Niedziela, 19 września 2021. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Elbląscy posłowie prawie na półmetku kadencji

2013-03-29 07:00:00 (ost. akt: 2013-03-28 17:56:31)
Od lewej: Leonard Krasulski (PiS), Elżbieta Gelert (PO), Wojciech Penkalski (RP)

Od lewej: Leonard Krasulski (PiS), Elżbieta Gelert (PO), Wojciech Penkalski (RP)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Są sumienni, pracują w licznych komisjach i zespołach, nie opuszczają też posiedzeń. Są też skromni – liczba ich wystąpień w trakcie obrad jest dość skromna, w większości wypadków można ją policzyć na palcach jednej ręki. Prawie na półmetku VII kadencji (upływa w październiku 2015 roku) podsumowujemy pracę naszych elbląskich posłów.

Dla Leonarda Krasulskiego (62 lata) z Prawa i Sprawiedliwości, nestora elbląskich posłów, jest to już trzecia kadencja. Do tej pory lider PiS na Warmii i Mazurach miał w niej 4 wystąpienia w sejmie. Poseł złożył także 12 interpelacji, zapytań, pytań w sprawach bieżących oraz oświadczeń, dotyczących na przykład uregulowania kwestii oświetlenia dróg krajowych.

Parlamentarzysta pracuje w licznych grupach, komisjach i zespołach parlamentarnych – w tym w pięciu grupach (Polsko-Japońskiej, Polsko-Litewskiej, Polsko-Palestyńskiej, Polsko-Wietnamskiej i Polsko-Włoskiej), dwóch komisjach (Gospodarki , Sprawiedliwości i Praw Człowieka) oraz aż w siedmiu zespołach (d.s Obrony demokracji, Państwa prawa, Wolności słowa, Przeciwdziałania ateizacji Polski, Ochrony życia i rodziny, Tradycji i pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz w poselskim zespole strażaków). Leonard Krasulski nie opuszcza posiedzeń plenarnych sejmu. Brał udział w 1567 głosowaniach – na 1579 (99,24 proc.).

Także dla Elżbiety Gelert (57 lata) z Platformy Obywatelskiej praca w parlamencie nie jest nowiną, choć akurat nie w sejmie; w VI kadencji zasiadała w ławach izby wyższej - senatu. W swej pierwszej, sejmowej, kadencji złożyła dotąd 10 interpelacji, zapytań, pytań w sprawach bieżących oraz oświadczeń. Dotyczyły one przede wszystkim spraw ochrony zdrowia, między innymi wprowadzenia masowych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci do drugiego roku życia. Także ta parlamentarzystka może pochwalić się prawie 100-procentową frekwencją na posiedzeniach sejmu. Brała udział w 1575 na 1579 głosowań (99,75 proc.).

Elżbieta Gelert pracuje w komisji Zdrowia oraz w komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, a także w Polsko-Fińskiej Grupie Parlamentarnej oraz w pięciu zespołach – do spraw Podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki, Przyjaciół harcerstwa, Ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego oraz Warmińsko-Mazurskim Zespole Parlamentarnym i zespole  do spraw pogranicza Polska-Obwód Kaliningradzki, gdzie jest wiceprzewodniczącą.

Zespołowi temu przewodniczy trzeci elbląski poseł – Wojciech Penkalski (38 lat) z Ruchu Palikota, który w tej kadencji debiutuje w sejmie. Choć Penkalski ma wśród trójki elbląskich posłów najsłabszą frekwencję – 95,76 proc. (brał udział w 1512 na 1579 głosowań), to ma w stosunku do nich rekordową liczbę wystąpień (55), a także interpelacji, zapytań i oświadczeń, których dotąd złożył aż 110. Do ciekawszych należy, złożona 12 września ubiegłego roku, interpelacja poświęcona finansowaniu z budżetu państwa nauki religii w województwie warmińsko-mazurskim.

Zatroskany o świeckość państwa parlamentarzysta z Ruchu Palikota zauważył między innymi: „Spotykam się z wieloma osobami, które z sentymentem wspominają ciekawe lekcje religii w salkach katechetycznych na plebanii. Również ja wspominam je pozytywnie, ale to było bardzo dawno temu. Teraz już się pozmieniało, bo ostatnio ksiądz w trakcie mszy doprowadził mnie do tego, że musiałem ją opuścić, ponieważ ubliżał mi z ambony. I na dzień dzisiejszy jest to zawieszone u mnie” – podkreślił poseł Penkalski.

Parlamentarzysta nie ogranicza swojej aktywności do spraw światopoglądowych. Poza przewodniczeniem zespołowi do spraw pogranicza Polska-Obwód Kaliningradzki, Penkalski pracuje też w Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz Polsko-Hiszpańskiej i Polsko-Peruwiańskiej grupach parlamentarnych. Poseł jest także zastępcą przewodniczącego podkomisji do spraw turystyki, działa również w: Parlamentarnym Zespole do spraw Bezpiecznego Ruchu Drogowego, zespole Nowoczesnej Energetyki, Samorządności, Polska 2.0 oraz w Warmińsko-Mazurskim Zespole Parlamentarnym.
Witold Chrzanowski

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB