Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Rok ledwo się zaczął, a miejsc u specjalistów już brak

2013-03-09 16:04:00 (ost. akt: 2013-03-08 18:39:20)
Brak pieniędzy, specjalistów i rejestrowanie się pacjentów do kilku poradni jednocześnie, to główne przyczyny kolejek

Brak pieniędzy, specjalistów i rejestrowanie się pacjentów do kilku poradni jednocześnie, to główne przyczyny kolejek

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Do kardiologa dorośli pacjenci w tym roku już się raczej nie dostaną. Kardiologa dziecięcego nie ma w Elblągu w ogóle. W poradni urologicznej obecnie chorzy są rejestrowani na październik. Na wizytę u endokrynologa jest szansa najszybciej we wrześniu. — Jak mamy się leczyć? Może powinniśmy wrócić do ziół? — pytają elblążanie. Narodowy Fundusz Zdrowia rozkłada ręce.

W ostatnich dniach odebraliśmy kilka sygnałów od Czytelników, którzy po raz kolejny skarżą się na olbrzymie trudności w dostaniu się do specjalistów. Podobna sytuacja była pod koniec ubiegłego roku. Wtedy tłumaczono nam, że pokończyły się limity na leczenie, przyznawane przez NFZ. Co stało się teraz?

— W ubiegłym tygodniu zapisałam się do endokrynologa. Termin wizyty przypada we wrześniu — informuje nas pani Anna. — Poczekam.

— Moja 79-letnia mama rejestrowała się w lutym do kardiologa. Zostanie przyjęta w styczniu przyszłego roku — mówi Ewa, nasza kolejna rozmówczyni. — Ja sama rejestrowałam się do poradni chorób zakaźnych, od lat mam boreliozę. Zostanę przyjęta we wrześniu.

Sprawdziliśmy, jak wygląda dostępność do kolejnych specjalistów. Wniosek - fatalnie. 
Pacjenci do urologa w poradni przy ul. Królewieckiej są zapisywani na październik. Na pytanie, czemu tak późno? - rejestratorka stwierdziła, że nie wie.

W poradni gastrologicznej słyszymy, że rejestracja pacjentów zostanie wznowiona w kwietniu. Dlaczego nie w marcu?

— Bo do czerwca nie mamy wolnych terminów — padła odpowiedź.

— Czyli w kwietniu zapisujecie pacjentów na lipiec? — dopytujemy.

— Nie wiem, bo przecież sezon urlopowy się zaczyna. No proszę... — pani w rejestracji kończy rozmowę nie czekając na "dziękuję".


Najkrócej czeka się do reumatologa.
— U nas przyjmuje tylko jeden lekarz tej specjalności. Najbliższy wolny termin to 23. kwietnia — wyjaśnia uprzejmie rejestratorka z poradni przy Królewieckiej. — Proszę spróbować w centrum przy płk. Dąbka, tam jest sześciu lekarzy — podpowiada życzliwie.

Ale jak specjalistów mało, to i życzliwość nie pomoże.

— Na ten rok już nie mamy miejsc — usłyszeliśmy w poradni Twoje Zdrowie. — Co jakiś czas pojawiają się jednak wolne terminy, proszę się dowiadywać.

W tym roku NFZ przeznaczył więcej pieniędzy na poradnie specjalistyczne. Kontrakt dla Elbląga i powiatu elbląskiego wyniósł 29,02 mln zł - o 1,32 mln więcej niż w 2012 roku (wartość kontraktu całego województwa to 180,4 mln - wzrósł o 7,6 mln). Przyczyn kolejek jest wiele – nie chodzi tylko o finanse.


— W naszym regionie borykamy się z brakiem specjalistów w niektórych dziedzinach, co przekłada się na utrudniony dostęp pacjenta — tłumaczy Magdalena Mil, rzecznik olsztyńskiego oddziału NFZ.

Dlatego w Elblągu nie ma np. ani jednego kardiologa dziecięcego.

— Czas oczekiwania na planową wizytę w niektórych poradniach rzeczywiście wynosi kilka miesięcy, aczkolwiek w poradni kardiologicznej „Kardiomed” uzyskaliśmy informację, że w najbliższym czasie będą miejsca na lipiec/sierpień — dodaje Magdalena Mil. — Z kolei poradnia gastroenterologiczna w NZOZ „Twoje Zdrowie” rejestruje pacjentów na koniec kwietnia - początek maja.
Rafał Maliszewski


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pilsener #1017284 | 164.127.*.* 10 mar 2013 11:05

  Niech zwolennicy państwowej własności nie narzekają teraz. Chcieliście "bezpłatnej" służby zdrowia to płacicie teraz kilkaset złotych podatku (przepraszam, składki, co prawda przymusowej i liczonej jako % od dochodu) a g... z tego macie. Ja mam ubezpieczenie medyczne prywatne za nieco ponad 100 złotych i chodzę do specjalisty jakiego chcę i kiedy chcę. Rząd i politycy nie powinni nas ubezpieczać ani leczyć, tylko zadbać o to, by usługi te były na odpowiednim poziomie, tak jak jest np. w Szwajcarii. Obecny reżim łączy wady kapitalizmu i komunizmu w zdwojonej mierze, dlatego ludzie powinni go obalić.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. a #1017204 | 88.76.*.* 10 mar 2013 09:06

  dziwne , bardzo dziwne bo jak chcesz prywatnie to nie ma problemu z terminem ale jest problem z kasa bo to koszutuje nierozumiem tego jak lekarz moze przyjac prywatnie i biorac pieniazki dosc spore nie wastawic rachunku przeciez to jest przestepstwo podatkowe, w innym kraju idzie sie za to do wiezienia i kto tu jest w koncu chory???

  odpowiedz na ten komentarz

 3. i już #1017179 | 31.63.*.* 10 mar 2013 08:43

  Limity już wyczerpane bo reszta musi zostać na nagrody dla NFZ

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. hehe #1017114 | 81.190.*.* 10 mar 2013 02:58

  Słowem wszyscy chyba powinni najechać warszafkę bo tam rozdali najwięcej limitów ??

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. zmywak #1017094 | 93.162.*.* 10 mar 2013 00:16

  Naprawde wspolczuje Polakom,ile ludzie sa w stanie jeszcze zniesc? Chyba na przewrot nie ma juz szans,policje uzbroili po zeby i jeszcze sasiednia na pomoc wezwa do palowania Polakow.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)