środa, 25 maja 2022. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Na granicy pięści 
poszły w ruch

2013-03-23 08:00:00 (ost. akt: 2013-03-22 14:22:32)
Policja ustala co wydarzyło się na przejściu granicznym Grzechotki-Mamonowo

Policja ustala co wydarzyło się na przejściu granicznym Grzechotki-Mamonowo

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Braniewska policja ustala, co w niedzielę wieczorem wydarzyło się w kolejce samochodów czekających na odprawę na przejściu granicznym Grzechotki-Mamonowo. O incydencie z udziałem Polaka i Rosjanina napisał między innymi kaliningradzka gazeta.

O publikacji kaliningradzkiego dziennika Klops.ru poinformował nas jeden z Czytelników.
— Nasze media w tej sprawie milczą. Przez to zajście w obwodzie kaliningradzkim może zrobić się niebezpiecznie — napisał do nas.

Pewne jest to, że do incydentu między Polakiem a Rosjaninem na przejściu granicznym doszło w minioną niedzielę ok. godz. 18. Dziennikarze z Kaliningradu cytują relację żony Rosjanina, który uczestniczył w tym zdarzenia. Jak tłumaczy kobieta, powodem awantury z Polakiem miało być to, że mieszkaniec Kaliningradu zwrócił mu uwagę, że wcisnął się do kolejki aut czekających na odprawę.
— Mój mąż podszedł do niego i powiedział, że wszyscy stoją w kolejce i on też będzie musiał postawić samochód na koniec — czytamy.

Jak relacjonuje dalej kobieta, Polak zareagował bardzo agresywnie. Kiedy usłyszał, że na miejsce zostanie wezwana policja miał wyskoczyć z samochodu i kilkakrotnie uderzyć Rosjanina pięścią w twarz. Miał także wyciągnąć łom z bagażnika, a Rosjanin by uniknąć ciosu zasłonił się ręką. Dopiero reakcja ludzi z sąsiednich samochodów spowodowała, że Polak wystraszył się i schował w swoim samochodzie. Za chwilę okazało się, że Polak oskarżył Rosjanina o atak na niego. Obaj panowie trafili na komendę policji w Braniewie.

— Faktycznie, odnotowaliśmy takie zdarzenie. Wiemy, że między mężczyznami doszło do konfliktu. Wersje obu panów co do przebiegu samego zajścia są odmienne — mówi mł. asp. Agnieszka Witkowska z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie.
Policjanci już w niedzielę przy pomocy biegłego tłumacza przesłuchali Rosjanina. Jak udało się nam ustalić Polak, który uczestniczył w tym incydencie, jest mieszkańcem woj. warmińsko-mazurskiego, ale spoza strefy przygranicznej.

— W celu ustalenia faktycznego przebiegu zdarzenia zostaną przesłuchani świadkowie oraz zabezpieczone zostało także nagranie z monitoringu — dodaje mł. asp. Witkowska. 
Jak mówią braniewscy policjanci tego typu incydent zdarzają się na przejściach granicznych bardzo rzadko.

Wtórują im także celnicy, chociaż jak dodają za porządek na granicy odpowiada straż graniczna.
— Ale docierają do nas sygnały, że po drugiej strony granicy zdarza się, że kierowcy wpychają się w kolejkę. Tam my nic nie możemy pomóc — mówi Ryszard Chudy, rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie.

Straż Graniczna nie prowadzi statystyk odnośnie liczby takich incydentów.
— Reagujemy jednak na każde wezwanie podróżnych — zapewnia porucznik Justyna Szubstarska, rzecznik prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.
Kierowcom, którzy próbują wcisnąć się w kolejkę, pogranicznicy mogą wypisać mandat w wysokości do 500 zł.

— Kolejki na przejściach tworzą się często w soboty i niedziele wieczorami — mówi nam mieszkaniec Elbląga, który podróżuje do obwodu kaliningradzkiego. — Na samym przejściu do takich sytuacji dochodzi sporadycznie, prawie że w ogóle. Ale czasami, gdy jest za dużo samochód na przejściu, to wtedy opuszczany jest szlaban i tworzy się kolejka na drodze dojazdowej. Tu zdarzają się takie sytuacje, że ktoś próbuje wcisnąć się do kolejki, bo np. koledzy trzymają dla niego miejsce. 
I dodaje. — Ale z przykrością stwierdzam, że częściej takie sytuacje dotyczą Polaków niż Rosjan.

Podzielone zdania mają także sami Rosjanie, którzy komentują w internecie artykuł kaliningradzkiej gazety. Jeden z nich opisuje sytuację, z którą spotkał się w Bezledach.
— 20 naszych samochodów, a reszta to autocysterny. I wszystko to w jednej kolejce — pisze. 
Inny bierze Polaków w obronę. — Nikt nie powiedział, że Polacy to źli ludzie. Wśród nich jest wielu dobrych.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (66) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1089453 | 178.56.*.* 19 maj 2013 20:28

  Dlaczego oskarżacie się na wzajem Rosjanie czy Polacy, żle się zachowują Wszyscy,a dlatego,że slóżby po jednej i drugiej stronie pokazują ludziom że są Bogami! To oni stanowią prawo, chore bo nie rozumieją !obie strony na czym polega to prawo. Postawili barierki jak w obozach, biorą łapówki , inspirują się swoim życiem prywatnym w pracy , samopoczucia służby każdego mundurowego bywają nie lada wyzwaniem dla tych ,którzy przekraczają granicę wstyd mi za to, że zrobili z przekraczających intruzów polskich czy też rosyjskich. wskażcie granicę UE tak obstawioną,,pachołami,, i tak traktowani przez służby graniczne TYLKO WSTYD!!! PS: na granicach najlepiej zachowują się te Osoby,które sprzątają toalety jest czysto zarówno w polskiej jak i rosyjskiej toalecie i szacunek dla Was Panie,,bijecie,,prawo po du..e!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ela #1087749 | 83.11.*.* 17 maj 2013 14:15

  a jak rosjanie bili polaków za to że siusiali w lasku bo nie było toalet ,a jak stoią polacy po stronie rosyjskiej w kolejce a rosjanie omijają polaków i do przodu się pchają bo uważają że oni nie będą stali za polakami a jak kamieniami rzucają w samochody polskie między granicami gronowem a grzechotkami tego to nikt nie widzi jak polakowi po stronie rosyjskiej rzucili gałąz na drogę i wyszedł żeby ją zciągnąć z drogi irosjanie ukradli mu auto to dziki kraj .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. passat #1041740 | 78.9.*.* 2 kwi 2013 18:04

  a czy ktoś pamięta jak ruskie pobili naszych n trzecim CPN-ie !!! w rosji, czerwone i białe passaty zdemolowali a bylo to w tamtym roku po meczu czemu nikt tego nie widzi co oni wyprawiają z PL

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. f... #1034574 | 83.11.*.* 25 mar 2013 22:02

  I jakiej stronie....zeby nie ich towar bida bylaby w tym regionie jak ch....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. f... #1034570 | 83.11.*.* 25 mar 2013 22:00

  Ruskie to moga byc pierogi...czas pokaze gdzie go pocaluja...ja stawiam na nery

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (66)