środa, 5 października 2022. imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Młody i wielki szachowy 
talent z Elbląga

2013-03-13 09:16:10 (ost. akt: 2013-03-13 09:28:16)
Lidia Czarnecka pod okiem trenera Mariusza Ściwiarskiego poświęca nauce gry w szachy sporo czasu

Lidia Czarnecka pod okiem trenera Mariusza Ściwiarskiego poświęca nauce gry w szachy sporo czasu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Ma zaledwie dziewięć lat, a zwycięstw i sukcesów może pozazdrościć jej wielu dorosłych szachistów. Lidia Czarnecka, zawodniczka Klubu Szachowego Start Elbląg, zajęła piąte miejsce na mistrzostwach Polski młodzików w Szczyrku.

Dla 9-letniej Lidii był to pierwszy start w zawodach tej rangi. W Szczyrku o medale mistrzostw Polski młodzików w szachach klasycznych walczyło 57 zawodników i 56 zawodniczek w wieku do 10 lat. Zawody rozpoczęły się 4 marca, a zakończyły w minioną niedzielę.

Młoda szachistka z Elbląga zaprezentowała się bardzo dobrze. W jednej z partii zremisowała z aktualną mistrzynią Polski Magdaleną Harazinską z Kielc. Dobra i równa gra w całym turnieju sprawiła, że zajęła wysokie piąte miejsce, zdobywając 6,5 pkt na 9 możliwych. Ten wynik w kategorii do lat 9 dał jej drugie miejsce.

— Lidia szachom poświęca naprawdę sporo czasu — mówi Mariusz Ściwiarski, trener młodej elblążanki. — Trenujemy wspólnie dwa razy w tygodniu po dwie godziny, a w pozostałe dni pracuje sama. Zajęcia trwają nawet do trzech godzin.


Miejsce, które młoda elblążanka zajęła w czasie mistrzostw kraju, daje jej możliwość udziału w tegorocznych mistrzostwach Europy w Czarnogórze. Ale to nie wszystko. Sześć pierwszych zawodniczek, w tym także Lidia, ma prawo zagrać w mistrzostwach świata w Bahrajnie.

— Wyjazd na obie te imprezy, to oczywiście bardzo duży koszt, dlatego zwracam się z prośbą do sponsorów i ludzi dobrej woli o pomoc w organizacji wyjazdu — mówi trener Ściwiarski. — Jestem pewien, że jeżeli dojdzie do tego, to Lidia dobrze zaprezentuje się na tych zawodach i godnie będzie reprezentowała nasze miasto jak i sponsorów na międzynarodowej arenie.

Czarnecka jest mistrzynią województwa warmińsko-mazurskiego w swojej grupie wiekowej. Jej sukcesy docenili także kibice, dzięki którym zajęła ósme miejsce w plebiscycie na 10 Najpopularniejszych Sportowców Ziemi Elbląskiej i Braniewskiej 2012 r. To kolejny tak duży talent elbląskich szachów po Igorze Janiku.

Młodą szachistkę i jej trenera, podczas treningów można spotkać w Klubie Szachowym Start Elbląg w hali MOS przy ul. Kościuszki 77a, w każdy czwartek po godz. 17. W klubie Star, w każdy czwartek od godz. 16, prowadzone jest szkolenie dla każdego kto chce poprawić swoje umiejętności gry, lub też nauczyć się od podstaw królewskiej gry. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej klubu.

Krzysztof Fedak

Źródło: Dziennik Elbląski