Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Ulicą Młyńską w Jegłowniku nie da się przejść, ani przejechać

2013-03-09 14:07:00 (ost. akt: 2013-03-12 16:15:08)
Ulica Młyńska w Jegłowniku jest w fatalnym stanie

Ulica Młyńska w Jegłowniku jest w fatalnym stanie

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Wiosną, jesienią i zimą - błoto, szlam, doły i kałuże. Latem, w czasie suszy - tumany czarnego pyłu wdzierające się do samochodów i atakujące przechodniów. Mieszkańcy mówią, że określenie "ulica" dla Młyńskiej w Jegłowniku jest nadużyciem.

— W okresie roztopów i opadów ul. Młyńska w Jegłowniku (gm. Gronowo Elbląskie) jest praktycznie niedostępna — alarmuje jedna z mieszkanek tej wsi. — Suchą nogą nie przejdą jej piesi, nie przejadą rowerzyści. Nawet samochodem można się zakopać w czarnej mazi, w którą zamienia się szlaka czasami wysypywana na drogę pod hasłem "remontu" jej nawierzchni...

Zwłaszcza przedwiośnie zawsze wiąże się dla mieszkańców tej ulicy z drogową gehenną.

— Nawierzchnia jest pokryta dziesiątkami dołów i kolein, w których gromadzi się woda z błotem. Bez gumowego obuwia się tędy nie przejdzie. Dzieci idą do szkoły przez pola i łąki, bo ta droga jest dla nich niedostępna. Ludzie, którzy się wybierają do lekarza, do kościoła, na przystanek autobusowy biorą ze sobą obuwie na zmianę, żeby potem, na przykład w Elblągu, nie budzić sensacji uwalanymi czarnym błotem butami — opowiada mieszkanka Jegłownika.

Młyńska dostarcza mieszkańcom "atrakcji" przez cały rok, nie tylko w porze przedwiośnia. Latem, w porze suszy, męczą ich tumany czarnego pyłu, unoszące spod kół jadących nawet bardzo wolno samochodów. Mieszkańcy radzą sobie, jak mogą. Jeden z nich wywiesza latem przed swoją posesją wielką kartkę z napisem "Proszę zwolnić". Inni polewają ulicę przed swoimi posesjami wodą, żeby czarny tuman nie wdzierał się przez okna do ich domów. I oczywiście prawie bez przerwy interweniują w gminie.

Marcin Ślęzak, wójt Gronowa Elbląskiego nie dziwi się emocjom mieszkańców.

— Oczywiście, że ta droga, podobnie jak wiele innych dróg gruntowych w gminie, wymaga remontu — przyznaje wójt. — Na pewno nie położymy na Młyńskiej dywanika asfaltowego, bo nas na to nie stać, ale jej nawierzchnię poprawimy.

Wójt zapowiedział, że od wysypywania na drogi szlaki z elbląskiej elektrociepłowni gmina będzie odchodziła.

— Jakieś kruszywo, czy nawet gruz budowlany byłby lepszym materiałem do utwardzania dróg. Szukamy teraz możliwości pozyskania go w większych ilościach. Szlaka nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale rzeczywiście może być bardzo uciążliwa dla okolicznych mieszkańców — przyznaje Marcin Ślęzak.

Wójt zastrzega też, że poprawianie teraz nawierzchni ul. Młyńskiej nie miałoby sensu. 
— Równiarka jechałaby teraz po niej, jak po plastelinie. Takie prace najlepiej przeprowadzać w czerwcu, kiedy podłoże jest już przesuszone.
Grażyna Gosk

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. autor #1712495 | 164.126.*.* 14 kwi 2015 14:59

  Przejechać to jeszcze pół biedy. Próbowaliście kiedyś jak niektóre panie z dziećmi się przejść na spacer? A już nie wspomnę o paniach chodzących z wózkami. Skandal !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. janek #1020938 | 83.25.*.* 13 mar 2013 07:06

  To należy głęboko się zastanowić czy taki radny jest potrzebny dla sołectwa. Jeżeli on przystaje z J i B to raczej szkodzi gminie, niż pomaga.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. takie tam #1020920 | 80.51.*.* 13 mar 2013 05:48

  Ulica Mlynska nie jest wyjątkiem,wszyscy takie mamy,nie ma się co czepiać.Niestety w ciągu pol roku nie naprawi sie zaniedbań poprzedników,a wielu z nich jeszcze rządzą nasza gmina.W Jeglowniku to nawet jedna dwie osoby w jednym-sołtys i radny zarazem.Troche Jeglowniczanie tracą na tym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jaj #1019032 | 83.25.*.* 11 mar 2013 16:34

  ten radny to porazka, rzadko pojawia sie na sesjach i nic nie robi, a bywa tylko wtedy gdy panowie bj podczas glosowania potrzebuja wsparcia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. co? #1018854 | 80.51.*.* 11 mar 2013 14:16

  Przecież radny tam mieszka,tak samo boryka się z tą drogą.Co ma zrobić?takie mamy drobi w naszej Polsce.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)