Piątek, 30 września 2022. imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Od tego roku elbląskie Juwenalia nazywać się będą... Turbinalia

2013-04-03 15:03:45 (ost. akt: 2013-04-03 12:49:08)
Tradycyjnie jednym z punktów święta elbląskich żaków będzie przemarsz ulicami miasta

Tradycyjnie jednym z punktów święta elbląskich żaków będzie przemarsz ulicami miasta

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W związku z 15-leciem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu od tego roku święto elbląskich żaków nosić będzie nazwę „Turbinalia”. Nawiązuje ona do tradycji elbląskiego przemysłu maszynowego oraz do korzeni PWSZ w Elblągu związanych z elbląskim Oddziałem Politechniki Gdańskiej.

Choć Juwenalia w całej Polsce mają odmienne nazwy, zależne od miejsca w którym znajduje się uczelnia np. Delfinalia (Akademia Morska w Gdyni), czy jej nazwy np. Agronalia (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), to jednak wszędzie ich idea i realizacja jest bardzo podobna. Obfitują w imprezy kulturalne i sportowe, których organizatorami i głównymi odbiorcami są sami studenci.

Elbląskie Turbinalia już tradycyjnie rozpoczną się zawodami, organizowanymi przez Klub Uczelniany AZS podczas, których rozegrane zostaną turnieje sportowe. Punkt kulminacyjny Turbinaliów będzie miał miejsce 17 maja, a rozpocznie go barwny pochód żaków ulicami miasta, następnie po oficjalnych przemówieniach władze Elbląga przekażą studentom klucz do bram miasta. Wtedy nadejdzie czas na koncertowanie i zabawę do białego rana.
Aleksandra Thiede
Biuro Promocji i Współpracy z Zagranica
PWSZ w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski