Niedziela, 19 września 2021. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Trudny wybór rodziców sześciolatków

2013-03-21 18:02:00 (ost. akt: 2013-03-21 13:13:45)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Po raz ostatni to rodzice zadecydują czy ich sześcioletni dzieci spędzą jeszcze rok w przedszkolu, czy też wcześniej pójdą do szkoły. Dopiero od września 2014 roku wprowadzony zostanie obowiązek szkolny dla dzieci w tym wieku. Teraz wybór zależy jeszcze od rodziców. Ten, jak podkreślają sami zainteresowani, nie jest wcale łatwy.

Wczoraj ruszyła elektroniczna rekrutacja do elbląskich przedszkoli. Zapisy przyjmowane są do 19 kwietnia. Rodzice mogą wybrać maksymalnie trzy publiczne przedszkola, wpisując je w preferowanej przez siebie kolejności. Zapisywać można dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Tylko w szczególnych przypadkach przyjmowane będą 2,5-latki. Wyniki naboru ogłoszone zostaną 15 maja.
— Zastanawiałam się nad tym czy posłać już Kasię do szkoły, rozważałam za i przeciw — mówi pani Małgosia, mam 6-latki. — Myślę, że poradziłaby by sobie w podstawówce. Ostatecznie jednak zdecydowałam, że pozostanie jeszcze na rok w przedszkolu. Tu ma sprawdzoną opiekę, znajome dzieci, czuje się pewnie i bezpiecznie. Nie widzę powodu, aby wcześniej z tego zrezygnować.
Wielu rodziców nadal nie podjęło ostatecznej decyzji.
— W tej chwili trudno powiedzieć ilu sześciolatków rozpocznie u nas naukę w nowym roku szkolnym. Ta liczba cały czas się zmienia — twierdzi Joanna Kosakowska, sekretarz Szkoły Podstawowej nr 1. — Jeszcze nie wszyscy rodzice zdecydowali o przyszłości swoich pociech. Konkretniejsze dane będziemy mieli po zakończeniu rekrutacji do przedszkoli.

Ostatecznej liczby 6-letnich dzieci, które pozostaną w przedszkolach, nie znają również ich dyrektorzy. Choć oni mają więcej do powiedzenia w tej sprawie, bo już jakiś czas temu przeprowadzali w swoim placówkach rozmowy z rodzicami.
— Na dwie, najstarsze grupy, tylko 15 dzieci rozpocznie naukę w pierwszej klasie — dodaje Mirela Stróżewska, dyrektorka Przedszkola nr 10. — Nasze oddziały sześciolatków działają przy Szkole Podstawowej nr 21. Więc tak naprawdę nasze dzieci mają już styczność ze szkołą, na razie jednak bez obowiązków swoich rówieśników. Być może dlatego tak wielu rodziców zdecydowało się zostawić u nas maluchy jeszcze na rok.

Bywa jednak i całkiem odwrotnie.
— Zdecydowana większość naszych sześciolatków trafi do podstawówek. Z deklaracji wnika, że tylko 5-6 dzieci zostanie będzie kontynuowało edukację przedszkolną — mówi Danuta Pacek, dyrektorka Przedszkola nr 8 w Elblągu. — Na podjęcie ostatecznej decyzji rodzice mają jeszcze czas do 19 kwietnia.

Osób, które zastanawiają się czy ich sześcioletnie pociechy poradzą sobie w szkole jest całkiem sporo. Takich wątpliwości nie ma jednak Ministerstwo Edukacji, które robi wszystko aby przekonać rodziców do wcześniejszego posyłania dzieci do podstawówek. W ostatniej kampanii informacyjnej na ten temat ustami Weroniki Książkiewicz, przekonuje, że rozpoczęcie nauki we wczesnym dzieciństwie daje, utrzymująca się przez całe życie, przewagę nad innymi.
naj

Zgłoszenia elektroniczne i papierowe
Rekrutacja do przedszkoli po raz kolejny przeprowadzona zostanie za pomocą platformy edukacyjnej. Rodzice mogą zapisać dziecko do wybranej placówki wchodząc na stronę internetową www.eped.pl. Osoby, które nie mają dostępu do platformy mogą skorzystać z "papierowej" formy zapisu i dostarczyć odpowiedni druk do przedszkola pierwszego wyboru. Elbląskie przedszkola mogą przyjąć w tym roku 649 dzieci.

Terminarz rekrutacji
- do 10 kwietnia - składanie potwierdzeń woli kontynuowania edukacji przedszkolnej w systemie i dostarczenie jego wydruku do przedszkola (gdy dziecko uczęszcza już do przedszkola);
- do 19 kwietnia - składanie zgłoszeń w systemie i dostarczanie kart zgłoszeń do przedszkoli pierwszego wyboru (gdy dziecko idzie do przedszkola po raz pierwszy);
- 15 maja, godz. 15 - ogłoszenie wyników naboru;
- 16-30 maja - podpisywanie umów z przedszkolem, do którego dziecko zostało przyjęte. Nie podpisanie umowy w tym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu;
- 16-30 maja - składanie przez rodziców dzieci nie przyjętych do przedszkola podań o ponowne rozpatrzenie sprawy do dyrektora przedszkola;
- 1-9 czerwca - rozpatrywanie odwołań;
- 10 czerwca - komunikat w sprawie wolnych miejsc.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Moni #1030544 | 62.148.*.* 21 mar 2013 20:16

  www.rzecznikrodzicow.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Moni #1030543 | 62.148.*.* 21 mar 2013 20:15

  Musimy uzbierać 500 tys. podpisów pod projektem referendum edukacyjnego, żeby Sejm musiał się zająć naszym wnioskiem. Nie dajcie sobie wmówić, że już nic nie można zrobić. W końcu nie jesteśmy owcami do strzyżenia i przepędzania w tę i z powrotem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Moni #1030530 | 62.148.*.* 21 mar 2013 20:06

  A jeśli chcecie zapobiec tej i innym "reformom" Ministerstwa Edukacji Narodowej, włączcie się w naszą akcję: "Ratuj maluchy i starsze dzieci też". Razem możemy coś zrobić! Zapraszam na stronę Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zainteresowana #1030528 | 83.25.*.* 21 mar 2013 20:05

  Czy rocznik 2008 ma obowiazek od września isc do zerówki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mama #1030438 | 80.50.*.* 21 mar 2013 18:51

  ludzie nie wysyłajcie swoich sześcioletnich dzieci do szkół!!! Ja zrobiłam ten błąd trzy lata temu.Szkoły wcale nie są przygotowane a i same dzieci,nie wszystkie,ale większość emocjonalnie też nie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz