Piątek, 24 marca 2023. imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Cyfryzacji ciąg dalszy. Młodzież pomagała starszym podłączać dekodery

2013-04-04 20:01:12 (ost. akt: 2013-04-04 13:29:40)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Podłączenie dekodera miało być śmiesznie proste. Okazało się jednak, że wielu elblążan, szczególnie starszych, miało problemy z "przejściem" na telewizję cyfrową. Z dnia na dzień zostali bez ulubionego serialu czy wieczornych wiadomości. Na pomoc im ruszyli harcerze.

Trwa proces wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej, który do końca lipca ma objąć całą Polskę. Odbywa się on etapami od ubiegłego roku. Część regionów została już "odcięta" od sygnału analogowego. W połowie marca wyłączono go w Elblągu i okolicach.

Osoby, które do tej pory odbierały programy telewizyjne analogowo, musiały dołączyć do telewizora specjalny dekoder lub wymienić go na nowocześniejszy model. Wielu telewidzów wybrało pierwsze rozwiązanie. Jest ono bowiem dużo tańsze. Okazało się jednak, że mimo zakrojonej na szeroką skalę kampanii informacyjnej dotyczącej cyfryzacji, podłączenie nowego sprzętu mogło sprawić trudności. Elbląscy harcerze postanowili pomóc.

— Pomyśleliśmy, że osoby starsze mogą mieć problem z przestawieniem telewizora na sygnał cyfrowy — mówi phm Adrian Szymański, komendant Hufca Elbląg ZHP. — Postanowiliśmy więc im pomóc. Idea była taka - chętni do nas dzwonią, umawiamy się z nimi i w wyznaczonym terminie jedziemy do domu pomóc w podłączeniu i zainstalowaniu dekodera. Okazało się, że akcja była potrzebna. Zgłosiło się całkiem sporo osób.

Komendant przypomina, że akcja jeszcze się nie zakończyła. Jeśli ktoś ma problem z dekoderem, może się skontaktować z harcerzami. Wystarczy zadzwonić do komendy elbląskiego hufca pod numer (55) 642-77-10.

Harcerze, zanim ruszyli na pomoc elblążanom, sami musieli zdobyć potrzebną wiedzę.

— Blisko 25 skautów wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Wojewódzki — mówi Kamila Niewinowska z Hufca Elbląg ZHP. — Poznaliśmy zalety i możliwości cyfryzacji oraz sprzęt, bez którego nie można korzystać z telewizji cyfrowej.

Uczestnicy spotkania wzięli również udział w warsztatach przeprowadzonych przez specjalistów. Dowiedzieli się z nich, w jaki sposób poprawnie podłączyć i zainstalować dekoder. Teraz korzystają z tej wiedzy, pomagając innym.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski