Wtorek, 17 maja 2022. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

Radni zwalniają przedsiębiorców z podatku

2013-03-31 18:01:00 (ost. akt: 2013-03-29 12:01:22)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Pasłęccy samorządowcy mają nadzieję, że uchwalone właśnie przez nich zwolnienia podatkowe zachęcą przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy. Z ulgi mogą skorzystać nawet właściciele najmniejszych firm.

Pozornie to nic nowego. Już pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, władze Pasłeka kusiły podatkowymi ulgami za nowo tworzone miejsca pracy.
— Ale wtedy nikt z tej możliwości nie skorzystał — przyznaje Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka. — Dlaczego? Bo za utworzenie pojedynczych miejsc pracy ulg nie było. Tamtejsza uchwała dotyczyła tylko dużych przedsiębiorstw.

Pierwsze wnioski w maju?
Obecnie w Pasłęku i okolicach działa 922 firm. Najwięcej, bo prawie 300 działa w branży handlowej. Ale nie brakuje też zakładów budowlanych, czy produkcyjnych. Od wielu lat ta liczba pozostaje na mniej więcej niezmienionym poziomie.
— Tym razem naszą ofertę kierujemy do wszystkich przedsiębiorców, nawet do tych najdrobniejszych, którzy chcieliby dać naszym mieszkańcom na przykład tylko dwa nowe miejsca pracy, czy nawet jedno — podkreśla burmistrz. — W sytuacji, gdy mamy ponad 2 tysiące bezrobotnych, w tym dokładnie 1184 osoby długotrwale pozostające bez pracy, każde nowe stanowisko jest na wagę złota.
Ze składaniem wniosków przedsiębiorcy muszą poczekać do uprawomocnienia się uchwały, co stanie się po jej opublikowaniu w dzienniku urzędowym województwa.
— Mam nadzieję, że w maju będziemy już mogli podjąć z przedsiębiorcami współpracę w tym zakresie — mówi burmistrz.

Na razie do końca roku
Zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie możliwe, gdy koszty związane z zatrudnieniem nowych pracowników przewyższą kwotę podatkowej ulgi. Oto przykład. We wtorek do burmistrza zgłosił się młody przedsiębiorca z branży motoryzacyjnej. Jego zakład ma 156 m kw. powierzchni. Rocznie właściciel musi zapłacić 2727 zł z tytułu podatku od nieruchomości (16,80 zł za każdy m kw. zakładu plus 68 gr za każdy m kw. gruntu, na którym zakład stoi).
— Przedsiębiorca chce zatrudnić dwóch pracowników. Nawet jeżeli zaproponuje im najniższą pensję krajową, wyda na ich płace więcej, niż kwota przypisanego mu podatku od nieruchomości. To oznacza, że z płacenia tego podatku może być zwolniony.
Uchwała będzie obowiązywała do końca roku, bo tylko do tego czasu mają obowiązywać unijne przepisy pozwalające na stosowanie tego typu ulg.
— Jeżeli ukaże się nowe rozporządzenie, radni w następnym roku ponownie będą mogli przyjąć podobną uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości — podkreśla burmistrz.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB