Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Twarzą w twarz ze Sławomirem Malinowskim

2013-03-08 17:04:56 (ost. akt: 2013-03-08 15:04:10)
Sławomir W. Malinowski - kadr z filmu "Reksio i inni"

Sławomir W. Malinowski - kadr z filmu "Reksio i inni"

Autor zdjęcia: archiwum Leader Film

Telewizja, radio, prasa,… starożytny Egipt i kosmos! To największe pasje Sławomira Malinowskiego – kolejnego gościa spotkania z cyklu „Twarzą w twarz”, na które zaprasza Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” we wtorek, 19 marca.

Jak udało się zdobyć autograf pierwszego człowieka na księżycu, Neila Armstronga? Co kryje egipski grobowiec wezyra sprzed ponad 4 tys. lat? Czym różniła się praca w telewizji przed i po okresie Okrągłego Stołu? Na te i inne pytania odpowie kolejny gość spotkania z cyklu „Twarzą w twarz” – elblążanin Sławomir Malinowski - podróżnik, dziennikarz, twórca filmów dokumentalnych, pasjonat archeologii i astronomii.

Jego artykuły były publikowane w poczytnych czasopismach ogólnopolskich, m.in. „Czas”. „Polityka”, „Wprost”, „Świat Młodych”, „Na przełaj”, „Wiedza i Życie”, „National Geographic”, „Gazeta Wyborcza” czy „Tydzień Polski”. Pracował również w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Gdańsku, następnie w Warszawie prowadził znane audycje „Lato z Radiem”, „Poranne Sygnały”, „Zapraszamy do Trójki” i „Muzyka Nocą”. Jako starszy redaktor gdańskiego ośrodka TVP współtworzył programy: „Latający Holender” i „Dookoła Świata”.

Pracując w Dyrekcji Programów Informacyjnych w Warszawie, został prezenterem dzienników ogólnopolskich, reporterem oraz autorem programów informacyjnych TVP. Prowadził główne wydania Dziennika w okresie Okrągłego Stołu i tworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Przygotowywał również wiele programów popularno-naukowych, które realizował przy ścisłej współpracy z NASA. W latach 90. napisał dwie książki - „Wolne miasto Elbląg” i „Republika koleżków” oraz zajął się produkcją filmów reklamowych, oświatowych i popularno-naukowych. Już jako niezależny producent stworzył pierwsze w Polsce filmy o profilaktyce nowotworowej i tematyce tanatologicznej.

Od wielu lat współpracuje z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk. Efektem kooperacji było zrealizowanie filmu pt. „Zapomniana nekropolia”, ukazującego pracę polskich archeologów w Egipcie. Dzięki licznym wyprawom do Afryki został uznany za specjalistę w dziedzinie archeologii. Poza archeologią jego ogromną pasją jest eksploracja kosmosu. Jest właścicielem pokaźnego zbioru autografów astronautów, w tym pierwszego człowieka na księżycu Neila Armstronga.

Cykl spotkań „Twarzą w twarz” realizowany jest od 2011 roku. Jego celem jest umożliwienie mieszkańcom naszego regionu, a przede wszystkim młodzieży, spotkań z ciekawymi osobami ze świata kultury i sztuki, mediów, nauki czy polityki, mieszkających lub działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Kolejne spotkania z cyklu „Twarzą w twarz” odbędzie się we wtorek, 19 marca o godz. 12., w sali kameralnej kina „Światowid”. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenie udziału indywidualnego bądź grupowego przyjmowane są u Agnieszki Tkaczuk pod nr tel. (55) 611-20-59 lub na adres mailowy: agnieszka.tkaczuk@swiatowid.elblag.pl.
kmf

Źródło: Dziennik Elbląski