zainteresuje. Dla jednych będzie to kościół dominikański, ratusz czy zamek, dla innych dawny cmentarz, a jeszcze dla innych elbląski pręgierz.

Grażyna Nawrolska jest absolwentką archeologii na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu i Studium Podyplomowego Muzealnictwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie we Wrocławiu. Pracowała w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, w Pracowniach Konserwacji Zabytków - Oddziałach w Zamościu i Gdańsku oraz w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Od 1980 roku związana jest z Elblągiem. Wspólnie z mężem Tadeuszem rozpoczynała prace archeologiczno-architektoniczne na Starym Mieście. Po śmierci męża kierowała i prowadziła dalsze badania. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych w kraju i za granicą, uczestniczyła w licznych konferencjach, organizowała wiele wystaw. Popularyzuje przeszłość Elbląga. Kocha Hiszpanię i średniowiecze.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB